Bor niezbędny w rzepaku. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bor niezbędny w rzepaku. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

19.03.2023autor: Jacek Daleszyński

Bor to składnik raczej deficytowy w naszych glebach, chyba że ktoś regularnie nawozi nawozami naturalnymi, choć nie zawierają go zbyt wiele. Obornik ma go około 5 g/t. Wtedy może liczyć na nieco większą jego zawartość. Niemniej na takich stanowiskach też trzeba go dostarczyć, zwłaszcza w roślinach borolubnych, jak rzepak. Kiedy podać pierwszą dawkę boru na wiosnę?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy podać pierwszą dawkę boru pod rzepak na wisonę.
  • Jaką dawkę boru zastosować na hektar.
  • Co warto dodać w pierwszym zabiegu oprócz boru.
Jego dostępność z gleby mocno ogranicza często występująca wiosną susza i wadliwe pH. Jest też gorzej dostępny na glebach świeżo zwapnowanych.
Pierwszą dawkę boru możemy podać rzepakowi mniej więcej tydzień po ruszeniu wegetacji, w miarę możliwości wjazdu w pole.

Jaka dawka boru na wiosnę pod rzepak?

Możemy wtedy zastosować 150–200 g/ha B, czyli 1–1,35 l/ha nawozu zawierającego 150 g/l boru. Bor polepsza m.in. integralność tkanek, co częściowo zabezpieczy rośliny przed np. pękaniem łodyg podczas wiosennych przymrozków. Jeśli w rzepaku występują objawy jak na zdjęciu, to oznacza, że boru już roślinom brakowało i np. nie był podany jesienią.


Warto w tym pierwszym zabiegu zastosować oprócz boru także mangan w dawce 75–100 g/ha, który będzie poprawiał wykorzystanie azotu (ważne, bo do początku kwitnienia rośliny powinny pobrać już cały azot wynikający z ich zapotrzebowania). Jeśli konieczne będzie dodatkowe zastymulowanie roślin ze względu np. na chłody, można zastosować też fosfor w dawce 2–3 kg/ha.

Zobacz także: Jakie choroby mogą wystąpić na plantacji rzepaku wiosną? Jak je zwalczyć? [FILM]
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Nawożenie dolistne w rzepaku uznawane było za działanie interwencyjne, jednak ten sposób podawania składników roślinom można traktować jako element nawożenia głównego. Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

czytaj więcej
Rzepak

Rzepak: chowacz brukwiaczek – szkodliwość i zwalczanie

Panujące warunki sprzyjają już od kilku dni nalotom chowaczy na rzepak. Jeśli jeszcze nie wystawiłeś naczynia do ich odławiania, zrób to koniecznie, bo owadów będzie się pojawiać coraz więcej. Jak zwalczać chowacza brukwiaczka i jaki jest próg szkodliwości?

czytaj więcej

Juliusz Młodecki w Copa Cogeca

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych poinformowało, że w 2023 r. funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej “Rośliny Oleiste i Białkowe” ponownie będzie sprawował Juliusz Młodecki, będący prezesem KZPRiRB. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)