Światowy rynek kukurydzy: jakie są prognozy zbiorów w sezonie 2022?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Światowy rynek kukurydzy: jakie są prognozy zbiorów w sezonie 2022?

03.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Kukurydza jest najważniejszym zbożem uprawianym na świecie. Z prognoz USDA wynika, że tegoroczna światowa produkcja tego zboża będzie rekordowa. Jak na tym tle wypada Polska? W jaki sposób wartości na rynkach światowych wpłyną na ceny kukurydzy w kraju?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy zapotrzebowanie na polską kukurydzę będzie rosło? 
  • Dokąd eksportujemy najwięcej kukurydzy z Polski?  
  • Jakie są ceny kukurydzy?

Ile kukurydzy rolnicy zbiorą w tym sezonie?

Przewidywania USDA (Departament Rolnictwa USA) są bardzo optymistyczne. Zakładają, że produkcja kukurydzy w sezonie 2021/2022 będzie rekordowo wysoka. Ma sięgnąć nawet 1,2 mld ton na całym świecie, czyli o 7,5% więcej niż w sezonie 2020/2021.

Tak wysoka wartość produkcji może być osiągnięta dzięki dobrym zbiorom w Brazylii, na Ukrainie, w Rosji, USA, Argentynie i w Chinach. Wszystkie te kraje zbiorą od 5% do ponad 30% więcej kukurydzy niż rok temu. Wśród najważniejszych producentów, spadek o 5% odnotują prawdopodobnie tylko Indie.

Prognozy dla Polski również są pozytywne. Wstępne szacunki GUS mówią o zbiorach na poziomie 7,5 mln ton. A to oznacza, że Polska ma szansę stać się trzecim największym producentem kukurydzy w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko Francja i Rumunia, która po spadku, wywołanym suszą w 2020 r., odbudowała swój poziom plonów. Jeśli przewidywania GUS okażą się słuszne, polska produkcja kukurydzy za 2021 r. będzie stanowiła 11% produkcji unijnej.

Światowym liderem w produkcji kukurydzy pozostają Stany Zjednoczone. Zbiory tego zboża w USA mogą sięgnąć 384 mln ton.

r e k l a m a

Czy zapotrzebowanie na polską kukurydzę będzie rosło?

Produkcja kukurydzy na świecie jest bardzo duża, ale ogromne jest też zapotrzebowanie. Według szacunków, wyniesie ono w sezonie 2021/2022 około 1196 mln ton – to o 5% więcej niż w poprzednim roku. Więksi producenci kukurydzy mogą więc mieć nadzieję na sukcesy handlowe i eksportowe.

Polska już od kilku lat eksportuje ponad 1 mln ton kukurydzy rocznie. Rekordowy wolumen eksportu w sezonie 2020/2021 osiągnął blisko 2 mln ton. Przychody wyniosły wówczas 395 mln euro – o 47% więcej niż rok wcześniej.

Od lipca do listopada 2021 roku Polska wyeksportowała 883 tys. ton kukurydzy. To o 68% więcej, niż w tym samym okresie 2020 r. Przychody wyniosły 214 mln euro.

Głównym importerem polskiej kukurydzy pozostają kraje UE: 89% ziarna trafia na rynki europejskie.

Najwięcej polskiej kukurydzy kupują:

  • Niemcy (55% wolumenu eksportu w sezonie 2020/2021, blisko 1,1 mln ton),
  • Niderlandy (21% wolumenu eksportu, 416 tys. ton),
  • Dania (5% wolumenu eksportu).

Wśród krajów, które nie należą do UE, najwięcej kukurydzy z Polski importuje Wielka Brytania (9% wolumenu eksportu, 170 tys. ton).

Import kukurydzy do Polski jest stosunkowo niewielki. Od lipca do listopada 2021 r. wyniósł zaledwie 80 tys. Ton. Importujemy kukurydzę głównie z Czech, Słowacji i Węgier.

Jakie są ceny kukurydzy?

Rynek azjatycki w ostatnim czasie wykazywał duże zapotrzebowanie na kukurydzę, ponieważ tamtejsi producenci odbudowują pogłowie zwierząt gospodarczych po kryzysie, związanym z ASF. Polski rynek zbóż reaguje na światowe tendencje.

Według opracowań GUS, w lipcu 2021 przeciętna cena kukurydzy wynosiła 1012 zł/t, o 3% więcej niż w czerwcu 2021 i o 35% więcej niż w lipcu 2020. Dobre prognozy zbiorów wpłynęły na spadek ceny i w październiku wyniosła ona średnio 688 zł/t. Już w listopadzie dało się zaobserwować wzrost. Cena sięgała średnio 793 zł/t, o 15% więcej niż w październiku i 46% więcej niż w listopadzie 2020 r. Tendencja wzrostowa utrzymała się do końca roku.

Ceny suchej kukurydzy w skupie pod koniec stycznia 2022 roku przekraczała nawet 1000 złotych.

Także w I kwartale 2022 r. polski rynek zbóż będzie reagował na to, co dzieje się na rynku światowym. Decydujący będzie popyt na kukurydzę, który do tej pory utrzymywał się na wysokim poziomie. Choć największy wpływ na ceny w Polsce ma rynek unijny, niewykluczone, że odbiją się na nich także wydarzenia światowe, takie jak susze w Brazylii.

Zuzanna Ćwiklińska,
fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowców świń wykańcza import taniego mięsa z kością. Ile aktualnie zakłady płacą za tuczniki? SONDA

Producenci trzody chlewnej załamują ręce. Ceny świń po raz kolejny spadły, a zakłady przerzuciły się na tanie mięso z kością z importu. Do tego drożeje soja, więc lada chwila w górę pójdą pasze. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Sprawdź w naszej sondzie!

czytaj więcej

Hodowcy dokładają do świń 50 tys. zł miesięcznie. Ale może być gorzej. Ile dziś płacą zakłady?

Dramat to mało powiedziane. Ceny świń znów spadły. Nasi hodowcy za żywiec dostają obecnie dużo mniej niż rolnicy w UE. Ile dziś zakłady w Polsce płacą za trzodę? Sprawdź w naszej sondzie!

czytaj więcej

Czy rolnikom opłaca się wysiać późne odmiany kukurydzy?

Późne odmiany kukurydzy mają większy potencjał plonowania, co przekłada się na wyższy zysk z ha. Jednak wiąże się to z ryzykiem, że ziarno nie będzie miało odpowiednich parametrów. Kiedy zatem i w jakich warunkach warto zasiać późne odmiany kukurydzy i o jakim FAO?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)