Ceny pszenicy w dół, a ceny rzepaku w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny pszenicy w dół, a ceny rzepaku w górę

28.08.2019autor:

Ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadają. Pozostają one pod presją wysokich zbiorów u kluczowych eksporterów na półkuli północnej, w tym w krajach Basenu Morza Czarnego, UE-28, a także w USA i Kanadzie.

Wzrost zbiorów pszenicy spodziewany jest także w Argentynie. Wiele zatem wskazuje na to, iż globalna podaż tego ziarna w bieżącym sezonie 2019/20 będzie bardzo duża, a bilans komfortowy. Ten trend widoczny jest także w krajowych punktach skupu.

r e k l a m a

Pszenica w dół, rzepak w górę


Inaczej na MATIF-ie zachowuje się rzepak. Jego ceny pozostają w trendzie wzrostowym. Wspiera je euro słabnące względem dolara, które wpływa na wzrost cen surowców pochodzących z importu, jak np. rzepaku czy olejów roślinnych, zauważa agronomist.pl. Ponadto, ceny rzepaku na MATIF-ie cały czas są pod presją szacunków słabych tegorocznych zbiorów rzepaku w UE-28. Jeśli jednak euro się umocni, opłacalny może stać się import rzepaku z Kanady.


Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak odpowiednio poprowadzić rzepak jesienią?

Jesień to czas, w którym należy zadbać o nowo zasiane uprawy rzepaku. Jest to tym bardziej istotne ponieważ rzepak buduje swój potencjał plonowania już jesienią. Błędy popełnione w tym okresie często są trudne do naprawienia. Jednak jak ich nie popełnić, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające?

czytaj więcej

GUS: Dochód gospodarstw z 1 ha przeliczeniowego bardzo spadł

GUS podał wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnychgospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za 2018 rok. Jest on aż o 684 złote niższy niż rok wcześniej. To zapewne efekt suszy oraz dramatycznie niskich cen skupu świń. 

czytaj więcej

Wzrost cen rzepaku zahamuje import z Ukrainy?

Niższe zbiory rzepaku w Unii Europejskiej rekompensują ukraińskie dostawy. To może oznaczać wyhamowanie wzrostu cen na unijnych rynkach, w tym także na polskim. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)