Po czym kategorycznie nie powinno się siać strączkowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po czym kategorycznie nie powinno się siać strączkowych?

26.03.2023

Okopowe, zwłaszcza po oborniku to nie najlepszy przedplon dla strączkowych. Stanowisko po nich może spowodować wybujanie bobowatych i opóźnienie dojrzewania nasion. Po czym nie powinno się siać strączkowych?

Najgorszym przedplonem dla strączkowych są same strączkowe. Wysiewanie ich po sobie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych oraz szkodników.
Nie jest to korzystne, zwłaszcza kiedy mamy ograniczone możliwości chemicznej walki z tymi agrofagami.

Okopowe uprawiane na oborniku

Nie najlepszym przedplonem są też okopowe, szczególnie uprawiane na oborniku, po których pozostaje stanowisko dość zasobne w składniki pokarmowe. Zbyt intensywny wzrost wegetatywny strączkowych, np. po buraku nie sprzyja wytwarzaniu nasion i może opóźnić ich dojrzewanie. Zagrożeniem przy dostępie większej ilości składników jest też wyleganie strączkowych. Poza tym obornik może stwarzać barierę mechaniczną do wzrostu korzeni np. łubinów, które gorzej rosną w takich warunkach.

Zobacz także: Międzyplon pod strączkowe – jaki wybrać?

Łubiny wysiane, np. po ziemniakach, są bardziej narażone na choroby. Z kolei soi nie powinno się uprawiać po kukurydzy, chyba że zastosowano w niej herbicydy neutralne z punktu widzenia następstwa roślin dla soi właśnie.
Uprawy strączkowych lepiej unikać też po:
  • rzepaku,
  • ostropeście,
  • oraz gorczycy.
Ich samosiewy są w strączkowych uciążliwymi chwastami, trudnymi do zwalczenia.

Na podst. 100 pytań o strączkowe

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Odmiany grochu dostępne na polskim rynku

Strączkowe to wdzięczne rośliny, jeśli chodzi o uprawę przygotowującą stanowisko do ich wysiewu. Można je uprawiać zarówno w tradycyjnym, orkowym systemie, jak i w uproszczeniach. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zastanowić się nad doborem odmiany. Oto część odmian grochu dostępnych na polskim rynku.

czytaj więcej
Strączkowe

Jak wyznaczyć optymalny termin siewu soi?

Soję sieje się w Polsce od ostatniej dekady kwietnia do pierwszej dekady maja. Ważniejsza od kalendarza jest jednak temperatura gleby. Drugim warunkiem wyrównanych wschodów jest równa głębokość siewu i wilgotna gleba wokół nasion. Jak wyznaczyć termin siewu soi?

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)