Jak wyznaczyć optymalny termin siewu soi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wyznaczyć optymalny termin siewu soi?

09.03.2023

Soję sieje się w Polsce od ostatniej dekady kwietnia do pierwszej dekady maja. Ważniejsza od kalendarza jest jednak temperatura gleby. Drugim warunkiem wyrównanych wschodów jest równa głębokość siewu i wilgotna gleba wokół nasion. Jak wyznaczyć termin siewu soi?

Siew soi w glebę niedostatecznie ogrzaną lub nadejście fali chłodów po siewie i ochłodzenie gleby powoduje opóźnienie wschodów, zmniejsza się procent roślin, które skiełkowały w wyniku chorób odglebowych i gnicia nasion i kiełków oraz powoduje nierównomierność wschodów.

Ponadto zbyt wczesny siew to ryzyko wystąpienia przymrozków wiosennych w chwili, gdy siewki już wzejdą. Opóźnienie siewu to ryzyko wschodów ze zbyt przesuszonej gleby lub w warunkach suszy, a także opóźnienie wegetacji, co może mieć wpływ na zbyt późne dojrzewanie i dosychanie nasion. Jest to efekt wrażliwości soi na długość dnia.

W czerwcu negatywnie reaguje na długi dzień, co odbija się na systemie hormonalnym rośliny i powoduje słabsze kwitnienie i zmniejszenie liczby zawiązanych strąków i nasion.
Podczas wyboru terminu siewu warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
  • temperaturę gleby,
  • dostęp do podsiąkającej wody gruntowej,
  • stan przygotowania pola.
r e k l a m a


Temperatura gleby, optymalna do siewu soi

Temperatura gleby zależy natomiast od temperatury powietrza, czasu oddziaływania ciepła na glebę, kolory i wilgotności gleby. Przy temperaturze powietrza 10-15°C ciemna, średnio wilgotna gleba nagrzewa się w ciągu 2-3 dni do minimum 10°C – temperatury optymalnej do siewu soi (na głębokość siewu nasion, czyli 3-5 cm, na wierzchu jest to około 11-12°C). Gdy mamy glebę wilgotną, czas nagrzewania jest dłuższy o 1-2 dni.

Zobacz także: Dlaczego w Ukrainie będzie więcej soi


Gleba jasna
nagrzewa się nieznacznie dłużej niż ciemna, jeżeli mamy do czynienia z ogrzewaniem od promieni słonecznych. Gdy ogrzewanie jest skutkiem napływu ciepłych mas powietrza, barwa gleby nie ma znaczenia. Ze względu na wyższe wymagania termiczne termin kalendarzowy siewu soi przypada zwykle po terminie siewu kukurydzy. Dlatego soję sieje się w zależności od regionu i warunków od około 20 kwietnia do około 5-10 maja.


Termin
ten można ustalić na podstawie fenologii, czyli obserwacji dzikich gatunków roślin w pobliżu. Pod tym względem siew soi jest zbieżny z kwitnieniem klonu zwyczajnego lub końcówką kwitnienia dzikich wiśni.


Bernat Patrycja na podstawie: 100 pytań o strączkowe
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Jakie są najważniejsze chwasty w roślinach strączkowych?

Rośliny strączkowe w porównaniu ze zbożami, rzepakiem, ziemniakami czy burakiem są stosunkowo rzadziej atakowane przez choroby i szkodniki. Odrębną kwestie w strączkowych stanowią chwasty. Są one związane nie z gatunkiem uprawnym, ale z glebą i sposobem jej uprawy. Jakie są najważniejsze chwasty występujące w uprawie roślin strączkowych? 

czytaj więcej
Kukurydza

Błędy w uprawie soi i kukurydzy. Jak ich uniknąć?

Kukurydza i soja jako gatunki ciepłolubne mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi chociażby o uprawę gleby czy termin siewu. Na tych etapach można popełnić kilka błędów. Jak ich uniknąć?

czytaj więcej
Strączkowe

Po czym kategorycznie nie powinno się siać strączkowych?

Okopowe, zwłaszcza po oborniku to nie najlepszy przedplon dla strączkowych. Stanowisko po nich może spowodować wybujanie bobowatych i opóźnienie dojrzewania nasion. Po czym nie powinno się siać strączkowych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)