Rośnie frustracja rolników. Ubojnie obniżyły ceny skupu tuczników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rośnie frustracja rolników. Ubojnie obniżyły ceny skupu tuczników

23.12.2021autor: Paweł Mikos

Część zakładów mięsnych zrobiła rolnikom „prezent” na święta i obniżyły ceny skupu tuczników nawet o 30 gr/kg. Hodowcy liczą na to, że za kilka miesięcy ceny mogą wzrosnąć ze względu na spadek pogłowia świń w Niemczech i w Polsce. Jednak niekoniecznie tak musi się stać. Dlaczego?

Ubojnie obniżają ceny skupu świń nawet o 30 gr w klasie E

Jak podaje Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus w Niemczech cena świń na tzw. dużej giełdzie nie zmieniła się i obecnie wynosi 1,23 euro za kg w klasie E, co daje 5,69zł. W jego opinii, zrzeszenie VEZG uznało iż jest to adekwatna cena do relacji popytu i podaży.

Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja w naszym kraju.

 – W Polsce, zakłady na początku tego tygodnia postanowiły zrobić „prezent" hodowcom i obniżyli ceny zakupu średnio o 20-30gr, do poziomu w okolicach 5,70 w klasie E. Do tego należy dodać krótszy tydzień ubojowy i przesunięcia zakupu tucznika i frustracja wśród rolników rośnie – informuje przedstawiciel Polsusu.

W przypadku cen skupu żywca można mówić średnio o spadku o kilkanaście groszy, choć jest też dość dużo zakładów mięsnych, które utrzymały ceny z zeszłego tygodnia.

r e k l a m a

Ta cena skupu świń nie pozwala pokryć nawet kosztów produkcji

Co prawda średnia stawka oferowana polskim rolnikom jest na podobnym poziomie co w Niemczech, ale mimo wszystko takie ceny za żywiec wieprzowy nadal nie pozwalają pokryć kosztów produkcji.

– Co gorsza, straty są co raz wyższe, ponieważ ceny pasz rosną w zastraszającym tempie, nie wspominając o wzrostach kosztów energii. Obawiam się też, że obecna sytuacja nie zahamuje spadku pogłowia loch w Polsce pomimo planowego wsparcia ze strony rządu. Program ten jest potrzebny, ale jak podkreśla POLSUS, jego efekt będzie wtedy, gdy pomoc ta będzie prowadzona cyklicznie, a nie jednorazowo – zauważa Bartosz Czerniak.

Chodzi tu o wsparcie Chodzi o wsparcie w wysokości 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. O zmianę warunków tej dotacji ostatnio apelowali wielkopolscy rolnicy, o czym więcej można przeczytać tu: 
Rolnicy apelują o zmiany w dotacjach dla producentów świń

Czy jest szansa na wzrost cen żywca wieprzowego? Kiedy to może nastąpić?

Przedstawiciel Polsusu zwraca uwagę na dwa czynniki, które mogą, przełożyć się w na wzrost cen skupu świń. Po pierwsze, coraz częściej można usłyszeć o malejących zaspach wieprzowiny w niemieckich magazynach. Jeśli okaże się to prawdziwe, może to dość szybko przynieść wzrost cen żywca w Niemczech, jak również w Polsce. Chociaż trzeba także brać pod uwagę, że polski rynek w ostatnich latach nie reaguje niemal identycznie na sytuację za Odrą.

Drugi, o wiele ważniejszy czynnik, który może wpłynąć na ceny tuczników, to ograniczenie lub wręcz likwidację stad świń. Dzieje się to zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów pogłowie świń jest najniższe od 25 lat. W Polsce, co pokazują dane GUS, także widać wyraźne ograniczenie liczny gospodarstw utrzymujących świnie. Zdaniem Bartosza Czarniaka, to może wpłynąć pozytywnie na ceny świń, ale dopiero za 2-3 miesiące.

Hiszpanie i Chińczycy pokrzyżują marzenia o wyższych cenach żywca?

Te przewidywania pokrywają się z prognozami analityków rynku rolnego z banku Credit Agricole.

W I kw. 2022 r. ceny skupu trzody chlewnej osiągną swoje minimum lokalne, a kolejne kwartały przyniosą ich łagodny wzrost, czemu sprzyjać będzie obserwowany obecnie spadek pogłowia świń w UE ze względu na niską opłacalność produkcji, przy oczekiwanym przez nas dalszym ożywieniu popytu wewnętrznego w UE, przede wszystkim ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii [koronawirusa – przyp. red.]. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są rozprzestrzenianie się ASF oraz dalszy przebieg pandemii – napisali analitycy z banku Credit Agricole.  

Jednak jeszcze dwa czynniki powodują, że te przewidywania nie muszą się sprawdzić i ceny świń nie będą rosły do poziomów choć pokrywających koszty produkcji.

Pierwszy z nich to plany Hiszpanii, która chce wykorzystać spodziewany spadek produkcji w Europie Środkowej i Północnej do zwiększenia własnego udziału w unijnym rynku. Więcej na ten temat tu: Czy Hiszpanie zaleją unijny rynek wieprzowiną?

Po drugie, Chiny w ostatnim czasie niemalże odbudowały swoje pogłowie świń po ogromnym spustoszeniu jakie wywołał wirus afrykańskiego pomoru świń w Państwie Środka. I już teraz w znacznym stopniu dyktują warunki na globalnym rynku o czym przekonali się boleśnie m.in. Amerykanie, którym eksport wieprzowiny do Chin spadł o ponad 20%!.

Paweł Mikos 
Fot. Dominika Stancelewska

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiński rynek wieprzowiny – spada import, rośnie samowystarczalność

Jak podaje Jacek Strzelecki import wieprzowiny do Chin spada. Kraj staje się pod względem produkcji tego mięsa coraz bardziej samowystarczalny. Nie wróży to nic dobrego dla europejskiego rynku i cen... 

czytaj więcej

Analitycy wskazują, kiedy ceny świń zaczną rosnąć

Drastycznie niskie ceny trzody chlewnej w ubiegłym roku spowodowały, że wielu hodowców zamknęło swoje chlewnie. Czy jest szansa, że w tym roku ceny tuczników pójdą w górę? Ile dziś zakłady w Polsce płacą za żywiec wieprzowy? Sprawdź w naszej sondzie!

czytaj więcej

Inflacja znów bije rekordy! Ekonomiści nie mogą uwierzyć w ceny żywności

Ceny żywności w grudniu tak mocno poszły w górę, że ekonomiści aż przecierają oczy ze zdumienia. Mamy w tej chwili w Polsce drożyznę najwyższą od 22 lat! W odpowiedzi na te wyliczenia, premier Morawiecki obiecał dziś, że od lutego paliwo będzie po 5 zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)