Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

27.03.2023

Wybór odmiany konkretnego gatunku rośliny strączkowej ogranicza się nie tylko do wybrania kreacji z listy danego hodowcy. Chodzi także o dobranie konkretnej formy użytkowej. Odmiany samokończące, tradycyjne lub pastewne. Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

Odmiany samokończace, tradycyjne i pastewne – to wszystko ma znaczenie, ponieważ każdy z tych typów niejako de terminuje przeznaczenie danej odmiany oraz możliwości jej uprawy w konkretnych warunkach, a nawet okolicznościach. Konkretny typ będzie się odznaczać charakterystycznym dla siebie wzrostem wegetatywnym, a co się z tym wiąże – także potrzebą indywidualnego podejścia, jeśli chodzi np. o zbiór.

Odmiany samokończące, a tradycyjne

Odmiany samokończące można spotkać w łubinie oraz bobiku. W łubinie są to odmiany mające tylko pęd główny, na którym umieszczone są wszystkie strąki. Nie mają rozgałęzień bocznych lub mają szczątkowe, które nie przerastają na wysokość pędu głównego – same ograniczają rozwój wegetatywny. Są nice niższe i równomierniej dojrzewają w porównaniu z odmianami niesamokończącymi, które mają pędy boczne, wbrew błędnemu przekonaniu nie zawsze nierównomiernie dojrzewające.

U bobiku odmiany samokończące to odmiany o tzw. szczytowym kwiatostanie. W części wierzchołkowej rośliny zakończone są strąkami, nad którymi nie wyrastają już dodatkowo części wegetatywne – łodyga i liście. Odmiany takie są też mniej łamliwe od niesamkończących i podobnie jak w łubinie dojrzewają wcześniej o około 5 dni od niesamokończących.



Po lewej odmiana samokończąca łubinu żółtego bez rozgałęzień bocznych, nieco wcześniej dojrzewająca. Po prawej natomiast odmiana tradycyjna łubinu żółtego. Niesamokończąca, z wyraźnymi rozgałęzieniami i umieszczonymi na nich strąkami.


Na podst. 100 pytań o strączkowe



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Kiedy powinno się siać różne gatunki łubinów?

Łubiny, jak większość rodzimych roślin jarych sieje się możliwie wcześnie, tak aby wykorzystać wodę z opadów glebowych. Jakie wybrać termin na sianie różnych odmian łubinu?

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? 

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)