Ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Jakie są aktualne ceny świń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Jakie są aktualne ceny świń?

16.03.2023autor: Kamila Szałaj

Ceny tuczników spadają, choć podaż jest mała. Ale zbliżające się Święta Wielkanocne powinny dać impuls do podwyżek. Zdaniem analityków trwałe obniżki czekają nas dopiero w III kwartale. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Ile zakłady będą płacić za żywiec na koniec 2023 roku?

Ceny tuczników nadal spadają

Cen skupu tuczników znów spadają, mimo że podaż surowca na rynku jest niewielka. Monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły swoje cenniki nawet o 50 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 7,40 zł/kg do 8,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10,40 zł/kg.

- Na rynku krajowym podaż i popyt na wieprzowinę jest zrównoważony. Ze sprzedażą żywca wieprzowego nie ma problemów. W ubiegłym tygodniu za klasę E zakłady mięsne płaciły 10,40-10,50 zł/kg. Okres przedświąteczny może dodatkowo zwiększyć popyt i ceny skupu żywca - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w krajowym skupie na przełomie lutego i marca br. żywiec wieprzowy potaniał. W dniach 27.02 – 5.03.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 8,26 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena tego żywca była odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. wyższa.

W tym czasie cena za żywiec w Polsce w klasie poubojowej była wyższa niż średnia w UE o 1 proc. niższe niż w Polsce ceny tego żywca odnotowano m.in. w Danii, Niderlandach i Hiszpanii. Więcej natomiast płacono w Niemczech, we Francji i na Węgrzech.

r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników stanęły w miejscu. Wielkanocnego boomu nie ma

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG cena w tym tygodniu znów nie poszła w górę. Stawka za tuczniki została ustalona na ubiegłotygodniowym poziomie 2,28 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,72 zł/kg.

- Na niemieckim rynku wieprzowego żywca rzeźnego tuczniki wciąż szybko znajdują swoich nabywców. Dlatego w tym tygodniu ceny skupu pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Tamtejsi hodowcy nie odczuwają więc żadnego wielkanocnego boomu, choć świń do uboju nadal brakuje, a rynek nie spodziewa się większej liczby zwierząt w nadchodzących tygodniach. 

Niski poziom zapasów może dać impuls do podwyżek

Polpig ocenia, że w oczekiwaniu na nowe impulsy eksportowe z Azji, przetwórnie w UE intensywnie negocjują możliwość sprzedaży swoich produktów po wyższych cenach do sieci handlowych.

- Dodatkowym czynnikiem charakteryzującym rynek jest stosunkowo niski poziom zapasów wieprzowiny w zakładach mięsnych, który wobec zbliżającego się sezonu grillowego może dać impuls do dalszych wzrostów cen skupu - zaznacza Polpig

Eksperci: ceny skupu tuczników zaczną spadać w III kwartale 2023 roku.

Natomiast zdaniem ekonomistów ten chwilowy spadek cen skupu w Polsce nie oznacza, że nie będzie podwyżek. Punkt zwrotny w cyklu świńskim nastąpi dopiero w III kwartale 2023 roku. Wtedy to przez stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE i jednoczesne osłabienie popytu na drożejącą wieprzowinę, ceny skupu zaczną spadać. 

- W naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W konsekwencji uważamy, że w III kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu świńskim i ceny zaczną spadać. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE – zaznaczają analitycy Credit Agricole.

Natomiast w ocenie Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus wzrosty cen nie są determinowane przez ilość świń, których jest mało, ale przez to, czy handel i konsument będą zdolni płacić za towar więcej.

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Bankowi eksperci oceniają, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,05 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2024 r. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 marca 2023 roku (w porównaniu do cen z 3 marca 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,65 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,50-8,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,60 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 7,60 zł/kg (spadek o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,70-8,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,40-7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 10,40 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,70-8,10 zł/kg (spadek o 30-50 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,10 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,70-8,20 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 10,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty podnosi ceny nawozów! Jest nowy cennik Agrochem Puławy od 14.03

W całej Europie mocno tanieje mocznik czy saletrzak. Ale Grupie Azoty to nie przeszkadza i... podnosi ceny nawozów. Oficjalny dystrybutor, czyli Agrochem Puławy właśnie opublikował nowy cennik. Które nawozy zdrożały? 

czytaj więcej

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

- To jeszcze nie koniec wzrostu cen skupu trzody chlewnej – oceniają analitycy banku Credit Agricole. Ich zdaniem obniżki nastąpią dopiero w III kwartale tego roku. Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

czytaj więcej

Ceny nawozów znów w górę. Nowy cennik Agrochemu Puławy od 25.02

Oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, czyli Agrochem Puławy opublikował nowy cennik nawozów. Które z nawozów azotowych zdrożały? Jak Grupa Azoty chce obniżyć ceny nawozów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)