Ministerstwo Środowiska: nie będzie odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki chronione
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ministerstwo Środowiska: nie będzie odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki chronione

25.06.2020autor: Andrzej Sawa

Lubelska Izba Rolnicza uzyskała odpowiedź Ministerstwa Środowiska na swoje postulaty w sprawie podjęcia działań umożliwiającym rolnikom uzyskanie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzane przez dzikie ptaki. Niestety, jest ona bardzo ogólnikowa.

Przypomnijmy, że Zarząd LIR 17 kwietnia br., na skutek licznych skarg rolników z Lubelszczyzny, zajął stanowisko w tej sprawie i skierował do resortu. Apelował w nim o podjęcie działań w celu zmiany przepisów ustawy o ochronie przyrody, które umożliwiłyby ubieganie się o odszkodowanie za środków Skarbu Państwa za szkody powodowane przez ptaki objęte ochroną. Na Lubelszczyźnie wyrządzają je głównie dzikie gęsi, żurawie i łabędzie. Występują one szczególnie w miejscach odpoczynku ptactwa podczas sezonowych przelotów oraz podczas zimowania na terenach nadrzecznych, pasąc się na okolicznych polach, w tym uprawach rzepaku.

Zarząd LIR powołał się na art. 126 ust. 12 ustawy o ochronie przyrody, na którego podstawie Rada Ministrów ma możliwość określenia, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w art. 126 ust. 1 gatunki zwierząt chronionych wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa, kierując się potrzebą utrzymania ochrony gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem i wyrządzających szkody w gospodarce człowieka.

r e k l a m a
Ministerstwo Środowiska odpisało, że na podstawie tego ostatniego przepisu  Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone jedynie przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Odpowiedzialność ta nie obejmuje jednak utraconych korzyści, tylko ogranicza się tylko do szkody rzeczywistej, którą należy wykazać. W przypadku szkód wyrządzanych przez ptaki nawet wystąpienie opadów może istotnie utrudnić, a nawet uniemożliwić, jakąkolwiek ocenę. W wielu przypadkach problematyczne byłoby również ustalenie gatunku odpowiedzialnego za szkody, ze względu na znaczną rotację stad, a także gatunków nie żerujących na zasiewach, stąd szacowanie szkód byłoby wręcz niemożliwe – wynika z odpowiedzi resortu.

Na końcu ministerstwo zwraca uwagę, że obecnie pewną formą wsparcia dla rolników jest zwolnienie ich z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub RDOŚ na działania związane z płoszeniem zwierząt nieobjętych odszkodowaniem Skarbu Państwa.

– W praktyce oznacza to, że nie mogę gonić ptaków z mojego pola bez zgody tych instytucji. A jeżeli ją od nich dostanę, nie będę musiał za nią płacić. Wielka łaska! – śmieje się z odpowiedzi resortu jeden z rolników. Wychodzi na to, że ministerialni urzędnicy totalnie zignorowali postulaty LIR.

– Na najbliższym posiedzeniu Zarządu pisemnie odniesiemy się do odpowiedzi Ministerstwa Środowiska – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Ukrzyżowany żuraw znaleziony na polu. Policja ujęła domniemanego sprawcę

Na polu w Stanisławowie (woj. mazowieckie) znaleziono „ukrzyżowanego” martwego żurawia przywiązanego do drewnianych słupków. Policja już złapała sprawcę. Okazał się nim dzierżawca tego pola. Tłumaczył, że chciał w ten sposób odstraszyć ptaki, które niszczyły mu uprawy.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Nie będzie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzone przez żurawie, gęsi i inne dzikie ptaki. Ustawa trafiła do kosza

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Rząd wyrzucił do kosza projekt ustawy, który miał umożliwić wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo, czyli m. in. żurawie, gęsi, kormorany łabędzie i krukowate. Odrzucając propozycję opozycyjnego projektu autorstwa PSL rząd obiecał przygotowanie własnego projektu ustawy, który ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i obowiązywać od 2024 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)