Produkcja FJUTa w rolniczym handlu detalicznym (RHD)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja FJUTa w rolniczym handlu detalicznym (RHD)

08.01.2021autor: Paulina Janusz-Twardowska

Fjut, czyli syrop z buraka cukrowego, to tradycyjny produkt z Pomorza i Kujaw. Marzena Przytarska wytwarza go w zaciszu przydomowej kuchni i sprzedaje na terenie całego kraju. Fanów lokalnego specjału przybywa każdego miesiąca.

W XIX w. na Kujawach istniała jedna z najstarszych i trzecia pod względem wielkości w Europie cukrownia – Chełmża. Wokół niej rozwinęły się plantacje buraka cukrowego i równocześnie zaczął upowszechniać się "domowy" przerób buraka. Zapotrzebowanie na "słodycze" w tamtych czasach zaspokajał głównie miód, który był jednak dość drogi. Dlatego też kobiety zaczęły przerabiać buraki cukrowe na różne słodkie produkty. Jednym z nich był syrop, zwany regionalnie fjutem bądź cyropem. O wykorzystywaniu syropu z buraków przez mieszkańców Borów Tucholskich pisał już ks. Bernard Sychta w swojej pracy doktorskiej pt. "Kultura materialna Borów Tucholskich" z 1947 r.: "Do pocierania chleba używają smaruchy, smarowidła lub pomaski (kasz. pomosk) w postaci masła, smalcu, miodu, syropu z marchwi lub buraków (fjut) i powideł ze śliwek (gala, fjut)". Nie jest pewne, skąd wzięła się nazwa produktu. Według Grażyny Szelągowskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu możliwe jest, że nazwę zawdzięcza swojej konsystencji: "był taki fiuuuuu…t ciągliwy". Ponadto, na terenie Borów Tucholskich używa się określenia "cyrop". Jest to prawdopodobnie germanizm, pochodzący od niemieckiej wymowy słowa "syrop cukrowy" – zuckersirup. Według językoznawcy, badaczki gwary kociewskiej (Kociewie, wg Ceynowy, to południowo-wschodni obszar tzw. Wielkich Kaszub), dr Marii Pająkowskiej-Kensik, słowo fjut oznacza syrop lub powidła.

Syrop wytwarzany jest wyłącznie z korzenia buraka cukrowego w wyniku procesów termicznych. Wolny jest od wszelkich mikroorganizmów, a jego głównym składnikiem jest sacharoza. Zalecany jest dla diabetyków (z uwagi na zawartość potasu) i przy anemiach oraz dla kobiet w ciąży (ze względu na dość wysoką zawartość przyswajalnych form żelaza). Działa wzmacniająco i odtruwająco na cały organizm. Doskonały dla osób mających kłopoty z anemią, przemęczonych. Stosuje się go do słodzenia herbat, mleka, domowych wypieków, a także do smarowania chleba, naleśników i wafli.

Reportaż z gospodarstwa pani Marzeny przeczytacie w styczniowym numerze top agrar Polska w artykule Biznes kręci się wokół FJUTA.

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rolniczy Handel Detaliczny w Polsce rośnie!

RHD systematycznie rozwija się, co roku przybywają do listy kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją i sprzedażą produktów mleczarskich oraz mięsa i wyrobów. Ile obecnie gospodarstwa prowadzi RHD w tym zakresie? 

czytaj więcej

Barwy jesieni - pomysły na dekoracje

Późną jesienią ogród stroi się w intensywne barwy – czerwone, pomarańczowe, żółte i różowe. W słotne dni zasuszone kwiatostany i kilka zerwanych gałązek z kolorowymi liśćmi czy owocami będą idealną dekoracją w domu, altanie lub obejściu.

czytaj więcej

Kiedy tracimy bliską osobę. Pięć etapów żałoby [Dzień Zaduszny]

Listopad sprzyja myśleniu o tych, którzy odeszli. Nie tylko dlatego, że 2 listopada chrześcijanie zwyczajowo modlą się za ich dusze. Także dlatego, że to moment, kiedy przyroda na jakiś czas zamiera, krajobraz staje się monotonny i melancholijny, i robi się jakoś ciszej, a w ciszy łatwiej nam usłyszeć swoje myśli i silniej mówią wspomnienia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)