Ile zboża z Ukrainy wjechało do Polski? Poznaj oficjalne dane
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile zboża z Ukrainy wjechało do Polski? Poznaj oficjalne dane

18.07.2022autor: Kamila Szałaj

Ile zbóż z Ukrainy wjechało do Polski w I półroczu 2022 roku? Ile wyjechało z Polski? Jak to wyglądało rok temu? Sprawdzamy!

Zamknięcie dostępu przez Rosję dla wywozu towarów rolnych zalegających w ukraińskich magazynach, głównie zbóż, przez Morze Czarne, wymusiło konieczność poszukiwania alternatywnych możliwości wywozu ukraińskich zbóż m.in. w drodze tranzytu przez terytorium Polski.

W związku z tym od kilku tygodni do Polski masowo wjeżdża ukraińskie ziarno. Niestety, destabilizuje ono krajowy rynek, a ceny skupu, zwłaszcza w woj. podkarpackim i lubelskim zdecydowanie się obniżyły.

Dlatego na bieżąco sprawdzamy, ile ziarna do Polski wjeżdża z Ukrainy, a ile potem eksportujemy. Dane za okres 24 lutego-6 czerwca znajdziecie TUTAJ.

r e k l a m a

Ile zbóż z Ukrainy wjechało do Polski w I półroczu 2022 roku? Ile wyjechało z Polski?

Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że od stycznia do 3 lipca br. do Polski zaimportowano 684 tys. ton zbóż z Ukrainy w porównaniu do 1,3 tys. ton w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zdecydowaną większość importu zbóż z Ukrainy w bieżącym roku stanowiła kukurydza – ok. 98%. 

Z kolei z danych KOWR dowiadujemy się, że w okresie od stycznia do czerwca 2022 pszenicy wjechało do nas z Ukrainy 6,2 tys. ton, jęczmienia 6,5 tys. ton, a prosa i gryki 2,7 tys. ton. Natomiast kukurydzy zaimportowaliśmy w tym czasie 655 tys. ton. Jeśli zaś chodzi o eksport – między styczniem a czerwcem sprzedaliśmy za granicę 1,66 mln ton kukurydzy (głównie do Niemiec i Wielkiej Brytanii).

Z kolei w okresie od stycznia do końca lipca 2021 roku do Polski z Ukrainy wjechało 5,7 tys. ton kukurydzy. Ale wtedy wyeksportowaliśmy tego ziarna 1,2 mln ton. Dla pełnego obrazu warto zaznaczyć, że w tym okresie 2021 roku sprowadziliśmy do Polski łącznie 147 tys. ton kukurydzy ze wszystkich kierunków.

- Oznacza to, że nadwyżka krajowego eksportu kukurydzy nad importem tego zboża z Ukrainy wynosiła w tym roku ponad 900 tys. ton. W analogicznym okresie ubiegłego roku, tj. od stycznia do początku lipca nadwyżka eksportu nad importem kukurydzy była tylko nieco wyższa i wynosiła ok. 1 mln ton – wyjaśnia nam ministerstwo rolnictwa.

Jak zaznacza resort, wynika z tego, że zwiększonemu przywozowi kukurydzy z Ukrainy w bieżącym roku kalendarzowym towarzyszy proporcjonalnie zwiększony wywóz kukurydzy z naszego kraju.

- Świadczy to o tym, że podmioty handlujące zbożem w kraju wysyłają je w większości na zachód Europy oraz do krajów trzecich, a tym samym nie pozostaje ono w nadwyżkowych ilościach w Polsce. Potwierdzają to dane dotyczące wywozu zbóż z Polski w rozbiciu na poszczególne miesiące bieżącego roku. Wywóz ten znacząco nasilił się od marca br. w stosunku do stycznia i lutego (tj. przed wybuchem wojny na Ukrainie) – ocenia resort.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niby jest embargo i sankcje, a import żywności z Rosji wzrósł niemal o 50 proc.!

Mimo embarga i sankcji nałożonych na Rosję, handel żywnością z tym krajem kwitnie. Od początku roku sprowadziliśmy stamtąd towary o wartości o połowę wyższej niż rok temu. Jednocześnie eksport bardzo mocno spadł. - To patologia, że w polskich restauracjach króluje dorsz i mintaj z Rosji, a my nie możemy przywozić nawozów z tego kraju - uważa Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. 

czytaj więcej

Żniwa 2022: na ile ukraińskie zboże zaszkodzi polskim rolnikom? [RAPORT]

W przededniu żniw do Polski coraz intensywniej napływają zboża z Ukrainy. Od wybuchu wojny samej kukurydzy przyjechało o 52 tys. procent więcej niż rok temu. Teoretycznie miał być to tylko tranzyt. W praktyce ziarno wycieka na rynek. Na ile ukraińskie zboże może zdestabilizować ceny zbóż w naszym kraju? Co rząd powinien zrobić, by ograniczyć ten negatywny wpływ?

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)