Ceny świń nadal spadają. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń nadal spadają. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

25.05.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

Początek sezonu grillowego rozczarował producentów trzody chlewnej. Ceny skupu tuczników zamiast rosnąć - spadają. Tendencja ta utrzymuje się także w większości krajów UE. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!

W Polsce ceny tuczników nadal spadają

Trwa sezon grillowy, więc hodowcy liczyli na wyższe ceny skupu tuczników. Tymczasem stawki zamiast rosnąć - spadają. Jest to efekt m.in. uwolnienia na unijnym rynku pierwszej partii wieprzowiny z prywatnego przechowywania.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8 zł/kg. 

Z kolei z danych KOWR wynika, że w dniach 9–15.05.2022 r. cena trzody chlewnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 4 proc., do 6,46 zł/kg. Była ona o 4proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 27 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast w o zbycie kontynuowany był spadek cen półtusz wieprzowych. W drugim tygodniu maja br. asortyment ten sprzedawano średnio po 9,35 zł/kg, o 5 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 6 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena ta była o 28 proc. wyższa niż przed rokiem.

r e k l a m a

Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników nadal na tym samym poziomie

Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 25 maja, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 1 czerwca. 

- Na niemieckim rynku trzody chlewnej w nowym tygodniu ubojowym ceny pozostaną takie same - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jak informuje Polpig, w notowaniach ISN jedynie w Danii zanotowano wzrost ceny (+3 eurocenty) w stosunku do poprzedniego tygodnia dzięki nowym kontraktom eksportowym.

Eksport wieprzowiny z Polski maleje

Z wyliczeń KOWR wynika, że eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych zmniejszył się o 11 proc. w odniesieniu do pierwszego kwartału 2021 r. i wyniósł 156 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). W tym czasie do Polski sprowadzono 246 tys. ton asortymentu wieprzowego, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Import wieprzowiny z UE do Chin spadł o 60 proc.

Eksport wieprzowiny do Chin dalej pozostaje na ograniczonym poziomie. W pierwszym kwartale 2022 r. popyt Chin na światową wieprzowinę spadł o połowę w porównaniu do 2021 roku. Niechęć do zakupów odczuli wszyscy główni dostawcy. Stany Zjednoczone odnotowały 56-procentowy spadek eksportu wieprzowiny, a dostawy wieprzowiny z Brazylii spadły o 35 procent. Z kolei w styczniu i lutym z UE do Chin trafiło aż o 60 proc. mięsa mniej.

Jak informuje Polpig, sytuację eksporterów pogarszają problemy logistyczne w chińskich portach z powodu Covid-19. Ograniczenia importowe przełożyły się jednak mocno na cenę świń. Stawki w maju w Chinach skoczyły o ponad 20 proc. do 2,05 euro/kg wż. To sporo, ale nadal dużo mniej niż rok temu, gdy cena ta wynosiła 3,33 euro/kg wż.

Ceny świń: kiedy można spodziewać się podwyżek? 

Rolnicy mieli nadzieję, że sezon grillowy przyniesie wzrost cen skupu tuczników. Niestety, ograniczony popyt na mięso hamuje podwyżki, a część zakładów nadal wprowadza korekty w cennikach. Analitycy rynku są jednak zdania, że ​​nie jest to trwała tendencja spadkowa.

- Słabszemu popytowi towarzyszy mniejsza podaż żywca, która w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pozostanie w trendzie malejącym. Daje to trochę nadziei na możliwość poprawy sytuacji producentów świń pod warunkiem pojawienia się impulsów popytowych. Uznanie przez Ukrainę unijnej regionalizacji ASF stwarza dla Polski dodatkowe możliwości eksportu i może dać impuls do wzrostu cen skupu - ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Rolnicy masowo wycofują się z chowu świń

Sytuacja na rynku wieprzowiny nie napawa optymizmem producentów trzody chlewnej, bo ceny skupu nie rekompensują im rosnących nakładów na produkcję. Szalejące ceny nawozów i pasz powodują, że hodowcy nadal muszą dokładać do interesu. Dlatego wielu z nich decyduje się na likwidację stad. W Polsce tylko od stycznia do marca br. każdego dnia ubywało ponad 50 stad. W ciągu kwartału liczba świń spadła o 355 tys. (tj. 3,5 proc.) do 9,79 mln sztuk. Średnio każdego dnia ubywało 4,6 tys. świń. Pogłowie spadło w 11 województwach, przy czym najsilniej w tych rejonach, gdzie świń nie było aż tak dużo. 

- Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Wiele chlewni tuczowych nadal pozostaje pusta w oczekiwaniu na poprawę koniunktury - ocenia Polpig.

Potwierdza to także Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. We wpisie na Twitterze poinformował, że z uwagi na ogromne nakłady i brak opłacalności ogranicza produkcję.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 20 maja 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 5,85 zł/kg (spadek o 5 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 5,50-6,20 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,00 zł/kg (bez zmian);
  • Złoczex, Złoczew - 6,00 zł/kg (bez zmian),
  • PPHU Kawiks Patoki- 6 - 6,60 zł/kg zł/kg (spadek o 10).

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,05 zł/kg (spadek o 15 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6-6,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
  • Mróz – 8,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny skupu świń wzrosną do 10 zł/kg. Ale kiedy? [WYWIAD]

- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc – ocenia Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Dodaje, że wyższe ceny mięsa w detalu ograniczą jego spożycie. Zwykła kiełbasa może stać się towarem de luxe. OBEJRZYJ WYWIAD POD ARTYKUŁEM.

czytaj więcej

Czynsze dzierżawne za grunty rolne wzrosną okrutnie

Rekordowy wzrost czynszów dzierżawnych stawia pod znakiem zapytania jakąkolwiek opłacalność produkcji rolniczej na tych gruntach. Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa o możliwość aneksowania dotychczasowych umów lub zmiany sposobu naliczania czynszu. Co na to resort rolnictwa?

czytaj więcej

Susza i niższe prognozy windują ceny pszenicy. Ile za zboża i rzepak płacą skupy w Polsce?

Po ubiegłotygodniowych wahaniach poniedziałek 23 maja 2022 roku na giełdzie Matif rozpoczął się wzrostem cen. Podwyżki podążają za rosnącymi obawami o suszę i malejącymi szansami na wywóz ziarna z Ukrainy. A jakie są aktualne ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)