Zboża: wysoka produkcja, wysoka konsumpcja oraz niskie zapasy.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zboża: wysoka produkcja, wysoka konsumpcja oraz niskie zapasy.

28.03.2022autor: wk

Tak wygląda teraz sytuacja na światowym rynku zbóż piszą eksperci z Credit Agricole. Ich zdaniem tona pszenicy pod koniec roku będzie kosztować 1400 zł za tonę. Ale w tym roku prognozy są obarczone dużą niepewnością w związku z sytuacją na Ukrainie.  

W swojej prognozie analitycy rynków rolnych z Credit Agricole powołują się na prognozę IGC (International Grains Council) z 17.02.2022.

Wzrost światowej produkcji

Wynika z niej, że światowa produkcja zbóż w sezonie 2021/2022 zwiększy się do 2281,1 mln t wobec 2200,0 mln t w sezonie 2020/2021 (+2,8%). Wzrost zbiorów zostanie odnotowany w przypadku pszenicy (+0,8%) i kukurydzy (+6,3%), podczas gdy obniży się produkcja jęczmienia (-8,1%), jak i pozostałych gatunków zbóż (-2,3%). Wyższe zbiory pszenicy będą efektem ich silnego wzrostu m.in. w UE oraz w Ukrainie, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miało ich wyraźne obniżenie w Kanadzie i Rosji. Wzrost produkcji kukurydzy będzie wynikać głównie z jej wyższych zbiorów w Brazylii, USA, Chinach i w Ukrainie. Niższa produkcja jęczmienia będzie z kolei efektem spadku jego zbiorów m.in. w Rosji i Kanadzie.

Wzrost konsumpcji

Z kolei zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 2021/2022 zwiększy się do 2290,9 mln t wobec 2234,7 mln t w sezonie 20/21 (+2,5%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku pszenicy (+1,3%), kukurydzy (+4,1%), podczas gdy konsumpcja jęczmienia obniży się (-3,2%). Wzrost konsumpcji zostanie odnotowany również w przypadku pozostałych gatunków zbóż (+2,9%).

W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, Brazylia, UE oraz Indie. Wyższemu spożyciu zbóż, w szczególności kukurydzy, sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na pasze zgłaszane przez Chiny ze względu na silny wzrost pogłowia trzody chlewnej w tym kraju, a także zwiększony popyt na biopaliwa w warunkach silnego wzrostu cen ropy naftowej.

r e k l a m a

Spadające globalne zapasy

Z uwagi na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 2021/2022 dojdzie do dalszego spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 596,4 mln t wobec 601,0 mln t w sezonie 2020/2021, a współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 26,0% wobec 26,9%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 13/14.

Utrzymuje się także duże zróżnicowanie sytuacji popytowo-podażowej w przypadku poszczególnych gatunków zbóż. Na rynku pszenicy współczynnik zapasy/spożycie kształtuje się na wysokim na tle historycznym poziomie, podczas gdy w przypadku kukurydzy i jęczmienia pozostaje on na poziomie wieloletnich minimów.

Efekt ukraiński

Ostatnie tygodnie przyniosły bardzo silny wzrost cen skupu zbóż ze względu na wojnę w Ukrainie. Ukraina oraz Rosją są kluczowymi eksporterami zbóż, co nasiliło obawy inwestorów o ich światową podaż w kolejnych kwartałach. Wojna w Ukrainie oddziałuje również w kierunku dalszego wzrostu cen nawozów, co będzie w kolejnych kwartałach dodatkowo ograniczać podaż zbóż.

- W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 140 zł/dt i 110 zł/dt na koniec 2022 r. oraz ok. 110 zł/dt i 95 zł/dt na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy jest ostateczny wpływ wojny w Ukrainie na sytuację popytowo-podażową na światowym rynku zbóż. Z tego powodu kluczowe będą publikacje pierwszych prognoz sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 22/23, które uwzględniać będą wpływ wojny w Ukrainie – podsumowują w prognozie analitycy Credit Agricole.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Eksport zboża z Ukrainy dramatycznie spada. Uratują go pociągi?

Przez blokadę portów ukraińskich w rejonie Morza Czarnego niemal niemożliwy jest eksport z tego kraju. To katastrofa dla Ukrainy, ale także złe wieści dla Europy, która importuje stamtąd między innymi zboże czy olej słonecznikowy. Czy transport kolejowy zdoła postawić na nogi ukraiński eksport?

czytaj więcej
Aktualności

Załamanie na rynku zielonych certyfikatów i koniec zielonej transformacji?

Rząd planuje głęboką interwencję na rynku energii odnawialnej. Twierdzi, że robi to w obronie konsumentów, którzy płacą coraz więcej za energię elektryczną a branża OZE korzysta obecnie ze zbyt dużego wsparcia finansowego. Przedsiębiorcy odpowiadają, że oznacza to załamanie na rynku zielonych certyfikatów i koniec zielonej transformacji w Polsce.

czytaj więcej

W Polsce siać wczesne odmiany słonecznika

Słonecznik zdobywa coraz większą popularność. Ci rolnicy, którzy już go uprawiają zwracają uwagę na ważne aspekty. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej odmiany o wczesności dobranej do warunków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)