Sprawdza się czarny scenariuszy dla rzepaku – ceny pikują. Raport rynkowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sprawdza się czarny scenariuszy dla rzepaku – ceny pikują. Raport rynkowy

12.03.2023autor: Magdalena Szymańska

Zarówno w skupie, jak i na giełdzie Matif ceny pszenicy i kukurydzy oraz ceny rzepaku rozczarowują rolników. Jednak wielu z nich jest pod ścianą i musi sprzedać ziarno. Na dodatek analitycy wskazują, że to koniec problemów, zwłaszcza na rynku rzepaku. Jaka jest aktualna sytuacja na rynkach rolnych?

Rolnicy pod ścianą muszą sprzedawać ziarno, chociaż ceny zboża są niskie

Na krajowym rynku zbóż sytuacja jest patowa. Chętnych na sprzedaż z ziarna przybywa, ale po pierwsze cena zboża staje się coraz mniej atrakcyjna, a po drugie, magazyny są pełne. A eksport nie jest taki jaki by sobie życzono. Eksporterzy narzekają, że nie ma zainteresowania polskim zbożem ze strony unijnych kontrahentów.

r e k l a m a

Spada cena pszenicy na Matifie

Trudnej sytuacji na rynku krajowym nie pomaga giełda Matif w Paryżu, na której ceny kontraktów na pszenicę, zarówno te bliższe, jak i dalsze spadają, podobnie zresztą jest z cenami kukurydzy. Analitycy twierdzą, że obniżki są spowodowane głownie tym, że rynek spodziewa się przedłużenia umowy pozwalającej Ukrainie wywóz towarów rolnych przez Morze Czarne.

Spadają ceny rzepaku w skupie i na giełdzie

Najgorzej jest jednak z rzepakiem, jeszcze w czwartek 9 marca kontrakty majowe i sierpniowe kosztowały 499 euro/t, a w piątek 10 marca spadły poniżej 490 euro/t.

Sprawdzają się niestety czarne scenariusze na krajowym rynku rzepaku, o których wielu analityków mówiło już jesienią ubiegłego roku – nadmierny import rzepaku z Ukrainy może być groźniejszy niż import zbóż.

Sytuacja nie byłaby tak patowa, gdyby nie to, że w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku gospodarczego UE sprowadziła około 5,7 miliona ton rzepaku, tj. o 63% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i to nie tylko z Ukrainy. Z tych 5,7 mln t, z Australii pochodziło 2,3 mln ton rzepaku, tym samym import z tego kierunku był o prawie 41% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Kiedy będą dopłaty do zbóż?

Komisja Europejska ciągle nie wydała zgody na uruchomienie programu dopłat do sprzedanych pszenicy i kukurydzy. Aczkolwiek jeśli nawet ten program ruszy, to nie rozwiąże on sytuacji na rynku zbóż, bo najpierw trzeba zagospodarować ziarno, które jest w magazynach.

Paradoksalnie tutaj obniżka cen zbóż może pomóc, ponieważ gdy nasze będzie atrakcyjne cenowo, może znaleźć chętnych za granicą. Aczkolwiek na sprzedaż zdecydują się wtedy jedynie ci, którzy kupili je na tyle tanio, że spadek cen nie wstrzyma ich przed realizacją transakcji.

Ceny tuczników wahają się

Krajowy rynek żywca wieprzowego jest bardzo rozchwiany. Nie ma reguły, jedni podnoszą lekko ceny, drudzy pozostawiają na poziomie z ubiegłego tygodnia, inni z kolei obniżają. Ruchy cen tuczników są na poziomie około 20 groszy na kilogramie.

Ogólnie jednak wzrost cen żywca wieprzowego jest hamowany przez ubojnie, które z kolei nie mogą znaleźć nabywców na droższe mięso. Tak dzieje się zarówno w Polsce jak i u naszych zachodnich sąsiadów. Na niemieckiej dużej giełdzie cena za tuczniki pozostaje niezmieniona i do 15 marca będzie na poziomie 2,28 euro/kg w E klasie.

Ceny prosiąt krajowych i importowanych kolejny tydzień pozostają bez zmian.

Na rynku żywca wołowego ceny ani drgną.

Część dystrybutorów podnosi ceny nawozów

W handlu nawozami ponownie zastój, spadające ceny zbóż, nie zachęcają do zakupu nawozów. Tym bardziej, że niektórzy dystrybutorzy zdecydowali się na lekkie podwyżki cen nawozów azotowych.

Jakie będzie cena paliwa?

Według analityków z epetrol.pl., użytkownicy aut napędzanych dieslem, w okresie między 13 i 19 marca 2023, będą płacić za to paliwo między 7,04 a 7,16 zł/l/. Benzyna ma kosztować 6,66–6,77 zł/l a autogaz – 3,12-3,20 zł/l.

Magdalena Szymańska
fot. Paweł Mikos

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarząd OSM Czarnków odwołany!

Rada Nadzorcza OSM Czarnków odwołała ze stanowiska prezesa i zastępczynię prezesa mleczarni. To kolejne trzęsienie ziemi w czarnkowskiej spółdzielni mleczarskiej w ostatnim czasie. Niedawno zarząd miał informować, że przez wysokie ceny gazu sytuacja finansowa firmy jest coraz gorsza i za kilka miesięcy może dojść do zamknięcia OSM Czarnków. Czy mleczarnia przetrwa?

czytaj więcej

Rzepak jary i jego lista odmian zalecanych

Tylko po znacznych wymarznięciach rzepaku ozimego widoczne jest większe zainteresowanie i w takich rekordowych latach z przesiewami, areał uprawy rzepaku jarego sięgał 95 tys. ha. W latach korzystnych dla formy ozimej zainteresowanie rzepakiem jarym jest niewielkie.

czytaj więcej

Juliusz Młodecki w Copa Cogeca

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych poinformowało, że w 2023 r. funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej “Rośliny Oleiste i Białkowe” ponownie będzie sprawował Juliusz Młodecki, będący prezesem KZPRiRB. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)