Żniwa soi na półmetku: dobre plony pomimo trudności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa soi na półmetku: dobre plony pomimo trudności

02.10.2019

Rozpoczęły się zbiory wczesnych odmian soi. Suche lato spowodowało, że opolscy rolnicy, po raz kolejny wcześniej niż wskazują na to terminy agrotechniczne, zaczęli zbierać soję.

Większość plantacji soi w Polsce to uprawy nasienne. Rolnicy przeważnie mają podpisane kontrakty, więc ze zbytem nie ma problemu.

- Soję uprawiamy już od co najmniej sześciu lat. Areał co roku się zwiększał: zaczynaliśmy od 5 ha, a w tej chwili mamy 55 hektarów. Uprawiamy soję nasienną. Kosić zaczęliśmy bardzo szybko w tym roku, bo już 30 sierpnia. Ale ze względu na to, że jest posiana na takich glebach mozaikowatych, to tam gdzie była przypalona przez suszę ona odbiła i znów była zielona. I dlatego musieliśmy wybierać i wykaszać takie miejsca, które były już dojrzałe. Oczywiście mamy trzy odmiany soi o różnej wczesności, dlatego też zaczęliśmy zbiory od najwcześniejszej, od Ansera. Później zebraliśmy Merlina, no i została jeszcze Regina, która jest późniejszą odmianą. Ona będzie do zbioru może pod koniec przyszłego tygodnia – mówi Mirosław Kastelik – kierownik produkcji RSP Wierzbnik.

O to, jaki soja ma w tym roku potencjał plonowania i jak przebiegały żniwa w Top Farms Głubczyce zapytaliśmy dr Marcina Markowicza.

r e k l a m a
- W tym roku zaczęliśmy żniwa soi później niż w tamtym. Niestety ten zimny wrzesień i spadek temperatur spowodowały, że okresy wegetacji soi się przedłużyły. Teraz pogoda nas nie rozpieszcza. Codziennie coś popada rano, więc czekamy, aż trochę obeschnie do takiej wilgotności 16-17%. Nie zaczynamy koszenia od rana, lecz w godzinach popołudniowych, gdyż czekamy, aż nasiona trochę doschną. Później materiał jest dosuszany na magazynie. Jeśli chodzi o plony, to trzeba być zadowolonym. Z dotychczasowego areału, który zebraliśmy jest to średnio powyżej 3 ton z hektara. Trzeba powiedzieć, że soja potwierdza swój wysoki potencjał plonowania, bo na niektórych kawałkach, gdzie robiliśmy próby plon wynosił grubo ponad 4 tony – mówił.

ZOBACZ CAŁY FILM!

Wszystkich zainteresowanych uprawą soi oraz roślin strączkowych serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolską Giełdę Strączkowych, organizowaną przed redakcję top agrar Polska, UP Poznań oraz IGR w Poznaniu.
Już 22 i 23 października, odpowiednio w Wąbrzeźnie oraz Skarbimierzu (k. Brzegu), spotkamy się aby podyskutować o perspektywach dla rynku roślin strączkowych oraz wysłuchać ciekawych prezentacji na temat agrotechniki, rynku i żywienia strączkowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, komu i za ile sprzedać strączkowe oraz Jak je uprawiać, aby wytrzymały niedobory wody - przyjedź na naszą Giełdę. Udział w tych spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja na https://tap.pwrwydawnictwo.pl/straczkowe




Tekst i zdjęcia: Mariusz Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Nieznaczne zmiany cen rzepaku

Od dwóch tygodni rzepak jest na podobnych poziomach cenowych, na giełdach występują zwyczajne ruchy cenowe w zakresie +/- 1 euro. 

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej
Strączkowe

Soja i słonecznik - jak plonowały i jaka powierzchnia została zasiana?

Soja i słonecznik w tym roku rokują dobre plony na południu Polski. W pozostałej części kraju nie jest zawsze tak różowo i rolnicy zaczynają rezygnować z ich siewu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)