Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

14.03.2023autor: Kamila Szałaj

- To jeszcze nie koniec wzrostu cen skupu trzody chlewnej – oceniają analitycy banku Credit Agricole. Ich zdaniem obniżki nastąpią dopiero w III kwartale tego roku. Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Ceny trzody chlewnej na rekordowych poziomach

Ceny skupu tuczników od wielu miesięcy utrzymują się na wysokim poziomie. W krajowym skupie na przełomie lutego i marca zakłady mięsne monitorowane przez ministerstwo rolnictwa kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 8,26 zł/kg. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena tego żywca była odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. wyższa.

Wzrostom sprzyja obniżona podaż świń i rosnący popyt na mięso wieprzowe. Impulsem do podwyżek jest też niemiecka giełda, na której notowania trzody skoczyły do 2,28 euro/kg w klasie E. 

- Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest utrzymująca się silna presja kosztowa wśród jej producentów – wyjaśniają analitycy banku Credit Agricole w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy.

r e k l a m a

Eksperci: ceny skupu tuczników zaczną spadać w III kwartale 2023 roku.

Zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Punkt zwrotny w cyklu świńskim nastąpi dopiero w III kwartale 2023 roku. Wtedy to przez stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE i jednoczesne osłabienie popytu na drożejącą wieprzowinę, ceny skupu zaczną spadać. 

- W naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W konsekwencji uważamy, że w III kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu świńskim i ceny zaczną spadać. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE – zaznaczają analitycy Credit Agricole.

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Eksperci oceniają, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,05 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2024 r. 

oprac. Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Jakie są aktualne ceny świń?

Ceny tuczników spadają, choć podaż jest mała. Ale zbliżające się Święta Wielkanocne powinny dać impuls do podwyżek. Zdaniem analityków trwałe obniżki czekają nas dopiero w III kwartale. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Ile zakłady będą płacić za żywiec na koniec 2023 roku?

czytaj więcej

30% rolników hodujących świnie wybiera system tucz nakładczy. Ale czy to się opłaca?

1/3 gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej robi to w modelu tuczu nakładczego informuje ministerstwo rolnictwa. Z analiz ekonomicznych wynika, że popularność tuczu kontraktowego będzie rosnąć.

czytaj więcej

Ceny tuczników spadły nawet o 40 gr, bo zakłady chcą pokryć swoje straty. Jakie są aktualne ceny świń?

Mimo niskiej podaży, ceny tuczników spadły w ostatnim tygodniu nawet o 40 gr. To prawdopodobnie celowa zagrywka zakładów mięsnych, które chcą w ten sposób zrekompensować sobie straty z lutego. Ale zbliżająca się Wielkanoc powinna odwrócić ten trend i dać impuls do podwyżek. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)