Ceny tuczników nadal rosną. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników nadal rosną. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?

08.12.2022autor: Kamila Szałaj

Ceny tuczników rosną kolejny tydzień z rzędu. Niektóre zakłady mięsne znów podniosły stawki o 80 gr/kg. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce?

Ceny skupu tuczników rosną. Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń 

Na rynku krajowym rynku trzody widoczne jest ożywienie. Ceny skupu świń rosną kolejny tydzień z rzędu. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne (poza Kabanospolem) podniosły cenniki o 30-80 gr/kg. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w listopadzie br. na rynku krajowym rosły ceny żywca wieprzowego. W dniach 21–27.11.2022 r. zakłady mięsne monitorowane przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 7,32 zł/kg, o 3 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 4,5 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 73 proc. wyższa niż przed rokiem..

- Na rynku krajowym widać pozytywne tendencje. Obroty handlowe wieprzowiną rosną. Rosną ceny skupu żywca przy spadających cenach zbóż. Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń przeznaczonych do uboju. Ceny skupu tuczników w niektórych zakładach mięsnych w klasie E przekraczają 10 zł/kg.  - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

Niższa podaż i większe zamówienia będą podnosić cenę tuczników 

Także analitycy banku ING  zauważają, że nadchodzący okres świąteczny znacząco zwiększył popyt i zainteresowanie wieprzowiną wśród przetwórców.

- Większe zamówienia handlowe wpływają na podwyżki cen. W ostatnich dwóch tygodniach sięgnęły w polskich skupach kilkudziesięciu groszy i ceny osiągnęły już 8 zł/kg żywca. Te czynniki połączone z niższą podażą (postępująca likwidacja stad trzody wynikająca z niskiej rentowności lub ASF) będą najprawdopodobniej kształtować cenę w najbliższych tygodniach - czytamy w najnowszym raporcie rynkowym ING.

W Niemczech zaskoczenie. Ceny świń przestały rosnąć 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 euro/kg. (wbc). Hodowcy liczyli, że stawka pójdzie w górę i w tym tygodniu. Tymczasem w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG cena pozostała niezmieniona. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 14 grudnia.

- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej można spodziewać się stabilnych cen – wyjaśnia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jednak 2 euro to jeszcze nie jest poziom, przy którym można mówić o opłacalności hodowli.

- Według wyliczeń niemieckiej giełdy ISN cena powinna wynieść aż 2,50 EUR/kg (11,75 PLN/kg), czyli o ponad 25 proc. więcej niż ma to miejsce aktualnie. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do sylwestra ceny w skupach powinny rosnąć, jednak osiągnięcie tak wysokiego poziomu, który byłby jednoczesnym pobiciem rekordu cen na niemieckich giełdach, wydaje się mało realne - ocenia Polpig.

Polpig zaznacza, że w okresie przedświątecznym obserwujemy ożywienie rynku wieprzowiny w większości krajów Unii Europejskiej.

- Liczne jarmarki i imprezy świąteczne odbywają się bez ograniczeń covidowych. Ubojnie gorączkowo szukają surowca. Podaż żywca jest na poziomie znacząco niższym niż w latach ubiegłych - czytamy w komentarzu Związku.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 2 grudnia 2022 roku?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,25 zł/kg (wzrost o 55 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 30-50 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr);
  • Złotex, Złoczew - 7,30 zł/kg (wzrost o 30 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (wzrost o 30 gr); i 9,40 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 50 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,20-7,80 zł/kg (wzrost o 80 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,20 zł/kg (spadek o 30 gr)

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,30-7,60 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);
  • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wybuch gazu w oborze na 100 krów. 6 zastępów straży pożarnej na miejscu

6 lutego na terenie Okrzei (woj. lubelskie) doszło do wybuchu. Eksplozja miała miejsce na terenie obory, w której jeden z rolników trzymał około 100 krów.

czytaj więcej

Rolnicy spod Ostródy zajęli się produkcję prosiąt na kontrakt. Jak to wygląda w praktyce?

Katarzyna i Tomasz Paw z Samina uważają, że stado loch jest lepszym rozwiązaniem niż sam tucz. Wcześniej jednak obawiali się, czy sobie poradzą z tą specjalizacją, gdyż opieka nad maciorami i prosiętami wymaga doświadczenia i zaangażowania. Jak twierdzą, konieczne jest stałe doglądanie zwierząt i częsta obecność w chlewni, jednak oni wykonują to z pasją.

czytaj więcej

Nawet 70 tys. złotych dotacji dla rolników utrzymujących świnie. Jakie stawki?

Rusza nowe wsparcie PROW dla producentów trzody chlewnej. Wsparcie jest dedykowane hodowcom, którzy szczególnie odczuli skutki Rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rolnicy będą mogli otrzymać dofinansowanie nawet do 70 000 zł. Kto może ubiegać się o dopłaty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)