Nieznaczne zmiany cen rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nieznaczne zmiany cen rzepaku

03.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Od dwóch tygodni rzepak jest na podobnych poziomach cenowych, na giełdach występują zwyczajne ruchy cenowe w zakresie +/- 1 euro. 

Przy nieznacznych korektach rzepak dziś utrzymuje poziom ok. 386 euro za tonę na notowaniu listopadowym.  Ze względu na śnieg przeszkadzający w zbiorach canoli w Kanadzie spodziewane są dalsze wzrosty cen giełdowych. Ceny w kraju stabilne, ale wciąż zbudowane w oparciu o dyskonty w stosunku do notowań giełdowych, podczas, gdy w Niemczech płaci się ceny równe notowaniom na Matifie. Dziś w związku z wyrokiem TSUE w sprawie frankowiczów, nerwowo jest na złotówce, która pod wpływem wyprzedaży walut deponowanych przez banki zaczęła się gwałtownie umacniać.  Za jedno euro trzeba zapłacić 4,34 zł. Jeśli taki kurs się utrzyma może mieć to wpływ na niższe ceny w kraju. Duże zakłady tłuszczowe kupują rzepak na listopad/grudzień 1633-1665 zł/t. Inni, mający miejsce podpisują umowy z dostawami na bieżąco w cenach 1580-1620 zł/t.  

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:
  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na listopad –1668 zł/t 
                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1680 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy grudzień               – 1665 zł/t 
                                 Czernin styczeń                – 1655 zł/t
  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1620 zł/t
  • Glencore Bodaczów na listopad                   – 1633 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1580 zł/t      

Bardzo różne są ceny skupu soi. Propozycje firm skupowych mają wyraźny charakter jeszcze nie uregulowanego rynku. Duże wahania cen skupu wynikają z możliwości  odsprzedaży i kosztów transportu do finalnego konsumenta lub przetwórcy. Stąd widzimy poziomy od 1100 zł/t do 1380 zł/t. Firmy skupujące płacą najczęściej ceny 1250-1320 zł/t. Natomiast finalni przetwórcy płacą lepiej, bo nawet 1360-1380 zł za tonę soi dostarczonej na Kujawy, Wielkopolskę czy na Lubelszczyznę.

r e k l a m a
Tu znajdziesz ceny rzepaku na wszystkich punktach.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban   Foto. Konieczka
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Polska szczęśliwą wyspą rzepakową?

Rzepaku w Unii Europejskiej jest w tym roku znacznie mniej. Natomiast kolejne dane statystyczne i informacje z firm przetwórczych zdają się przedstawiać Polskę jako kraj wiecznej szczęśliwości, bo zbiory były w tym roku ponoć dobre. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

W kraju ceny zbóż stabilne, rosną ceny w portach

Ceny zbóż w krajowym skupie są stabilne, ale ożywiający się eksport powoduje podwyżki cen pszenicy w portach.

czytaj więcej
Strączkowe

Żniwa soi na półmetku: dobre plony pomimo trudności

Rozpoczęły się zbiory wczesnych odmian soi. Suche lato spowodowało, że opolscy rolnicy, po raz kolejny wcześniej niż wskazują na to terminy agrotechniczne, zaczęli zbierać soję.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)