Rynek tuczników: Ceny hamują
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: Ceny hamują

18.03.2021autor: Jan Bromberek

Wzrost cen tuczników cieszy producentów, jednak ich entuzjazm studzi wyhamowanie podwyżek.

Widać je za Odrą – tam w ostatnim notowaniu tzw. małej giełdy mocno spadła sprzedaż tuczników (sprzedający mieli większe wymagania cenowe niż oferowali za ten towar kupujący) oraz nieznacznie niższa była średnia cena transakcyjna (1,64 euro wobec 1,65 euro w ostatni piątek), natomiast na giełdzie VEZG po serii podwyżek zdecydowano się na utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie 1,50 euro/kg w klasie E.

Impuls ten skutecznie wyhamował wzrost cen w naszym kraju. Tak jak przez ostatnie tygodnie ceny wzrastały po 30 do 50 gr/kg żywca tygodniowo tak teraz większość skupujących oferuje te same stawki. Trudno także natrafić na tzw. super oferty, jak miało to miejsce w zeszłym tygodniu. Zakłady, które bardzo potrzebowały surowca oferowały producentom za partie całosamochodowe lub ich wielokrotność nawet 6 zł/kg żywca netto. Teraz maksymalne ceny wahają się w okolicach 5,6 do 5,8 zł/kg.

Zdaniem skupujących stawki przynajmniej do świąt wielkanocnych powinny się utrzymać i nie ma większego ryzyka spadków. Późniejszy rozwój sytuacji w dużej mierze zależy od rozwoju epidemii koronawirusa – chodzi o zakres obostrzeń w funkcjonowaniu gospodarek, który będzie obowiązywał po świętach. Nie bez znaczenia nadal jest rozprzestrzenianie się wirusa ASF – doniesienia o pierwszym ognisku tej choroby w 2021 roku w woj. lubuskim na pewno nie będą sprzyjać dalszemu poprawianiu się sytuacji rynkowej. A tej do normalności jeszcze wiele brakuje. Rolnicy bowiem przez wiele miesięcy borykali się ze skrajnie niskimi cenami tuczników i trudnościami w zbycie, a teraz przy wyższych cenach skupu znaczną część podwyżek konsumują wysokie ceny pasz. Tym co daje nadzieje na to aby przynajmniej obecna sytuacja się nie pogorszyła jest eksport unijnej wieprzowiny do Chin. Te kraje, które nie mają ograniczeń w tym zakresie jak np. Hiszpania notują cały czas wysokie ceny tuczników. Producenci z Półwyspu Iberyjskiego cały czas otrzymują za świnie niemal 30 eurocentów/kg wagi poubojowej więcej niż ma to miejsce w Niemczech czy w Polsce. Najniższe stawki za świnie nadal utrzymują się w Belgii – 1,38 euro/kg w klasie E. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najwięksi producenci wieprzowiny w Rosji zyskują na embargu

Największe gospodarstwa rolne, a właściwie fermy wielkotowarowe w Rosji korzystają na embargu. Odbywa się to przy jednoczesnej koncentracji produkcji świń. Obecnie 10 największych kombinatów odpowiada już za ponad połowę produkcji żywca wieprzowego! Ale do Niemców im jeszcze daleko.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wietnamczycy sklonowali świnkę zwisłobrzuchą

Popularna na całym świecie, jako zwierzątko domowe, a jednak zagrożona wyginięciem. To skłoniło naukowców w Wietnamie do intensywnych prac genetycznych. Klonowanie się udało! 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)