Gnatarz już na rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gnatarz już na rzepaku

10.09.2019autor: Jacek Daleszyński

Mimo że w rzepaku obowiązuje derogacja na zastosowanie insektycydowych zapraw nasiennych to szkodniki i tak trzeba monitorować, bo pojawiają się od początku wegetacji rzepaku.

Jednym z nich jest gnatarz rzepakowiec. Ta błonkówka pojawiła się na plantacjach rzepaku, jak informują doradcy z firmy Procam. Niewinnie wyglądający owad (na zdjęciu) składa do 150 jaj (niektóre źródła podają, że nawet ponad 200). Z nich wylęgają się larwy, które są bardzo żarłoczne. W ciągu kilku dni przy masowym pojawie mogą zniszczyć całą plantację rzepaku. Błonkówka może pojawiać się na rzepaku od samych wschodów, więc larwy już mogą uszkadzać młode rośliny. Mamy do czynienia z drugim już pokoleniem gnatarza, bo sierpień był ciepły i suchy w większości kraju. Dlatego też należy jak najszybciej przeprowadzić lustrację plantacji i w przypadku przekroczenia progu szkodliwości – 1 larwy na roślinie – wykonać zabieg.
Warto przypomnieć, że choć zaprawy insektycydowe zwalczają gnatarza to jednak najskuteczniejsze są przeciwko larwom żerującym na siewkach. Uszkodzenia wywołane przez gnatarza można pomylić z tymi powodowanymi przez bielinki, tantnisia, pchełki, ślimaki czy rolnice.
r e k l a m a

Zwalczanie gnatarza

Jesienią, jeśli zaprawa nasienna okaże się niewystarczająco skuteczna trzeba wykonać zabieg nalistny i to jak najszybciej po przekroczeniu przez szkodnika progu szkodliwości. Do dyspozycji jest parę substancji czynnych:



Etykiety preparatów zarejestrowanych do zwalczania gnatarza znajdziesz w naszej bazie danych.

jd, fot. Bromirski
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Szkodniki w rzepaku po wschodach. Czas na opryski!

W tym roku żniwa szybko się skończyły, a warunki pogodowe sprzyjały pracom polowym, dlatego wielu rolników zaczęło siać rzepak ozimy jeszcze przed 20-go sierpnia. Ze wschodami nie było problemu, ale szkodniki zaczęły atakować rośliny. Ci, którzy nie zareagowali na czas muszą przesiewać plantacji. Inni zaczęli wykonywać opryski.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Ceny rzepaku wciąż rosną, ale coraz trudniej o możliwość szybkiej sprzedaży

Podczas, gdy giełdowe ceny rzepaku rosną i przekraczają kolejne bariery, to rywalizujący ze sobą o surowiec przetwórcy mają problemy z powierzchnią magazynową na kurczące się w gospodarstwach zapasy czarnego złota.

czytaj więcej

Ceny pszenicy w dół, a ceny rzepaku w górę

Ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadają. Pozostają one pod presją wysokich zbiorów u kluczowych eksporterów na półkuli północnej, w tym w krajach Basenu Morza Czarnego, UE-28, a także w USA i Kanadzie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)