Żniwa soi na półmetku: dobre plony pomimo trudności
Rozpoczęły się zbiory wczesnych odmian soi. Suche lato spowodowało, że opolscy rolnicy, po raz kolejny wcześniej niż wskazują na to terminy agrotechniczne, zaczęli zbierać soję.
- Soję uprawiamy już od co najmniej sześciu lat. Areał co roku się zwiększał: zaczynaliśmy od 5 ha, a w tej chwili mamy 55 hektarów. Uprawiamy soję nasienną. Kosić zaczęliśmy bardzo szybko w tym roku, bo już 30 sierpnia. Ale ze względu na to, że jest posiana na takich glebach mozaikowatych, to tam gdzie była przypalona przez suszę ona odbiła i znów była zielona. I dlatego musieliśmy wybierać i wykaszać takie miejsca, które były już dojrzałe. Oczywiście mamy trzy odmiany soi o różnej wczesności, dlatego też zaczęliśmy zbiory od najwcześniejszej, od Ansera. Później zebraliśmy Merlina, no i została jeszcze Regina, która jest późniejszą odmianą. Ona będzie do zbioru może pod koniec przyszłego tygodnia – mówi Mirosław Kastelik – kierownik produkcji RSP Wierzbnik.
O to, jaki soja ma w tym roku potencjał plonowania i jak przebiegały żniwa w Top Farms Głubczyce zapytaliśmy dr Marcina Markowicza.
ZOBACZ CAŁY FILM!
Wszystkich zainteresowanych uprawą soi oraz roślin strączkowych serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolską Giełdę Strączkowych, organizowaną przed redakcję top agrar Polska, UP Poznań oraz IGR w Poznaniu.
Już 22 i 23 października, odpowiednio w Wąbrzeźnie oraz Skarbimierzu (k. Brzegu), spotkamy się aby podyskutować o perspektywach dla rynku roślin strączkowych oraz wysłuchać ciekawych prezentacji na temat agrotechniki, rynku i żywienia strączkowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, komu i za ile sprzedać strączkowe oraz Jak je uprawiać, aby wytrzymały niedobory wody - przyjedź na naszą Giełdę. Udział w tych spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja na https://tap.pwrwydawnictwo.pl/straczkowe
Najważniejsze tematy