Ukraina: spadek produkcji rolnej w 2022 roku. Jakie prognozy na nowy sezon?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina: spadek produkcji rolnej w 2022 roku. Jakie prognozy na nowy sezon?

07.03.2023autor: Maryia Khamiuk

W związku z wojną, na terenie Ukrainy odnotowano widoczny spadek produkcji roślinnej, ale eksport z tego kraju utrzymał się na stabilnym poziomie. Według tamtejszych władz bezpieczeństwo żywnościowe jest zapewnione. Jak wyglądają dane statystyczne dotyczące produkcji rolnej, po roku od wybuchu wojny?  

Według Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina, jako jeden z wiodących światowych producentów i eksporterów zbóż i nasion oleistych, stanęła w obliczu znacznego spadku produkcji roślinnej w ubiegłym roku. Zbiory głównych rodzajów zbóż, takich jak pszenica, kukurydza i jęczmień, a także nasion oleistych, czyli słonecznik, soja i rzepak, wyniosły prawie 65 milionów ton. To prawie o 40% mniej niż rok wcześniej.

Spadek eksportu produktów rolnych z Ukrainy

Jednak pomimo znacznego spadku produkcji eksport pozostał stabilny, na poziomie 60 mln ton wyeksportowanych w 2022 roku. W stosunku do 2021 r. spadł o 13%. Ta stabilność eksportu wynika częściowo ze sprzedaży zapasów z poprzedniego roku.

Ograniczenie produkcji roślinnej wynikało przede wszystkim z szeregu czynników, w tym rosyjskiej inwazji, która doprowadziła do okupacji części kraju i zaminowania pól, utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając zbiory.

Drugim powodem były gorsze warunki pogodowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że 2021 rok dla Ukrainy był bardzo „owocny”, gdyż odnotowano wtedy najwyższe zbiory w historii tego kraju, czyniąc fakt spadku produkcji bardzo drastycznym.

Spadek produkcji dotknął głównie stosunkowo tanie gatunki eksportowe, takie jak kukurydza, gdzie uprawa była na granicy rentowności. Na koniec 2022 roku około 19% kukurydzy pozostało na polach, a na początku lutego bieżącego roku ta wielkość zmniejszyła się do 9%.

Jakie prognozy dla Ukrainy?

W 2023 roku eksperci przewidują dalsze zmniejszenie zbiorów zbóż o około 15% – do 46 mln ton. Nie wpłynie to jednak na bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy, ponieważ Ukraińcy od lat eksportują większość swoich produktów rolnych, a konsumpcja krajowa zmniejszyła się z powodu wymuszonej wojną migracji kilku milionów obywateli.

Znaczący wpływ na ukraińską gospodarkę będzie miał spadek dochodów ze sprzedaży produktów rolno-spożywczych, który w ubiegłym roku stanowił ponad połowę całego eksportu (dla porównania: w 2021 roku sektor rolny wygenerował 10% PKB). Eksperci uważają jednak, że jest to tymczasowe ograniczenie produkcji i sprzedaży. Po zakończeniu działań wojennych i całkowitym odblokowaniu łańcuchów logistycznych oczekuje się, że ukraiński przemysł rolno-spożywczy ponownie dynamicznie się rozwinie.

Mkh na podst. Ośrodek Studiów Wschodnich

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile Ukraina zbierze zbóż i rzepaku w żniwa 2023 roku?

Ukraina to kraj o wysoko rozwiniętym sektorze rolniczym, który odgrywa ważną rolę w gospodarce. Stanowi on około 16% krajowego PKB i zapewnia zatrudnienie dla 25% ludności. Dlatego monitorowanie upraw ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności gospodarczej Ukrainy.

czytaj więcej

Izby rolnicze: zniesienie ceł na produkty rolne z Ukrainy oznacza upadek polskiego rolnictwa

Rolnicy nie zgadzają się na całkowite zniesienie ceł na zboża i inne produkty rolne z Ukrainy. Ale UE jest przeciwnego zdania i już szykuje uchylenie na kolejny rok. W ogóle nie bierze pod uwagę, że brak opłaty celnej od produktów z Ukrainy jest równoznaczny z upadkiem polskiego rolnictwa.

czytaj więcej
Aktualności

Handel pomiędzy UE a Ukrainą wzrósł o 40%

Wzajemny handel rolny pomiędzy Ukrainą a krajami Unii Europejskiej osiągnął w 2022 roku rekordowy poziom – 16,5 mld dolarów, a dodatnie saldo stanowiło 9,7 mld dolarów – Narodowy Centrum Badawczy „Instytut Gospodarki Rolnej” (IAE).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)