Ceny materiałów windują koszty budowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny materiałów windują koszty budowy

10.10.2021autor: Jan Beba

Tak dynamicznych podwyżek cen niektórych materiałów chyba nikt się nie spodziewał. Cena stali w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła 70–90% w przypadku dwuteowników, 200% dla profili zamkniętych, rur oraz blach płaskich (było 2,50 – jest 6,50–7,50 zł/kg) i 100% w stali zbrojeniowej.

Cena płyt warstwowych, czyli obecnie najbardziej popularnego pokrycia dachowego w branży rolniczej wzrosła o ok. 100%. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku oferowaliśmy pokrycie dachowe z płyty 100 mm za 100 zł/m2 z montażem, dziś koszt takiego dachu to ok. 175 zł (nie podnieśliśmy ceny montażu). Znacznie wzrosły też ceny styropianu, drewna (problem z dostępnością), stolarka drzwiowa i okienna zdrożała o kilkadziesiąt procent – wylicza Patryk Zawieja z firmy budowlanej ZPH Sójka.

Najwięcej budujemy obór dla krów mlecznych oraz magazynów na płody rolne i maszyny rolnicze. Zdarzają się też obiekty dla bydła opasowego oraz tuczarnie. Wzrost cen bez wątpienia wpłynął na decyzje niektórych klientów o budowie. Inwestorzy, którzy ubiegali się o dofinansowanie do budowy ze środków UE i mają pozytywną decyzję raczej nie rezygnują bo procedura otrzymania takiego dofinansowania trwa wiele miesięcy a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa narzuca w umowie ostateczny termin budowy oraz oddania obiektu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku inwestorów, którzy budowę  finansują jedynie ze środków własnych i kredytu. Wówczas jedni czekają licząc na obniżkę cen, inni mimo wszystko budują bo wychodzą z założenia, że nie wiadomo o ile ceny materiałów spadną i czy w ogóle spadną a poza tym, wcześniej wybudowany obiekt wcześniej przynosi zyski...przynajmniej w teorii.

r e k l a m a

Doświadczenie w budownictwie rolniczym

Po wybudowaniu ponad 30 obiektów inwentarskich oraz ponad 20 magazynów w samej branży rolniczej zdobyliśmy doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie doradzić klientowi ciekawe rozwiązania, które architekt "przelewa na papier"

Magazyn z przeznaczeniem na płody rolne zwykle budujemy z konstrukcji stalowej a pomiędzy słupami wylewamy ściany żelbetowe do wysokości 250 cm. W obiektach inwentarskich ściany boczne ze ścian żelbetowych do odpowiedniej wysokości ( przeważnie ok . 1-1,5 m) a powyżej kurtyny zwijane sterowane automatycznie. Ściany szczytowe w zależności od projektu, czasami od dołu żelbet a ponad bramami płyta warstwowa lub blacha trapezowa.

W przypadku kompleksowej budowy klienta nie interesują opóźnienia poszczególnych ekip czy ewentualne niedomówienia zakresów robót każdej z firm. To my jako wykonawcy musimy zadbać o to, żeby dotrzymać terminu zakończenia budowy oraz żeby wszystko było wykonane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Klient decydując się na jednego wykonawcę wraz z projektem jest zobowiązany jedynie do okresowego odbioru robót zgodnie z harmonogramem załączonym do umowy.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dochód z hektara w 2021 ekstremalnie wysoki i krzywdzący dla rolników

Z danych GUS wynika, że dochód z 1 hektara przeliczeniowego za 2020 rok jaki uzyskał rolnik wynosił ponad 3800 złotych. To o niemal 600 zł więcej niż w 2019 r. Z czego wynika taki wzrost i dlaczego jest to krzywdzące dla rolników, zwłaszcza najbiedniejszych?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawozy coraz droższe: czy obornik będzie na wagę złota?

Ceny nawozów mineralnych rosną z dnia na dzień. Drugim problemem staje się ich dostępność, coraz więcej dystrybutorów narzeka na ich braki w magazynach lub opóźnioną dostawę. Firmy ograniczają produkcję, a rolnicy z uwagi na ceny nawozów kupują je w minimalnych ilościach lub wcale. Jak uzupełnić nawożenie mineralne nawożeniem organicznym?

czytaj więcej
Technika budowlana

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką wybrać? [FAKTY i MITY]

Ze względu na brak sieci kanalizacyjnej przydomowa oczyszczalnia ścieków jest – oprócz szamba – często jedynym sposobem zagospodarowania ścieków bytowych na wsi. Co warto wiedzieć, aby ją wybudować i bezproblemowo z niej korzystać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)