Żniwa 2019: Czy podaż pożniwna spowoduje obniżkę cen pszenicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa 2019: Czy podaż pożniwna spowoduje obniżkę cen pszenicy?

06.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Zajęta dotychczas zbiorami Europa wróciła wreszcie na rynek eksportowy.

Europejscy handlowcy nie chcą pozostawiać kolejnych przetargów do portów Afryki bez uczestnictwa unijnej pszenicy. Rywalizacja odbywa się pod presją dobrych prognoz zbiorów zbóż w krajach Unii Europejskiej. I choć w pierwszych pięciu tygodniach nowego sezonu, eksport pszenicy miękkiej z krajów unijnych wyniósł niespełna 1 mln ton, co stanowi ponad 30% mniej niż w roku ubiegłym, to jednak podaż unijnej pszenicy zaczyna powodować spadki cen w eksporcie. Rosja także zmniejszyła swój eksport o prawie 20% (IKAR).  Z powodu konkurencji na rynku eksportowym, na początku poprzedniego tygodnia ceny (FOB  porty Morza Czarnego) wzrosły z 193 do 196 USD/t, w kolejnych dniach jednak zanotowały spadek do poziomu 195 USD.  Rosyjskich eksporterów ratują jedynie korzystne przeliczniki, gdyż słabnący rubel powoduje wyższe ceny w kraju.

Z Polski wyeksportowano jedynie 41 tys. ton od początku lipca, a żniwa mają się ku końcowi. Na południu i w centralnej części krajupszenicę zebrano już z 80-90% powierzchni, natomiast na północy zebranych jest ponad połowa zbóż. Najpóźniej wystartowały tradycyjnie Mazury, ale i tam zebrano już ponad 40% areału. Plony w tej części kraju są wysokie, zaczęły pokazywać się rekordy 10 t/ha. Parametry też są dobre. Ponad połowę stanowi pszenica konsumpcyjna, a 30% jest wysokobiałkowej. Większość zbieranych na Warmi i Mazurach pszenic ma też gęstość, stąd brak tam jest zwyczajnej paszówki. Ten tydzień powinien przynieść już praktycznie zakończenie prac żniwnych. Podobnie jak w Rosji, ceny krajowe ratuje słabnąca złotówka. Podczas, gdy jeszcze dziesięć dni temu jedno euro mogliśmy kupić za 4,25 złotych, to dziś kurs wynosi już prawie 4,32 zł/euro.

Tym samym pszenica pomimo spadków na giełdach o 3 euro, w stosunku do ubiegłego tygodnia, wczoraj kurs na wrzesień na Matifie wynosił 172,75 euro/t, praktycznie kształtuje się na tym samym poziomie cenowym.

Pszenica konsumpcyjna kupowana jest najczęściej w cenach 650-680 zł/t

Pszenica paszowa 620-660 zł/t

Mała jest aktywność firm eksportowych w Polsce. Pszenica do portów kupowana jest w cenach zbliżonych do cen w całym kraju 700-705 zł/t, za ziarno o zawartości 12,5% białka.

W Niemczech pszenicę kupuje się po cenach Matifu, a więc w przeliczeniu 740 zł/t. Stąd ten rynek, ze względu na koszty transportu jest mocno ograniczony. Są jeszcze w kraju wytwórnie pasz, które nie otworzyły dotychczas skupu bramowego i spodziewają się dalszych korekt cenowych. W moich rozmowach z przedstawicielami przetwórców zbóż konsumpcyjnych wynika, że teraz właśnie po żniwach spodziewają się oni większej podaży pszenicy przy niższym popycie, co ma wpłynąć na korekty cen.

Najczęściej występujące ceny innych zbóż:
jęczmień paszowy 580-620 zł/t
żyto konsumpcyjne 540-560 zł/t
pszenżyto 560-600 zł/t
owies 530-550 zł/t
Wszystkie aktualne ceny skupu zbóż zobaczysz tutaj

r e k l a m a

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban    Fot. Cieszyński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ceny skupu zbóż: Pszenica i żyto tanieją

Spadają ceny pszenicy na Matifie. Na krajowym rynku spadki cenowe nie są tak wyraźne, ale pszenica i żyto tanieją.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Arabia Saudyjska otwiera bramy dla pszenicy z Rosji

Dotychczas głównym strażnikiem, na drodze eksportu pszenicy z Rosji do Arabii był przez lata mały robaczek.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Uaktywnia się portowy eksport pszenicy

Do bałtyckich portów zaczynają przypływać statki po polską pszenicę, a rolnicy po żniwach pochowali ziarno do magazynów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)