Ciągnik gąsienicowy Piast G-752. Jedyny taki traktor na świcie. Jaka jest jego wartość? [WIDEO]
Do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wrócił ciągnik gąsienicowy Piast G-752.
Piast G-752 – jedyna w swoim rodzaju maszyna ponownie w muzeum
Ze środków do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przy wkładzie własnym Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie udało się odrestaurować ciągnik gąsienicowy Piast G-752.
To jedyna w swoim rodzaju maszyna rolnicza, która jest „na chodzie”. Nie może być inaczej, gdyż jak podaje muzeum w Szreniawie, to jedyny zachowany egzemplarz ciągnika na świecie.
Ewolucja polskiej myśli rolniczej
Piast G-752 to prototyp. Miał on zastąpić przestarzałego Mazura produkowanego w Zakładach Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. Piast miał być konkurencją dla produkowanych w Związku Radzieckim konstrukcji.
Prace nad projektem trwały w latach 67-72.
Piastowi nigdy jednak nie było dane wejść do masowej produkcji. Spowodowane to było przejęciem ZM w Gorzowie Wlkp. przez ZPC Ursus, które w tym czasie zaczynały obierać kurs ku wdrożeniu dużej i ważnej licencji.
Dziś wartość ciągnika Piast G-752 liczona jest w setkach tysięcy złotych. Niewątpliwie na tę cenę składa się fakt, że traktor jest sprawnym egzemplarzem po gruntownej renowacji. Warto nadmienić, że sama renowacja pochłonęła blisko 140 tys. zł.
Michał Czubak
Fot. Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy