Czechy wycofują z rynku niemal 18 ton mięsa z Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czechy wycofują z rynku niemal 18 ton mięsa z Polski

08.10.2021autor: Michał Czubak

Czesi zdecydowali się wycofać polskie mięso, konkretnie wieprzowinę. Chodzi o partię 17,5 tony, która trafiła do czeskiego Lidla. W mięsie znaleziono antybiotyk, który 60-krotnie przekroczył dopuszczalną wartość.

"Konsumenci nie powinni spożywać mielonej wieprzowiny" – grzmi czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna

3 października do magazynów czeskiej Lidla trafiła polska wieprzowina. Polskie mięso w Czechach przetwarzała firma Maso Uzeniny Polička. Próbki wieprzowiny trafiły do badań weterynaryjnych, z których wyszło, że w mięsie wielokrotnie została przekroczona norma antybiotyku. Konkretnie mowa o 60-krotnemu przekroczeniu tej normy. Firma jednak nie czekała na wyniki badań, przerobiła mięso i wysłała do sklepów. Na rynek trafiło ponad 17 ton tego mięsa.

Znalezionym antybiotykiem jest amoksycylina, która należy do grupy penicylin.

W związku z tym głos w sprawie zabrał Petr Majer, rzecznik czeskiej Państwowej Administracji Weterynaryjnej (SVS).

- Inspektorzy SVS pobrali od producenta próbkę z przesyłki wieprzowiny sprowadzanej z Polski. Kolejne badanie wykazało znacznie powyżej limitu zawartość amoksycyliny w próbce. Wykryta wartość była 60-krotnie wyższa od limitu 50 µg/kg – mówił.

Zaznaczył także, że konsumenci nie powinni jej spożywać i mogą ją zwrócić do sklepu, w którym ją kupili.

r e k l a m a

Czesi chcą promować swoje

W związku z planowanym przez rząd czeski wyparciem z rynka granicznych produktów, a promowanie swoich producentów żywności, każdy taki przypadek dotyczący importowanych produktów spożywczych i mięsa, jest szeroko komentowany w opinii publicznej.

Sprzyja temu retoryka Andreja Babisza, premiera Czech, który uznawany jest za wroga polskiej żywności. Może mieć o związek tym, że Babisz związany był ze spożywczym holdingiem Agrofert, składający się dziś z 250 spółek z branż żywnościowej, rolnej i handlowej. Choć czeski premier oficjalnie już nie szefuje Agrofertowi, to jego decyzje administracyjne mogły mieć wpływ na kondycję finansową spółki. Chodzi o głownie o dotacje na rozwój przemysłu i rolnictwa.

Zdaniem czeskich mediów mowa tutaj nawet o 4,5 mld czeskich koron, które z europejskich funduszy trafiły do firm związanych z Agrofertem.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młody rolnik zablokował autostradę. Grożą mu 3 lata w więzieniu

21-letni rolnik z Czech podczas prac polowych doprowadził do wielogodzinnego zablokowania autostrady D35 w Ołomuńcu. Na szczęście nikt nie został ranny, ale rolnik może słono zapłacić za swój błąd. Jak doszło do zablokowania autostrady?

czytaj więcej

Leonardo DiCaprio chce produkować mięso. Ale jego pomysł budzi kontrowersje

Leonardo Di Caprio – amerykański aktor, reżyser i producent oświadczył, że zainwestuje w dwie firmy, które zajmują się produkcją mięsa. Jednak aktor nie będzie kolejną gwiazdą, która założy gospodarstwo rolne. Di Caprio chce hodować mięso w laboratorium metodą komórkową. Jego decyzja została przyjęta zarówno z entuzjazmem, jak i krytyką.

czytaj więcej

Znamy 20 najlepszych Wielkopolskich Rolników Roku

2 października 2021 roku w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się uroczysta gala Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Statuetki Siewcy otrzymało łącznie 195 wielkopolskich rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)