Nowy pług Unii Vis on Land – orka w bruździe lub po caliźnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy pług Unii Vis on Land – orka w bruździe lub po caliźnie

02.02.2020

Unia, polski producent maszyn rolniczych, zaprezentowała pług Vis on Land S. Jest to pierwszy pług Unii umożliwiający orkę po caliźnie, najlepiej z ciągnikami pracującymi z systemem GPS. Jednak pługiem tym można również orać pole w bruździe. Pług Vis on Land jest przeznaczony do ciągników o mocy od 160 do 400 KM. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są warianty pługu Unia Vis on Land? 
  • Jak wygląda regulacja szerokości pracy pługu?
  • Jak rozwiązano kwestię obracania pługi?

Nowy pług Vis on Land – Unia wprowadza pług dwuzadaniowy

Podczas targów Agro Show Unia zaprezentowała pług obracalny Vis on Land S. Przystosowany jest zarówno do tradycyjnej orki w bruździe, jak i do pracy po caliźnie.

Producent zapewnia, że narzędzie zostało stworzone z myślą o pracy na dużych areałach. Dzięki wyposażeniu w specjalną regulację hydrauliczną, orka może być wykonywana bez bruzdy, czyli po caliźnie. Do tej pory Unia nie miała w swojej ofercie pługu mogącego wykonywać pracę w takim systemie. 

 

r e k l a m a

Orka po caliźnie zalecana do ciągników z GPS

Producent zaleca jednak korzystanie z wariantu „po caliźnie” z ciągnikami, które są wyposażone w systemy jazdy GPS. Praca bez wsparcia sygnału satelitarnego jest niezwykle trudna. Bowiem operator musi cały czas orząc po caliźnie odwracać się i kontrolować pracę pierwszego korpusu. 

 

3 warianty pługu Unia Vis on Land

Vis on Land S dostępny jest w trzech wariantach: 

  • 5+1,
  • 6+1,
  • 7+1.

Przy czym +1 oznacza możliwość dokręcenia lub odkręcenia ostatniego korpusu płużnego. 

Korpusy zostały zamontowane na ramie o przekroju belki 160x160 mm i grubości 10 mm. Maszyna konstrukcyjnie korzysta z doświadczeń produkowanych od dwudziestu lat pługów VIS L/XL. Te wersje mają korpusy montowane na dwóch ramach 140x140 mm bądź 180x180 o grubości 8 mm.

Jeden z wariantów pługu Unii Vis on Land oferuje aż 8 korpusów, przy czym ostatni można odkręcić lub dokręcić w zależności od potrzeb  

Jeden z wariantów pługu Unii Vis on Land oferuje aż 8 korpusów, przy czym ostatni można odkręcić lub dokręcić w zależności od potrzeb 

 

Jak wygląda regulacja szerokości pracy pługu Vis on Land?

Regulacja szerokości pracy w modelach wcześniejszych była trzystopniowa. Nowy model ma szerokość pracy ustawianą punktowo na każdy korpus w zakresie 37/43/49/55 cm. Rozstaw między korpusami wynosi 105 cm. 

Pługi oferowane są z dwoma rodzajami zabezpieczeń: bezpiecznikowym w postaci śruby zrywalnej, która ma specjalne podcięcia oraz zabezpieczenie Non Stop z pakietem resorów 5–7 lub 9 piórowych z możliwością dodatkowego wzmocnienia każdego z nich (znaczeniem S w nazwie), które zalecane jest na pola średnio i mocno zakamienione. 

 

Jak rozwiązano kwestię obracania pługi?

Za obrót pługa odpowiadają dwa siłowniki teleskopowe austriackiej firmy Weber Hydraulik. Maszyna dysponuje wytrzymałą głowicą oraz krzyżakami o nowej konstrukcji z wprowadzoną zmianą układu smarowania i położenia smarowników. Standardowo montowane są korpusy Long ze zgarniaczem, a opcjonalnie można je zamienić na korpusy Big Long z wyższą i dłuższą odkładnicą lub ażurowe Long. 

 

Jak wygląda amortyzacja pługu podczas transportu?

Półzawieszany pług w czasie pracy i podczas transportu pracuje na tym samym układzie podwozia. Zostało one oparte na kole o wymiarach 550/45x22.5. Dodatkowo została wprowadzona blokada zabezpieczająca na czas transportu. Zawory zamocowane bezpośrednio przy siłownikach są zamykane a następnie zakładane są blokady mechaniczne zarówno z przodu (mechanizm obrotowy), jak i w tylnej części pługa, przy regulacji ustawienia danej głębokości pracy. Dla lepszej stabilizacji i przyczepności zastosowano amortyzatory koła. 

 

Hydrauliczna regulacja pierwszego korpusu jako opcja

Do tej pory wszystkie zawieszane pługi produkowane przez Unię miały śrubową regulację pierwszego korpusu. Było to spore utrudnienie dla operatora, który musiał wychodzić z kabiny i mechanicznie dokonywać ustawień.
W pługach Vis, nie tylko on Land, opcjonalnie została wprowadzona regulacja hydrauliczna. Daje to możliwość doprecyzowania pierwszego korpus do rozstawu i szerokości ogumienia bez wychodzenia z kabiny. Opcjonalnie do Vis on Land można m.in. zamówić poza korpusami Big Long i ażurowymi Long, koło podporowe przednie, krój nożowy, jako alternatywa wobec krojów tarczowych i przedpłużki do resztek pożniwnych.

Nowy pług Vis on Land – Unia wprowadza pług dwuzadaniowy 

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3 nowe modele rozsiewaczy do nawozów od Lemkena

Trzy modele dostępne w pięciu różnych wariantach. Lemken Polska wprowadza na nasz rynek nowe rozsiewacze do nawozów. Spica, Tauri i Polaris mają pojemność od 900 do 4000 l i jak zapewnia producent, są to maszyny pozycjonowane w trzech różnych klasach wydajności. 

czytaj więcej

Łąkowy głębosz Panbuster – efekt fali poprawia jakość TUZ-ów

Irlandzka firma Erth Engineering produkuje głębosz łąkowy Panbuster. Jest on już dostępny dla polskich rolników, a pierwsze gospodarstwa miały okazje przetestować go na własnych łąkach. Jakie są efekty? Jak działa w praktyce głębosz łąkowy Panbuster? 

czytaj więcej

Tour de Kombajn – jakich maszyn rolniczych używa Czesław Lang?

Choć może wiele osób o tym nie wie, to legendarny polski kolarz – Czesław Lang jest również rolnikiem. Na Pomorzu prowadzi gospodarstwo rolne, które ostatnio wzbogaciło się o nowy kombajn. Jakie maszyny rolnicze można spotkać w gospodarstwie Czesława Langa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)