Cena pszenicy pikuje na giełdzie Matif. Czy to dłuższy trend?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cena pszenicy pikuje na giełdzie Matif. Czy to dłuższy trend?

26.05.2022autor: Kamila Szałaj

Ceny pszenicy na światowych rynkach spadają. Od początku tygodnia notowania wrześniowych kontraktów obniżyły się o ponad 20 euro. Czy ten trend spadkowy się utrzyma?

Przez dwa dni ceny pszenicy spadły o 22 euro/t

Jeszcze w poniedziałek 23 maja pszenica na paryskiej giełdzie Matif w kontrakcie wrześniowym była wyceniana na 426 euro/t. Dziś po tej cenie nie ma już śladu – notowania spadły poniżej 400 euro/t.

Obniżki zaczęły się we wtorek - ziarno z nowych zbiorów staniało do 410 euro/t. W środę nadal kontynuowany był spadek i na zamknięciu giełdy kontrakty wyceniane były na 404 euro/t. To oznacza, że w przeciągu dwóch dni ceny pszenicy spadły o 22 euro. Do rekordu cenowego pszenicy na Matifie - 438 euro/t – znów jest bardzo daleko.

r e k l a m a

Dlaczego ceny pszenicy tak gwałtownie spadają?

Spadki cen to wynik reakcji rynku na doniesienia o możliwym odblokowaniu ukraińskich portów. Rosja zaproponowała bowiem odblokowanie ukraińskich portów w zamian za zniesienie sankcji. Cytowany przez Reutersa ambasador Rosji przy ONZ, poinformował, że istnieje „bezpieczny korytarz” umożliwiający dostęp do kluczowego portu w Odessie. Na te informacje rynki zbóż zareagowały od razu.

-  Nawet bardzo mglista perspektywa uwolnienia ponad 20 mln ton zbóż wystraszyła inwestorów grających na wzrost cen i zachęca do sprzedaży kontraktów na zboża – ocenia Andrzej Bąk z e-WGT.

Kolejną kwestią, która sprawia, że pszenica tanieje, są utrzymujące się dobre prognozy zbiorów zbóż w Rosji.  Produkcja pszenicy w tym kraju ma wzrosnąć o ponad 6 proc. - do 80 mln ton (sami Rosjanie twierdzą, że będzie to 87,4 mln ton). Te doniesienia złagodziły obawy o ograniczone globalne dostawy ziarna.

Czy ceny pszenicy nadal będą spadać?

Prognozowanie cen skupu pszenicy w obecnej sytuacji jest bardzo trudne. Nie ma żadnych gwarancji, że Rosja rzeczywiście zgodzi się na wywiezienie zbóż z ukraińskich portów, zwłaszcza że najpierw Zachód musiałby się wycofać z niektórych sankcji. Poza tym pogłębiająca się susza nie tylko w Europie, ale i na całym świecie może wpłynąć na zmniejszenie zbiorów. Zresztą Międzynarodowa Rada Zbożowa kilka dni temu obniżyła prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie. Ale z drugiej strony, patrząc z perspektywy naszego kraju i UE, pomoc Polski w wywozie ziarna z Ukrainy może zachwiać rynkiem, zwłaszcza że eksport będzie się odbywał w trakcie żniw.

Kamila Szałaj, fot. envato.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Kryzys żywnościowy może ostro uderzyć już w lipcu. Świat ma pszenicy na 10 tygodni

- Już w lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy - ostrzega ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski. W jego ocenie inne państwa nie zaznały jeszcze niedoborów ziarna, bo nadal mają zapasy z ubiegłorocznych zakupów. Amerykańscy analitycy twierdzą z kolei, że świat ma pszenicę tylko na 10 tygodni...  

czytaj więcej

Susza i niższe prognozy windują ceny pszenicy. Ile za zboża i rzepak płacą skupy w Polsce?

Po ubiegłotygodniowych wahaniach poniedziałek 23 maja 2022 roku na giełdzie Matif rozpoczął się wzrostem cen. Podwyżki podążają za rosnącymi obawami o suszę i malejącymi szansami na wywóz ziarna z Ukrainy. A jakie są aktualne ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)