Łubin biały – cenna, ale wymagająca roślina
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Łubin biały – cenna, ale wymagająca roślina

26.03.2022autor: Janusz Biernacki

Łubin biały nie jest tak bardzo popularny w uprawie jak jego dwa siostrzane typy – wąskolistny, czy żółty. Ma wśród nich największy potencjał plonowania, wyższe wymagania glebowe i jest wrażliwy na choroby. Potrzebuje również dłuższego sezonu wegetacyjnego.

Łubin biały ma dość duże nasiona, których MTN wynosi ok. 300 g, średnio dwa razy więcej niż łubinu wąskolistnego i żółtego (patrz zdjęcie). Są one kremowo-białe, spłaszczone i zawierają ok. 30–35% białka oraz ok. 12% tłuszczu. Rośliny rozwijają palowy system korzeniowy, do głębokości 1,5 m, z licznymi korzeniami bocznymi. Łodygi są sztywne i nie wylegają.
Z powodu niewielkiego zapotrzebowania rynku, hodowla tego gatunku jest bardzo ograniczona. Krajowy rejestr zawiera tylko dwie jego odmiany: Boros – samokończącą, zarejestrowaną w 2003 r. oraz Butan – niesamokończącą, wpisaną do KR w 2000 r. Rośliny kwitną na biało, ale kwiaty mogą mieć delikatny odcień różowy lub niebieski.
Stanowisko
Łubin biały najlepsze plony osiąga na glebach dobrych i średnich, kl. IIIa–IVb, lekko kwaśnych, o pH powyżej 5,5 lub obojętnych i mogą one wynieść ok. 40 dt/ha. Na glebach kwaśnych duże stężenie jonów glinu ogranicza wzrost korzeni i rozwój bakterii brodawkowych. Roślina nie toleruje ponadto gleb podmokłych i zlewnych oraz bardzo słabych. Dobrym stanowiskiem jest przedplon zbożowy, w 3.–4. roku po oborniku, a przerwa w jego uprawie na tym samym polu powinna wynosić 4–5 lat…
Więcej szczegółów o agrotechnice łubinu białego, technice zbioru i przeznaczeniu nasion przeczytasz w wydaniu 4/2022 „top agrar Polska”, na str. 134–135.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zboża: wysoka produkcja, wysoka konsumpcja oraz niskie zapasy.

Tak wygląda teraz sytuacja na światowym rynku zbóż piszą eksperci z Credit Agricole. Ich zdaniem tona pszenicy pod koniec roku będzie kosztować 1400 zł za tonę. Ale w tym roku prognozy są obarczone dużą niepewnością w związku z sytuacją na Ukrainie.  

czytaj więcej

Łubin wąskolistny i żółty - Lista Odmian Zalecanych do siewów na wiosnę 2022

Postęp w hodowli łubinów i innych bobowatych w ostatnich latach nabrał tempa. Te najnowsze odmiany łubinów rejestrowane od 2016 r. charakteryzują się dużym wzrostem potencjału plonowania.

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)