Kryzys żywnościowy może ostro uderzyć już w lipcu. Świat ma pszenicy na 10 tygodni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kryzys żywnościowy może ostro uderzyć już w lipcu. Świat ma pszenicy na 10 tygodni

24.05.2022

- Już w lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy - ostrzega ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski. W jego ocenie inne państwa nie zaznały jeszcze niedoborów ziarna, bo nadal mają zapasy z ubiegłorocznych zakupów. Amerykańscy analitycy twierdzą z kolei, że świat ma pszenicę tylko na 10 tygodni...  

Kryzys żywnościowy dopiero przed nami

Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski uważa, że świat jeszcze nie odczuwa w pełni konsekwencji wojny w Ukrainie. Jego zdaniem kryzys żywnościowy dopiero nadciąga i pierwsze fatalne skutki odczujemy za dwa miesiące, gdy rozpoczną się żniwa.

- Nie wywieźliśmy jeszcze 5 mln ton pszenicy, które planowaliśmy wyeksportować. A chcieliśmy wywieźć co najmniej 10-15 mln ton pszenicy z tych zbiorów. Na następny rok nie zdołamy zasiać w takiej skali, w jakiej chcieliśmy. Odczują to wszystkie rynki - powiedział minister Solski.

r e k l a m a

Solski: świat na razie konsumuje zapasy zbóż

Według niego wiele krajów na razie konsumuje to, co zgromadziło z zakupów jeszcze przed wojną. Minister Solski wyjaśnia, że niektóre kraje (np. Chiny) w ubiegłym roku utworzyły znacznie większe rezerwy niż zazwyczaj. Afryka Północna i Bliski wschód również mają pewne zapasy, ale one się skończą, a alternatywy w stosunku do ukraińskiego ziarna nie mają.

W lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy? Tak przewiduje minister rolnictwa Ukrainy

Ukraiński minister rolnictwa uważa, że jeśli od końca lipca kraje nie zobaczą dużego przepływu ukraińskiego zboża z nowych zbiorów przez porty morskie, wówczas zacznie się panika. Na ten moment państwa przepłacają za zboże, ale ceny nie doszły jeszcze do krytycznego poziomu. Jeśli w najbliższym czasie porty nie zostaną odblokowane i nie będzie innych logistycznych sposobów eksportu, problem światowego bezpieczeństwa żywnościowego będzie się nasilał.

- Niedobór ukraińskiego zboża wpłynie globalnie na wszystkie produkty spożywcze we wszystkich krajach. Odczują to nawet ci, którzy nigdy o tym by nie pomyśleli. Jeśli w krajach europejskich mięso i jajka w najbliższej przyszłości zdrożeją o 20-30%, ponieważ produkcja produktów zwierzęcych zależy również od zboża, społeczeństwo dopiero wtedy to sobie uświadomi – powiedział Mykoła Solski.

Podkreślił, że wszystkie największe światowe organizacje, które muszą zajmować się i przewidywać takie kryzysy, nie do końca rozumieją skalę obecnych problemów.

- I powiedzieliśmy to otwarcie szefowi FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds . Wyżywienia i Rolnictwa ). Analizując popyt i podaż zboża na świecie, każdy widzi, jak bardzo go obecnie brakuje i wyciąga wnioski z bieżących problemów. Ale musimy tu spojrzeć szerzej – dodał minister Solski.

Świat ma pszenicę tylko na 10 tygodni?

Słowa Solskiego potwierdza Sara Menker, szefowa firmy analitycznej Gro Intelligence. W jej ocenie świat ma zapasy pszenicy, które wystarczą jedynie na 10 tygodni. Ekspertka mówiła przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, że te dramatycznie niskie szacunki mogą wywołać olbrzymi kryzys i doprowadzić do zmian geopolitycznych na świecie. 

ksz, Mkh, na podst. gov.ua, fox4news.com

Fot. Kamila Szałaj

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cena pszenicy pikuje na giełdzie Matif. Czy to dłuższy trend?

Ceny pszenicy na światowych rynkach spadają. Od początku tygodnia notowania wrześniowych kontraktów obniżyły się o ponad 20 euro. Czy ten trend spadkowy się utrzyma?

czytaj więcej

Zgroza! Rosjanie zniszczyli polskie gospodarstwo w Ukrainie i wymordowali pracowników

Nie wszyscy pracownicy polskiego gospodarstwa w Ukrainie przeżyli rosyjską agresję. Zdarzenie miało miejsce w lutym, ale dopiero teraz o nim poinformowano.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Polska chce pomóc Ukrainie w wywozie zbóż. Jak wypłynie to na krajowe ceny skupu?

Polska chce pomóc Ukrainie w wywozie zbóż. Udrożnione ma zostać 11 polskich przejść granicznych, a służby weterynaryjne i fitosanitarne będą pracować całą dobę. Plan jest ambitny, bo zakłada eksport 5 mln ton miesięcznie. Tymczasem przepustowość wwozu wynosi ok. 1-2 mln ton. Czy szybki transport takiej ilości ziarna się uda? Jak wypłynie na krajowe ceny skupu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)