„Walczymy tylko o przetrwanie”. Rolnicy nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Walczymy tylko o przetrwanie”. Rolnicy nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw [FILM]

10.12.2021autor: Kamila Szałaj

Mijający rok był bardzo trudny dla wielu rolników. O tym, czy posieją nawozy w przyszłym sezonie, z czego opłacą rachunki za prąd i jaką widzą przyszłość dla swojego gospodarstwa opowiedzieli nam rolnicy sprzedający na Rynku Hurtowym w Broniszach. Obejrzyj FILM pod artykułem!

Sytuacja rolników jest bardzo trudna. Wysokie koszty produkcji m.in. nawozów, paliwa czy energii elektrycznej powodują, że w kieszeni gospodarzy zostaje naprawdę niewiele. Zapytaliśmy więc rolników handlujących na Rynku Hurtowym w Broniszach, jak sobie radzą z tą sytuacją. Jak widzą przyszłość swojego gospodarstwa? Czy myślą jeszcze o inwestowaniu, czy jest to już tylko walka o przetrwanie?

r e k l a m a

Prąd zdrożeje o 40 proc. Sadownicy nie wiedzą, z czego opłacą rachunki  

Marcin Wojtczak, sadownik z okolic Błędowa odziedziczył gospodarstwo po rodzicach. Na Broniszach handluje jabłkami, ale w tym roku na zyski nie ma co liczyć, bo popyt na owoce jest niewielki.

- Kupujących jest bardzo mało. Stoję dwie doby i sprzedałem 40 skrzynek. To śmiech na sali. Jak policzę koszty paliwa i moje stanie w tym zimnie, to ten interes się całkiem nie opłaca – mówi pan Marcin.

O inwestowaniu nawet nie myśli, bo na razie próbuje zarobić na koszty produkcji jabłek w następnym sezonie. A ten nie będzie dla niego łatwy, bo już dostał pismo z elektrowni, że od nowego roku za prąd zapłaci o 40 proc. więcej.

- Jeśli jabłko by podrożało, to będzie nas stać na ten prąd. Ale jeśli będzie tak jak teraz, to będziemy sypać na przemysł. Większość moich znajomych już zapowiada, że nie posieje nawozów, bo ceny są trzy razy wyższe od ubiegłorocznych. A przy tych cenach jabłek ciężko będzie komukolwiek dopilnować dobrej, eksportowej jakości owoców – mówi pan Marcin. I przyznaje, że w tej chwili nie wybiega myślami w przyszłość, tylko walczy o przetrwanie.

"Przyszłości w rolnictwie już nie widzę"

Wysokie ceny nawozów martwią także pana Jerzego Końca, który w okolicach Czerwińska nad Wisłą uprawia ziemniaki i cebulę. Dziś nie widzi przyszłości dla swojego gospodarstwa.

- Rząd prowadzi do upadku rolnictwa. Ja oddam dzieciom swoje gospodarstwo, ale nie wiem, jak sobie poradzą. Dziś walczymy o przetrwanie. Przyszłości w rolnictwie już nie widzę – ocenia pan Jerzy.

A jak z rosnącymi kosztami produkcji radzą sobie inni rolnicy? Co mówią o dalszej pracy w gospodarstwie? O tym dowiesz się z filmu!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym minister rolnictwa zajmie się w 2022 roku?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił dziś priorytety, jakie stawia sobie na 2022 r.  Czym się zajmie w pierwszej kolejności? Czego mogą się spodziewać rolnicy?

czytaj więcej

Kolejny cios w rolników. Zmiany w przepisach odetną ich od pieniędzy

Prezydent Andrzej Duda 6 grudnia podpisał zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego (Kpc). Nowelizacja określa,  jakie elementy majątku rolnika nie mogą być zajęte przez komornika. Pozornie brzmi to jak gest dobrej woli wobec rolników, jednak w rzeczywistości może przynieść opłakane skutki.

czytaj więcej

Wysokie ceny nawozów, niskie dopłaty. Idą ciężkie czasy dla producentów zbóż

Producenci zbóż z niepokojem patrzą w przyszłość. Wysokie ceny nawozów mogą doprowadzić do spadków produkcji ozimin. Niestety na wiosnę może nie być lepiej. Dlatego Copa-Cogeca, organizacja zrzeszająca rolnicze związki, postuluje zniesienie ceł antydumpingowych na zagraniczne nawozy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)