Kukurydza dopuszczona do handlu na Platformie Żywnościowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza dopuszczona do handlu na Platformie Żywnościowej

23.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Kukurydza w klasie jakościowej A, będzie kolejnym produktem dopuszczonym do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnego. W tym momencie oprócz kukurydzy przedmiotem handlu w ramach projektu Platforma Żywnościowa na giełdzie są żyto i pszenica.

Giełda Rynku Rolnego jest prowadzona przez Towarową Giełdę Energii S.A. na podstawie licencji udzielonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach projektu Platforma Żywnościowa od dnia 1.09.2020 r.

Obrót w systemie aukcyjnym lub kursu jednolitego

Obrót kukurydzą TGE S.A,. podobnie jak żytem czy pszenicą, odbywa się poprzez rynek kasowy (SPOT), zarówno w systemie kursu jednolitego oraz w systemie aukcyjnym.

r e k l a m a
  • 1)      System kursu jednolitego – prowadzony jest regularnie jako cotygodniowe notowania wystandaryzowanych kontraktów na towar, który składowane są w autoryzowanych magazynach uczestników rynku. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po takim samym jednolitym kursie.
  • 2)      System aukcyjny dotyczy organizowania i prowadzenia aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela , który dysponuje własnym autoryzowanym magazynem.

Rzepak i koncentrat soku jabłkowego następne w kolejce do obrotu giełdowego

W trakcie przygotowań do obrotu na Giełdzie Rynku Rolnego są rzepak i koncentrat soku jabłkowego. Co więcej, prowadzone są także prace, których celem jest uruchomienie rynku terminowego dla towarów rolnych. Ma to dopuścić do zawierania kontraktów terminowych, które umożliwią zawieranie transakcji z dostawą towaru w przyszłości.

Czym jest Giełdowy Rynek Rolny?

Giełda Rynku Rolnego jest projektem w pełni innowacyjnym i nowatorskim, który stanowi odpowiedź na założenia wynikające z postulatów i konsultacji z przedstawicielami rynku rolno-spożywczego. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych pod adresem: www.tge.pl/rtrs.

Wspominana Platforma Żywnościowa do 21.08.2020 r. działała jako projekt pilotażowy Grupy Kapitałowej GPW (GPW, TGE, IRGiT) na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Oparc. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakimi właściwościami kierować się przy wyborze odmiany kukurydzy ziarnowej?

Najwyższy poziom plonowania kukurydzy ziarnowej – to liczy się dla każdego rolnika najbardziej. Nie zapominajmy, że inne ważne cechy mieszańców ziarnowych, a nieuwzględnione przy wyborze, mogą ten potencjalny plon zredukować. Nie przesadzajmy z wyborem odmian o wysokiej liczbie FAO.

czytaj więcej

W Korei Płd. brakuje jaj. Czy polscy hodowcy to wykorzystają?

W Korei Południowej rozprzestrzenia się wysoce zjadliwa grypa ptaków, która pustoszy stada drobiu. Wirus ptasiej grypy niemal doszczętnie wybił stada kur niosek. Sytuacja jest tak dramatyczna, że w Korei zaczęło brakować jaj. Czy polscy hodowcy drobiu na tym skorzystają?

czytaj więcej

Poznaj 28 NOWYCH odmian mieszańcowych kukurydzy na 2021 roku

Kiedy wiosna ruszy czasu na wybór i zakupy mieszańców nie będzie dużo. Wielu rolników obserwuje i poluje na nowości. Z pewnością są nimi odmiany zarejestrowane w 2020 r. a konkretnie 28 mieszańców ze wszystkich grup wczesności (10 do uprawy na kiszonkę i 18 do uprawy na ziarno).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)