Ceny tuczników nadal rosną. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?
Ceny tuczników rosną kolejny tydzień z rzędu. Niektóre zakłady mięsne znów podniosły stawki o 80 gr/kg. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce?
Ceny skupu tuczników rosną. Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń
Na rynku krajowym rynku trzody widoczne jest ożywienie. Ceny skupu świń rosną kolejny tydzień z rzędu. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne (poza Kabanospolem) podniosły cenniki o 30-80 gr/kg.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w listopadzie br. na rynku krajowym rosły ceny żywca wieprzowego. W dniach 21–27.11.2022 r. zakłady mięsne monitorowane przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 7,32 zł/kg, o 3 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 4,5 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 73 proc. wyższa niż przed rokiem..
- Na rynku krajowym widać pozytywne tendencje. Obroty handlowe wieprzowiną rosną. Rosną ceny skupu żywca przy spadających cenach zbóż. Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń przeznaczonych do uboju. Ceny skupu tuczników w niektórych zakładach mięsnych w klasie E przekraczają 10 zł/kg. - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Niższa podaż i większe zamówienia będą podnosić cenę tuczników
Także analitycy banku ING zauważają, że nadchodzący okres świąteczny znacząco zwiększył popyt i zainteresowanie wieprzowiną wśród przetwórców.
- Większe zamówienia handlowe wpływają na podwyżki cen. W ostatnich dwóch tygodniach sięgnęły w polskich skupach kilkudziesięciu groszy i ceny osiągnęły już 8 zł/kg żywca. Te czynniki połączone z niższą podażą (postępująca likwidacja stad trzody wynikająca z niskiej rentowności lub ASF) będą najprawdopodobniej kształtować cenę w najbliższych tygodniach - czytamy w najnowszym raporcie rynkowym ING.
W Niemczech zaskoczenie. Ceny świń przestały rosnąć
W ciągu ostatnich dwóch tygodni niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 euro/kg. (wbc). Hodowcy liczyli, że stawka pójdzie w górę i w tym tygodniu. Tymczasem w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG cena pozostała niezmieniona. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 14 grudnia.
- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej można spodziewać się stabilnych cen – wyjaśnia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Jednak 2 euro to jeszcze nie jest poziom, przy którym można mówić o opłacalności hodowli.
Polpig zaznacza, że w okresie przedświątecznym obserwujemy ożywienie rynku wieprzowiny w większości krajów Unii Europejskiej.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 2 grudnia 2022 roku?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 7,25 zł/kg (wzrost o 55 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 30-50 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr);
- Złotex, Złoczew - 7,30 zł/kg (wzrost o 30 gr);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (wzrost o 30 gr); i 9,40 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 50 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,20-7,80 zł/kg (wzrost o 80 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,20 zł/kg (spadek o 30 gr)
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,30-7,60 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);
- Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Kamila Szałaj
fot. arch.
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy