Dopłaty do nawozów. Jaki termin zakupu nawozów może uprawniać do otrzymania dotacji w drugim naborze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do nawozów. Jaki termin zakupu nawozów może uprawniać do otrzymania dotacji w drugim naborze?

25.08.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rolnicy apelują o wprowadzenie dopłat do nawozów. To pokłosie decyzji o wstrzymaniu produkcji nawozów przez polskich gigantów: Grupę Azoty i Anwil. Czy rząd wesprze rolników? Jaki termin zakupu nawozów mógłby uprawniać do otrzymania dotacji w drugim naborze?

Czy będą dopłaty do nawozów?

Obecna sytuacja na rynku nawozów jest dramatyczna. Skutki wstrzymania produkcji nawozów azotowych przez główne firmy produkcyjne tej branży w Polsce: Grupę Azoty i Anwil za względu na wysokie koszty gazu będą tragiczne. Do tej pory jesień była okresem, kiedy rolnicy zaopatrywali się w nawozy azotowe, które były wykorzystywane na wiosnę. 

r e k l a m a
Niestety, już i tak wysokie ceny nawozów azotowych z pewnością jeszcze wzrosną. Nastąpi zmniejszenie stosowania nawozów, a przez to zmniejszenie produkcji rolnej, co będzie powodem wzrostu cen żywności dla konsumentów, inflację i trudności z zakupem żywności zwłaszcza dla najuboższych konsumentów.

Rolników nie uspokajają zapewnienia Henryka Kowalczyka, że nie ma się czego bać, bo nawozów w Polsce nie zabraknie.

Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że powinny zostać uruchomione ponownie dopłaty do nawozów i o to apeluje do rządu. Izby proponują, by dotacje dotyczyły nawozów kupionych od 1 września br. do końca 2022 r., co pozwoliłoby rolnikom zmniejszyć koszty, a zakładom azotowym uruchomić produkcję.

Dopłaty do nawozów: a co z rolnikami, którzy kupili nawozy przed 1 września?

Okazuje się, że część rolników nie będzie zadowolona z takiego terminu. Dlaczego? Ponieważ w obawie przed problemami z dostępnością zakupili nawozy tuż po tym, jak Grupa Azoty i Anwil wstrzymały produkcję. Już od 23 sierpnia dystrybutorzy obserwują bardzo duże zainteresowanie nawozami i wzmożone zakupy - przynajmniej w tych punktach, w których nawozy są jeszcze dostępne. Tak więc ci, którzy kupili nawozy przed 1 września, nie mogąc ubiegać się o dopłaty, będą poszkodowani.

 oprac. nmm

fot. arch.red.

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cud! Duży spadek ceny nawozów azotowych. Znamy nowy cennik Agrochem Puławy

Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, opublikował nowy cennik nawozów. Mocno potaniały nawozy azotowe, natomiast wieloskładnikowe są na trochę wyższym poziomie niż przed wstrzymaniem produkcji. Jakie są aktualne ceny nawozów?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty na rozwój usług rolniczych i leśnych: nabór wniosków potrwa do 21 października 2022 r.

Do 21 października 2022 r. potrwa nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój usług rolniczych i leśnych. Projekt jest realizowany w ramach PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że dotychczas złożone wnioski opiewają na łączną kwotę ok. 114 mln zł.

czytaj więcej

Jakie są ceny nawozów i gdzie jeszcze można je kupić? [SONDA]

Punkty sprzedaży nawozów świecą pustkami w całej Polsce. Jeśli już jakiś dystrybutor ma towar, to najczęściej jest on importowany, np. z Uzbekistanu. - Opowieści rządu o zapasach magazynowych to zwykłe bajdurzenie – mówi nam jeden z dystrybutorów nawozów z Podlasia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)