Efekt mrozów sprzed tygodnia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Efekt mrozów sprzed tygodnia

09.04.2020autor: Tomasz Czubiński

Ponad tydzień temu nad Polską przeszła fala mrozów. W Wielkopolsce spadł nawet pierwszy w tym roku śnieg. Co gorsza na wielu polach rzepak był już mocno wyrośnięty. Jak ta sytuacja wpłynie na rośliny?

Pamiętacie może moją relację sprzed tygodnia – Mrozy i śnieg ścięły rzepak – co robić? Mróz uszkodził wtedy głównie pędy wyrośniętych, około 50-centymetrowych rzepaków. Objawiało się to pękaniem łodyg na odcinkach długości nawet 15 cm. Pęknięcia były też głębokie i spowodowały skręcenie pędów a nawet ich łamanie. Zamarznięta woda pojawiła się też pomiędzy pąkami kwiatowymi. Zwłaszcza te wyniesione wysoko były już rozluźnione i narażone na niskie temperatury.

Pobrałem wtedy kilka roślin, aby przekonać się jaki będzie efekt mrozów. Umieściłem je wraz z korzeniami w wiadrze z wodą, w ciepłym pomieszczeniu, aby "podpędzić" ich rozwój. Po tygodniu w takich warunkach rośliny rozwinęły się, rozluźniły pąki i teraz lepiej widać, czy mróz dokonał szkód.

Rzepak w ciepłym pomieszczeniu nie dość, że rozluźnił pąki, to jeszcze wystrzelił w górę. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że rośliny doskonale poradziły sobie z mrozem. Pąki wydawały się nie uszkodzone, kwiatostany pełne, bez braków. Taki widok to efekt wręcz doskonałej zdolności rzepaku do regeneracji (nie mylić z odpornością na przemarzanie części roślin). Ta zdolność regeneracji może być wykorzystana (o tym dalej).


Pąki rzepaku po podpędzeniu w domowych warunkach

r e k l a m a

Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej, to widać że pąki rzepaku, a zwłaszcza gdy je rozchylimy w dolnej części grona, nie wszystkie są równie dorodne. Na zdjęciu poniżej widać wśród pąków w dolnej części grona brązowane małe pąki. To właśnie efekt mrozu – martwe pąki.


Pąki martwe – uszkodzone przez mróz

Na kolejnym zdjęciu widać pąki, które obumierają w dolnej części grona. W dalszej wegetacji, gdy grono na pędzie rozciągnie się na długość, będzie można zobaczyć same szypułki łuszczyn.


Pąki wymarznięte w dolnej części grona


Kolejne zdjęcie przedstawia grono rzepaku pod koniec rozwoju pąków (sztucznie przyspieszona faza). Widać tam uszkodzone pąki wśród żywych zawiązków kwiatów.


Pąki uszkodzone na gronie pod koniec rozwoju pąków

Przedstawiony widok pąków sugeruje, że straty mrozowe rzepaku nie są wielkie, ale ponieważ dotyczą one pędu głównego sytuacja rozwinie się na dwa sposoby.

Pierwszy to normalny rozwój rzepaku, w miarę regularne deszcze i brak innych czynników stresowych. Rzepak, jak wspomniałem wyżej, ma wielką zdolność do regeneracji a raczej kompensacji wcześniejszych strat, pod warunkiem, że straty te mają miejsce na długo przed końcem wegetacji. W takich warunkach rzepak poradzi sobie i straty pąków nie będą odczuwalne w plonie.

Jeżeli jednak pogłębi się rysująca na horyzoncie susza, to rzepak nie jest w stanie nadrobić wyższym plonem nasion z łuszczyn z dolnych pięter. Ponieważ to co widać na powyższych zdjęciach, jest dopiero początkiem zamierania paków uszkodzonych przez mróz sprzed tygodnia, to ubytek łuszczyn na pędzie głównym może przekroczyć 10%. Jednak to nie jest jedyna strata rzepaku jaką wywołał miniony mróz. Na skutek pękniętych łodyg przewodzenie do kwiatostanu wody z korzeni jest zaburzone. Ponadto wnikają przez ranę patogeny. Rzepak może w miejscu. osłabionej łodygi łamać się. Sytuacja zatem jest dynamiczna i czas pokaże, w którym kierunku rozwinie się plantacja.
tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Mrozy i śnieg ścięły rzepak – co robić?

To pierwszy śnieg w tym roku – mówią rolnicy z Wielkopolski, którzy rano we wtorek 31 marca 2020 r. komentowali sytuację na polach. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to faktem jest, że ostatniej zimy w niektórych rejonach Polski śnieg, i to w ilości zaledwie posypanego cukrem pudrem placka, spadł ostatnio 29 listopada 2019 r. I chociaż ostatniej zimy temperatura nie raz spadała poniżej zera, to najczęściej nie trwało to długo a chłody sięgały minus kilku stopni Celsjusza.

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)