Konkurs „Smaki na lato 2023” – niech żyją kulinarne tradycje!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konkurs „Smaki na lato 2023” – niech żyją kulinarne tradycje!

15.06.2023autor: Dominika Mulak

Smaki lata niejednokrotnie kojarzą się ze smakami z dzieciństwa – drożdżowe ciasto z sezonowymi owocami, młode ziemniaki w towarzystwie mizerii, orzeźwiające kompoty, czy zamknięte w słoikach aromatyczne warzywa i owoce. Te tradycje kulinarne żyją m.in. dzięki kołom gospodyń wiejskich oraz gospodarstwom agroturystycznym i to właśnie do nich skierowany jest ten konkurs!

– Konkurs „Smaki na lato 2023” to nie tylko poszukiwanie tych najsmaczniejszych produktów, dań czy przekąsek – to także zachęta do zaangażowania KGW i gospodarstw agroturystycznych z Wielkopolski w szeroko rozumiane kulinaria, a także promocji produktów czy potraw często zapomnianych, a które powstają często od pokoleń w ich gospodarstwach, czy sąsiednich zagrodach – podkreśla Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, samorządowej instytucji kultury, która jest organizatorem konkursu oraz jednym ze sponsorów nagród.

Do konkursu zgłaszać można: przekąski i konkrety, wypieki i desery oraz napoje, które są dostępne w sezonowej ofercie zgłaszających tj. na stoiskach podczas festynów, jarmarków, na targowiskach, a także podczas ważnych imprez i wydarzeń okolicznościowych. W przypadku gospodarstw agroturystycznych są też dostępne w sezonowym menu tych obiektów. Zgłoszenia mogą być też próbą odtworzenia produktów, potraw, wypieków, deserów i napojów na podstawie rodzinnych przepisów oraz starych poradników i książek kulinarnych. Co ważne, każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 produktów.

Kapituła konkursowa, w której skład wchodzą krytycy kulinarni, eksperci smaku, znawcy kuchni i produktów lokalnych oraz tradycyjnych, osoby świata kultury, sztuki i mediów, oceniać będą m.in. walory smakowe, zapachowe, wizualne a także zdrowotne  zgłaszanych w konkursie specjałów. Dodatkowe punkty mogą zostać przyznane za wskazanie i szczegółowe opisanie receptur, właściwości półproduktów, a także ich pochodzenia. Już dziś możemy zdradzić, że w jury zasiadać będzie także Katarzyna Bosacka – dziennikarka kulinarna oraz promotorka zdrowej żywności.
r e k l a m a

Nagrody w trzech kategoriach

Uczestnicy Konkursu będą ubiegać się o nagrody we wspomnianych już trzech kategoriach: przekąski i konkrety, wypieki i desery oraz napoje. W każdej z nich do zgarnięcia jest nagroda pieniężna w wysokości 300 złotych, vouchery na wybraną imprezę w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, zestawy upominków od Powiatu Poznańskiego oraz zestaw piw z rzemieślniczego Browaru Szreniawa, który jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. 

– W każdej z kategorii zostanie też przyznana, ufundowana przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie nagroda specjalna „Z przeszłości dla przyszłości” za wykorzystanie zapomnianego surowca czy produktu np. kawy z cykorii, podpiwka, kwasu miodowego, szczawiu, lebiody, pokrzywy, skorzonery, pasternaku, topinamburu, jagły, galarety i  leguminy z owoców czy kiszonek z nietypowych surowców itp. – podają Organizatorzy.

Ponadto uczestnicy Konkursu z terenu powiatu poznańskiego ubiegają się o wyróżnienia - certyfikaty z tytułem „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023 – Smaki na lato”.

Zgłoszenia konkursowe należy przesłać e-mailem na adres: kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl najpóźniej do 6 lipca 2023 r. włącznie. Wyniki poznamy 9 lipca – w dniu degustacji – ok. godz.  16.30  na scenie imprezy „Z wiejskiego stołu” w Muzeum Narodowym w Szreniawie, które jest współorganizatorem konkursu.

Więcej szczegółów, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.instytutskrzynki.pl

Nasza redakcja objęła to wydarzenie patronatem medialnym.
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wiemy, jak tanio tankować ciągnik, mimo wzrostu cen paliwa!

Benzyna 95 i olej napędowy na rynku hurtowym są dziś najdroższe od kwietnia. Tylko w lipcu ceny Orlenu poszły o 36 gr, a diesla o 31 gr na litrze w górę. Czy czeka nas cenowy Armagedon na jesień? Skąd wziąć tańszy surowiec?

czytaj więcej
Przepisy

Olej rzepakowy do wszystkiego: pesto, hummus, ciasto [PRZEPISY]

Olej rzepakowy, oprócz walorów prozdrowotnych, ma wiele zastosowań. Doskonale nadaje się do sałatek, surówek czy past. Dobrym wyborem jest używanie go do smażenia i duszenia potraw. Z powodzeniem nadaje się również do słodkich wypieków.

czytaj więcej
Targi wystawy

Opolagra już wystartowała!

Od dziś przez sobotę i niedzielę trwać będzie wystawa Opolagra w kamieniu Śląskim. To największe plenerowe targi rolnicze w południowej części Polski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)