Ceny tuczników znów spadają. Ile aktualnie za świnie płacą zakłady mięsne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników znów spadają. Ile aktualnie za świnie płacą zakłady mięsne?

01.03.2023autor: Kamila Szałaj

Podwyżki cen tuczników w Polsce nieco wyhamowały. Niektóre podmioty skupowe nawet obniżyły swoje cenniki. Czy jest jeszcze szansa na wzrost stawek za żywiec? Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

Ceny tuczników: rynek złapał nieco zadyszki

Ceny tuczników nie rosną już tak gwałtownie, jak tydzień temu. Monitorowane przez nas zakłady mięsne, które w ubiegłym tygodniu mocno podwyższyły swoje cenniki, teraz pozostawiły je na dotychczasowym poziomie. A część nawet lekko je obniżyła - o 10-20 gr.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 7,40 zł/kg do 8,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10,30 zł/kg, ale zdarzają się oferty nawet za 11 zł/kg.

- Krajowy rynek żywca wieprzowego, po okresie historycznych podwyżek, nabrał nieco zadyszki. Ceny płacone za tuczniki z poziomu 10,80 zł/ kg kl. E spadły o 20 groszy do 10,60 zł/kg. Nie zmienia to jednak sytuacji, że podaż krajowego żywca wieprzowego pozostaje na niskim poziomie i po okresie stabilnych cen możemy obserwować dalsze ich wzrosty w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi i sezonem grillowym - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym od początku lutego br. drożeje żywiec wieprzowy. W dniach 13–19.02.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 8,29 zł/kg, o 5 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 13 proc. drożej niż miesiąc wcześniej. Żywiec ten był o 99 proc. droższy niż przed rokiem.

r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników stabilne

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG cena w tym tygodniu nie poszła w górę. Stawka za tuczniki została ustalona na ubiegłotygodniowym poziomie 2,28 euro/kg. Będzie obowiązywała do 8 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,83 zł/kg.

- Na niemieckim rynku tuczników podaż jest ograniczona regionalnie. Generalnie w kraju występuje równowaga między popytem i podażą, więc w tym tygodniu ceny pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Ale konkurencja o tuczniki do uboju rośnie w całej Europie. Polpig wyjaśnia, że w 8 tygodniu roku trend wzrostowy cen żywca wieprzowego był kontynuowany w wielu krajach unijnych.

- W notowaniach ISN ceny tuczników wzrosły w Belgii (+8 centów). Austrii (+8 centów), Holandii (+7 centów), Hiszpanii (+6 centów) i Francji (+5 centów). Ceny jednak dochodzą do poziomów, które coraz bardziej utrudniają handel - ocenia Polpig. 

Import żywych świń wzrósł o 10 proc.

Według danych Ministerstwa Finansów w 2022 roku z Polski wyeksportowano blisko 656 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 6,5 proc. mniej niż w 2021 r. Jeśli chodzi o żywą trzodę, to wyeksportowano jej prawie 4 tys. t, czyli o blisko 11 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej trafiło na Słowację. 

W 2022 r. do Polski zaimportowano ponad 1 mln ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 6 proc. więcej niż w 2021 r. Jak wylicza bank ING, import mięsa do kraju rośnie, jednak jego tempo znacznie obniżyło się pod koniec 2022 r. W okresie I-XII 2022 r. zbliżył się do 733 tys. t, wobec 726 tys. t przed rokiem. To 1 proc. więcej. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec. W przypadku żywych sztuk import odnotował wzrost o ponad 10 proc., do 245 tys. t. Najwięcej przyjechało z Danii (89 proc.).

Czy ceny świń będą rosły?

Ograniczona podaż żywca wieprzowego w kraju i w Unii Europejskiej przekłada się na wzrost cen skupu. Jednak w Polsce podwyżki cen wyhamowały, a w ostatnich dniach widoczna jest stabilizacja trendu. Czy można jeszcze liczyć na wzrost cen skupu?

- Niezmiennie producenci trzody upatrują możliwości zmiany tendencji i powrotu do wzrostów cen. Takim sygnałem miałaby być wyższe przedświąteczne zapotrzebowanie na mięso, poprawa pogody i rozpoczęcie sezonu grillowego w perspektywie paru miesięcy - oceniają analitycy ING.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 24 lutego 2023 roku (w porównaniu do cen z 17 lutego 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,85 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,50-8,30 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,80 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • Złotex, Złoczew - 8,00 zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 8,00-8,50 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,40-7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 10,20 zł/kg wbc kl. E (spadek o 20 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,20-8,40 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,10 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,80-8,30 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • Mróz – 10,30 zł/kg (wbc kl. E)  (wzrost o 10 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty podnosi ceny nawozów! Jest nowy cennik Agrochem Puławy od 14.03

W całej Europie mocno tanieje mocznik czy saletrzak. Ale Grupie Azoty to nie przeszkadza i... podnosi ceny nawozów. Oficjalny dystrybutor, czyli Agrochem Puławy właśnie opublikował nowy cennik. Które nawozy zdrożały? 

czytaj więcej

Ceny nawozów znów w górę. Nowy cennik Agrochemu Puławy od 25.02

Oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, czyli Agrochem Puławy opublikował nowy cennik nawozów. Które z nawozów azotowych zdrożały? Jak Grupa Azoty chce obniżyć ceny nawozów?

czytaj więcej

Rolnik, który trzyma świnie na własny użytek, będzie zwolniony z części obowiązków bioasekuracyjnych

Rolnicy, którzy trzymają w gospodarstwach do 10 sztuk świń wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, zostaną zwolnieni z części obowiązków bioasekuracyjnych. Zwolnienie obejmie także gospodarstwa położone w strefach objętych ograniczeniami. MRiRW twierdzi, że zmiany nie wpłyną negatywnie na poziom bioasekuracji i rozprzestrzenianie się ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)