Rynek oleju: Ukraina zwiększyła o 48% eksport oleju rzepakowego do UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek oleju: Ukraina zwiększyła o 48% eksport oleju rzepakowego do UE

27.06.2019autor: dr Juliusz Urban

Czy ukraiński olej zaleje Europę i spowoduje zmniejszenie liczby zakładów tłuszczowych przerabiających rzepak w Polsce?

W świetle niekorzystnych prognoz zbiorów rzepaku, zmniejszonych o 16,3 % zasiewów rzepaku w Niemczech oraz widocznych już efektów suszy na południu Europy i w Polsce, uważnie przyglądamy się rozwojowi produkcji rzepaku i potencjału przetwórczego na Ukrainie. Od września do maja, w sezonie 2018/19 Unia Europejska zwiększyła import ukraińskiego oleju rzepakowego o 48% ustanawiając kolejny rekord 147 tys. ton.

Potencjał eksportowy Ukrainy wzrósł dzięki kolejnym inwestycjom w zakłady tłuszczowe, co powiększyło moce rafinacyjne o 74% w stosunku do roku 2017/18 (podaje Oilworld.ru). Na budowę licznych zakładów tłuszczowych na terytorium Ukrainy, mają wpływ zapowiedzi przepisów ustawy o zwrocie podatku VAT, mające wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Nadają one firmom handlowym prawo do zwrotu VAT-u, jedynie w przypadku eksportu produktów z rzepaku, a nie samego surowca. 

r e k l a m a
Głównymi importerami oleju rzepakowego wyprodukowanego na Ukrainie są UE (53%) i Chiny (47%). Podczas, gdy wielkość eksportu do Unii wzrosła o 48%, to Chiny powiększyły swe zakupy niemal dziesięciokrotnieW Europie ukraiński olej rzepakowy kupują głównie Holandia i Polska. Do grona importerów dołączyły także ostatnio Szwajcaria, Estonia, Austria, Niemcy i Francja – informuje UkrAgroConsult. Możemy spodziewać się, że do czasu wejścia w życie ustawy o zwrocie VAT-u, zaimportowany zostanie do Europy rzepak, choć jego podaż ze względu na rozwój rodzimego przetwórstwa będzie niższa. W okresie późniejszym importowany będzie olej.

Pomimo, iż obecnie ukraiński olej traktowany jest, w świetle ustawy o biokomponentach i biopaliwach jako niezrównoważony, to istnieją pewne zagrożenia dla naszych krajowych przetwórców. Dotyczy to zwłaszcza takich firm, których starsze instalacje nie były dostatecznie modernizowane w cyklu wieloletniej eksploatacji i koszty przerobu są tam zdecydowanie wyższe, niż u konkurencji. Spodziewana jest duża rywalizacja o surowiec, zwłaszcza w regionach Polski zachodniej i północnej, będących tradycyjnie także bazą surowcową przetwórni na terenie Niemiec.

Mając większe koszty przetworzenia i wyższą awaryjność, trudno będzie utrzymać udziały w rynku. Miejmy nadzieję, że rodzimi przetwórcy w trakcie dorocznych przeglądów, poradzą sobie z konserwacją zakładów i polski rzepak zostanie przetworzony w kraju.
ju

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Sadownicy żądają renegocjacji umowy pomiędzy Komisją Europejską a Ukrainą

Ich zdaniem jest ona skrajnie niekorzystna i zagraża interesom polskich rolników. Polska może bowiem stać się ogromnym importerem owoców ze Wschodu.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Debata Przedżniwna: Prognozy cen zbóż i perspektywy dla rzepaku

Na corocznej debacie przedżniwnej  organizowanej pod patronatem Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Warszawie 4 lipca br. w siedzibie MRiRW, zgromadzili się licznie  przedstawiciele producentów rolnych, firm przetwórczych i handlowych z całej Polski. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

USA: Najmniejszy od 100 lat poziom zasiewów pszenicy

Tuż przed startem żniw w Europie, przyglądamy się doniesieniom zza oceanu. Amerykański Departament Rolnictwa publikuje dane statystyczne o ilościach zasiewów głównych upraw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)