Raport z rynków rolnych 15.04.2022: jakie są ceny zbóż, nawozów czy świń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport z rynków rolnych 15.04.2022: jakie są ceny zbóż, nawozów czy świń?

15.04.2022autor: Magdalena Szymańska

W handlu zbożem ruch nadal jest niewielki. Ale rosną notowania pszenicy na światowych rynkach. Ceny skupu świń w przedświątecznym tygodniu utrzymały się na niezmienionych poziomach. Jedynie część zakładów mięsnych zdecydowała się na obniżki. Z kolei niektórzy dystrybutorzy nawozów wprowadzili niższe ceny. Również Agrochem Puławy opublikował tańsze stawki za nawozy azotowe. Drożej wycenił natomiast polifoski. 

Zboża – rynek krajowy stabilnie, giełdy w górę

W handlu zbożem na krajowym rynku nadal zastój. Rolnicy nadal niechętnie pozbywają się ziarna. Ruchy cenowe zauważalne jedynie w firmach, które eksportują zboża. Tam ceny wszystkich zbóż oraz rzepaku i strączkowych wzrosły.

Odpowiada to temu, co dzieje się na giełdzie Matif w Paryżu, gdzie w górę poszły zarówno kontrakty majowe i czerwcowe, jak i sierpniowe i wrześniowe, przy czym te wcześniejsze są droższe od tych, których realizacja przypadnie w żniwa i zaraz po nich. Kontrakt majowy na rzepak przekroczył już cenę 1000 euro/t, a sierpniowy zdrożał do 860 euro/t.

Wzrost cen na Matifie jest spowodowany nałożeniem się wzrastających obaw o eksport i przyszłe zbiory zbóż i oleistych z Ukrainy oraz wzmożonego międzynarodowego popytu, co widać po ruchu w europejskich portach. Tam aktywni są importerzy z Egiptu, Algierii i Maroka, którzy kupują głównie pszenicę.

Wzrost notowań nastąpił również na giełdzie w Chicago. Zdrożała pszenica, kukurydza i śruta sojowa. Jest to wynik obaw o przyszłe zbiory spowodowany brakiem opadów na środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz południowych równinach. Na przykład notowania kontraktów majowych na śrutę sojową wzrosły do 466 euro/t a lipcowych do 462 euro/t.

r e k l a m a

Żywiec wieprzowy w oczekiwaniu na większy popyt

W większości skupów ceny żywca wieprzowego na koniec Wielkiego Tygodnia pozostały bez zmian. Aczkolwiek we wschodniej i centralnej Polsce niektóre skupy lekko obniżyły ceny. Z kolei ceny żywca wołowego w zachodniej części kraju idą nadal w górę, a w centrum i na wschodzie, podobnie, jak ceny żywca wieprzowego, lekko spadają.

Na niemieckiej dużej giełdzie ceny świń do 20 kwietnia pozostawiono na poziomie sprzed tygodnia. O tym, co będzie dalej zadecyduje handel. Tutaj jednak, jak na razie, nie ma większych zamówień, bo detaliści obserwują, jak konsumenci zareagują na wzrost cen na półkach. Jeśli popyt na mięso nie wzrośnie, nie będzie to dobrym sygnałem dla cen skupu żywca. Nadzieja w pogodzie, która mogłaby dać sygnał do rozpoczęcia sezonu grillowego, co by oznaczało wzrost popytu na mięso.

Ceny importowanych prosiąt w kraju spadły, natomiast krajowe pozostały bez zmian.

U niektórych dystrybutorów nawozy tanieją

Ceny nawozów mineralnych u części dystrybutorów nie zmieniły się. Na obniżki zdecydowały się te punkty, które miały, w stosunku do innych, wysokie ceny nawozów azotowych. Jednocześnie ci dystrybutorzy, którzy nie dokonali korekt cen nawozów wieloskładnikowych, tym razem je podnoszą. Agrochem Puławy dziś zmienił cenniki. Ceny nawozów azotowych zostały obniżone w stosunku do marcowych stawek. Natomiast nawozy wieloskładnikowe pozostały na tych samych poziomach. Zdrożały jednak polifoski.

Paliwa nie zdrożeją

Tym razem prognozy obniżki cen paliw się sprawdziły i ceny zarówno oleju napędowego, jak i benzyn i LPG spadły. Na tydzień do 24 kwietnia epetrol.pl przewiduje niewielkie korekty cenowe w górnych przedziałach.

Magdalena Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport z rynków rolnych 8.04.2022: jakie są ceny zbóż, rzepaku, nawozów czy świń?

W skupach zbóż ruch jest niewielki. Pojawiły się natomiast oferty sprzedaży kukurydzy z Ukrainy. Jeśli chodzi o rzepak, rosną notowania kontraktów na nasiona z nowych zbiorów. Z kolei w przypadku cen tuczników, trend wzrostowy wyhamował. Część zakładów mięsnych zdecydowała się nawet na obniżki. Z czego to wynika?

czytaj więcej

Raport z rynków rolnych 1.04.2022: jakie są ceny zbóż, nawozów czy bydła?

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w punktach skupu podchodzą pod 1700 zł/t. W przypadku rzepaku ostatnie kontrakty na paryskiej Matif spadły. Czy przełożyło się to na ceny w skupach? Z kolei ceny nawozów u dystrybutorów mogą się różnić nawet o ponad 1000 zł/t. Z czego to wynika?

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)