Rzepak: chowacz brukwiaczek – szkodliwość i zwalczanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak: chowacz brukwiaczek – szkodliwość i zwalczanie

22.03.2023autor: Jacek Daleszyński

Panujące warunki sprzyjają już od kilku dni nalotom chowaczy na rzepak. Jeśli jeszcze nie wystawiłeś naczynia do ich odławiania, zrób to koniecznie, bo owadów będzie się pojawiać coraz więcej. Jak zwalczać chowacza brukwiaczka i jaki jest próg szkodliwości?

Na rzepaku pierwszy pojawia się chowacz granatek, jeszcze przed brukwiaczkiem. Owady wylatują z gleby, kiedy jej temperatura osiągnie 4°C. Samice składają jaja u nasady pędu, następnie larwy wgryzają się do jego wnętrza i tam żerują. Efektem może być wytwarzanie przez rośliny dodatkowych pędów bocznych, co sprawia wrażenie, jakby rzepak się krzewił. Próg szkodliwości granatka to 20 owadów odłowionych w ciągu 6 dni lub 2 chrząszcze na 25 roślinach.

Chowacze brukwiaczki - próg szkodliwości 

Pierwsze chowacze brukwiaczki wylatują z gleby, kiedy jej temperatura osiągnie około 7°C, a powietrza 8–10°C. Obowiązujące progi szkodliwości mówią o potrzebie zwalczania szkodnika, kiedy w żółtym naczyniu odłowi się 10 osobników w ciągu trzech dni lub kiedy znajdziemy 2–4 owady na 25 roślinach. Zdecydowanie łatwiej monitorować jednak szkodnika za pomocą żółtych naczyń. W przypadku spadku temperatury otoczenia chowacz może się chować poza plantacją rzepaku i tym samym dać mylny sygnał o jego obecności na polu podczas lustracji.
Zwykle w II i III dekadzie marca w żółtych naczyniach można zaobserwować pierwsze chrząszcze. Naczynia zatem warto wystawić wcześniej, dodając do wody płyn do spryskiwaczy samochodowych. Owad na roślinach żeruje ok. 2 tygodni. Po tym okresie, a także wcześniej zaczyna składać jaja do głównego pędu rzepaku. Dokładna lustracja pozwala znaleźć niewielkie nakłucia w jego dolnych partiach. Po kolejnych 10–20 dniach z jaj wylęgają się larwy, które żerują praktycznie do końca dojrzałości rzepaku.
r e k l a m a

Jakie substancje są zarejestrowane do zwalczania chowacza? 

Chowacze spowodują najmniejsze straty, jeśli uda się je zwalczyć, zanim zdążą złożyć jaja. Aby dobrze ocenić termin zabiegu, pamiętać należy o wystawieniu naczyń od spodziewanej strony nalotu, czyli zeszłorocznych plantacji rzepaku, łąk, pastwisk, nieużytków i lasów.
Zalecane do zwalczania szkodników pyretroidy będą skuteczne tylko na dorosłe owady, ale już nie zniszczą jaj i larw. Ich działanie na roślinie jest bowiem powierzchniowe. Przeciwko tym formom skuteczny będzie np. acetamipryd czy flupyradifuron (występuje tylko w mieszaninie fabrycznej z deltametryną) działające systemicznie.
Na dziś przeciwko chowaczowi brukwiaczkowi zarejestrowane są:
  • acetamipryd,
  • deltametryna,
  • etofenproks,
  • flupyradifuron,
  • lambda-cyhalotryna,
  • gamma-cyhalotryna,
  • tau-fluwalinat,
  • zeta-cypermetryna.

Więcej o szkodnikach upraw rolniczych dowiesz się z naszej książki: Atlas szkodników roślin rolniczych



Jacek Daleszyński
fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Bor niezbędny w rzepaku. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

Bor to składnik raczej deficytowy w naszych glebach, chyba że ktoś regularnie nawozi nawozami naturalnymi, choć nie zawierają go zbyt wiele. Obornik ma go około 5 g/t. Wtedy może liczyć na nieco większą jego zawartość. Niemniej na takich stanowiskach też trzeba go dostarczyć, zwłaszcza w roślinach borolubnych, jak rzepak. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

czytaj więcej
Rzepak

Kiła kapusty na rzepaku – jak rozpoznać i zapobiegać

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Rozwijały się też na liściach choroby. Kiła kapusty na rzepaku. Jakie są objawy i jak można jej zapobiegać?

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)