Z artykułu dowiesz się
- Jakie są warianty pługu Unia Vis on Land?
- Jak wygląda regulacja szerokości pracy pługu?
- Jak rozwiązano kwestię obracania pługi?
Z artykułu dowiesz się
Podczas targów Agro Show Unia zaprezentowała pług obracalny Vis on Land S. Przystosowany jest zarówno do tradycyjnej orki w bruździe, jak i do pracy po caliźnie.
Producent zapewnia, że narzędzie zostało stworzone z myślą o pracy na dużych areałach. Dzięki wyposażeniu w specjalną regulację hydrauliczną, orka może być wykonywana bez bruzdy, czyli po caliźnie. Do tej pory Unia nie miała w swojej ofercie pługu mogącego wykonywać pracę w takim systemie.
Producent zaleca jednak korzystanie z wariantu „po caliźnie” z ciągnikami, które są wyposażone w systemy jazdy GPS. Praca bez wsparcia sygnału satelitarnego jest niezwykle trudna. Bowiem operator musi cały czas orząc po caliźnie odwracać się i kontrolować pracę pierwszego korpusu.
Vis on Land S dostępny jest w trzech wariantach:
Przy czym +1 oznacza możliwość dokręcenia lub odkręcenia ostatniego korpusu płużnego.
Korpusy zostały zamontowane na ramie o przekroju belki 160x160 mm i grubości 10 mm. Maszyna konstrukcyjnie korzysta z doświadczeń produkowanych od dwudziestu lat pługów VIS L/XL. Te wersje mają korpusy montowane na dwóch ramach 140x140 mm bądź 180x180 o grubości 8 mm.
Jeden z wariantów pługu Unii Vis on Land oferuje aż 8 korpusów, przy czym ostatni można odkręcić lub dokręcić w zależności od potrzeb
Regulacja szerokości pracy w modelach wcześniejszych była trzystopniowa. Nowy model ma szerokość pracy ustawianą punktowo na każdy korpus w zakresie 37/43/49/55 cm. Rozstaw między korpusami wynosi 105 cm.
Pługi oferowane są z dwoma rodzajami zabezpieczeń: bezpiecznikowym w postaci śruby zrywalnej, która ma specjalne podcięcia oraz zabezpieczenie Non Stop z pakietem resorów 5–7 lub 9 piórowych z możliwością dodatkowego wzmocnienia każdego z nich (znaczeniem S w nazwie), które zalecane jest na pola średnio i mocno zakamienione.
Za obrót pługa odpowiadają dwa siłowniki teleskopowe austriackiej firmy Weber Hydraulik. Maszyna dysponuje wytrzymałą głowicą oraz krzyżakami o nowej konstrukcji z wprowadzoną zmianą układu smarowania i położenia smarowników. Standardowo montowane są korpusy Long ze zgarniaczem, a opcjonalnie można je zamienić na korpusy Big Long z wyższą i dłuższą odkładnicą lub ażurowe Long.
Półzawieszany pług w czasie pracy i podczas transportu pracuje na tym samym układzie podwozia. Zostało one oparte na kole o wymiarach 550/45x22.5. Dodatkowo została wprowadzona blokada zabezpieczająca na czas transportu. Zawory zamocowane bezpośrednio przy siłownikach są zamykane a następnie zakładane są blokady mechaniczne zarówno z przodu (mechanizm obrotowy), jak i w tylnej części pługa, przy regulacji ustawienia danej głębokości pracy. Dla lepszej stabilizacji i przyczepności zastosowano amortyzatory koła.
Do tej pory wszystkie zawieszane pługi produkowane przez Unię miały śrubową regulację pierwszego korpusu. Było to spore utrudnienie dla operatora, który musiał wychodzić z kabiny i mechanicznie dokonywać ustawień.
W pługach Vis, nie tylko on Land, opcjonalnie została wprowadzona regulacja hydrauliczna. Daje to możliwość doprecyzowania pierwszego korpus do rozstawu i szerokości ogumienia bez wychodzenia z kabiny. Opcjonalnie do Vis on Land można m.in. zamówić poza korpusami Big Long i ażurowymi Long, koło podporowe przednie, krój nożowy, jako alternatywa wobec krojów tarczowych i przedpłużki do resztek pożniwnych.
Tomasz Ślęzak
Najważniejsze tematy