20 roślin rzepaku na m2
r e k l a m a
Partnerzy portalu

20 roślin rzepaku na m2

25.05.2021autor: Janusz Biernacki

Postęp hodowlany w rzepaku umożliwił m.in. zmniejszenie obsady. Przy siewie punktowym może ona wynieść nawet mniej niż 20 roślin/m2, zachowując poziom plonowania.

Wchodzący na pola kilkanaście lat temu punktowy siew rzepaku rozbudził moje zainteresowanie tą technologią. Po jej udoskonaleniu redukowałem systematycznie normę siewu z 40 na 30 sztuk nasion, a obecnie doszedłem do 20 roślin na metrze kwadratowym i nie jest to moje ostatnie zdanie – mówi Dawid Bylicki z miejscowości Klementynowo w powiecie włocławskim. Jeszcze kilka lat temu prowadził orkową uprawę gleby i siał rzepak w rzędach co 45 cm. Nabywając i modyfikując zestaw do uprawy pasowej firmy Czajkowski, sieje punktowo odmiany mieszańcowe wkomponowanym w agregat 4-metrowym siewnikiem Gaspardo, w 50-cm rozstawie rzędów i 7–8 cm nasion od siebie, zużywając ich mniej niż 1 kg/ha (patrz foto). Już w kolejnym sezonie chce na próbę, na areale ok. 2 ha zmniejszyć tę liczbę do 15–17 roślin/m2.

Uprawa zaczyna się w przedplonie…
… a właściwie od zbioru pszenicy ozimej, którą należy ściąć dość nisko, słomę rozdrobnić na odcinki ok. 5–6 cm i dokładnie rozrzucić po polu kombajnem wyposażonym w rozrzutnik plew – dodaje gospodarz. Przestrzega jednak przed zbędnym zatrzymywaniem maszyny w trakcie zbioru, by nie tworzyły się na polu skupiska słomy, która utrudnia pracę agregatu i wschody rzepaku…

r e k l a m a
Cały reportaż o rzadkim, punktowym siewie rzepaku, w tym cenne agrotechniczne porady rolnika, prezentujemy w nowym wydaniu 6/2021 „top agrar Polska” na str. 92–95.



[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak się będzie miała uprawa rzepaku w Zielonym Ładzie?

Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2021 to międzynarodowa debata z udziałem przedstawicieli europejskich związków producentów roślin oleistych EOA (Europen Oil Aliance) oraz rolników i ekspertów zajmujących się uprawą rzepaku. W trakcie wydarzenia odbywają się prezentacje polowe odmian rzepaku czołowych polskich i zagranicznych hodowli oraz systemów ochrony i kompleksowego nawożenia tego gatunku roślin. Wydarzenie odbywa się co roku na terenie KP ODR w Minikowie. W tym roku z oczywistych względów eksperci z całej Europy nie przyjechali do naszego kraju. Debata poświęcona uprawie rzepaku odbyła się za pomoą elektronicznych narzędzi i zdalnie.

czytaj więcej

Trzeci zabieg fungicydowy w rzepaku – czy to się opłaca rolnikowi?

Marcin Zawadzki, rolnik z Czermna na Zamojszczyźnie oblicza, że trzeci wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku ozimym oznacza dodatkowy koszt w wysokości ok. 150 zł/ha. – Ale wystarczy plon wyższy o 100 kg/ha, żeby ta inwestycja się zwróciła. Każde kolejne 100 kg to zysk – stwierdza.

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)