r e k l a m a
Partnerzy portalu
Ile Ukraina zbierze zbóż i rzepaku w żniwa 2023 roku?
15.04.2023autor: Maryia Khamiuk
Ukraina to kraj o wysoko rozwiniętym sektorze rolniczym, który odgrywa ważną rolę w gospodarce. Stanowi on około 16% krajowego PKB i zapewnia zatrudnienie dla 25% ludności. Dlatego monitorowanie upraw ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności gospodarczej Ukrainy.
Według globalnego badania opublikowanego przez Urząd Publikacji UE, łagodne temperatury w połączeniu z zadowalającymi opadami od początku sezonu 2022/23, zwiastują pozytywne perspektywy plonowania zbóż ozimych na terenie Ukrainy.
Spadek powierzchni zasiewów zbóż ozimych w Ukrainie
Prognozuje się jednak, że produkcja zbóż ozimych będzie znacznie niższa od średniej z 5 lat zarówno na obszarach kontrolowanych przez ukraiński rząd, jak i tych niekontrolowanych, ze względu na zmniejszone obszary zasiewów.
Spadek powierzchni zasiewów zbóż ozimych wynika głównie z mniejszej dostępności siły roboczej i środków do produkcji rolnej z powodu wojny z Rosją. Podczas gdy zasiewy rzepaku postępowały dość szybko w sierpniu i wrześniu 2022 roku, wyjątkowo wilgotne warunki jesienią spowodowały opóźniony siew zbóż ozimych. Mimo to łagodna temperatura umożliwiła korzystne kiełkowanie i wczesny rozwój przed nadejściem zimy. Od tego czasu wyższe niż zazwyczaj temperatury przez całą zimę i wczesną wiosnę pozwoliły uprawom ozimym przejść okres spoczynku bez żadnych negatywnych szkód mrozowych i wznowić ich wzrost w dobrych warunkach.
Mkh na podst. JRC Publication Repository
fot. envato.elements
Prognozy plonów JRC MARS dla upraw ozimych są obecnie zgodne z historycznymi trendami. Pod względem produkcji przekłada się to na:
- 25,48 mln ton pszenicy,
- 3,77 mln ton jęczmienia ozimego,
- 3,04 mln ton rzepaku.
Trzeba zaznaczyć, że z tych wolumenów 20,67 mln ton pszenicy, 3,08 mln ton jęczmienia i 2,71 mln ton rzepaku pochodzą z terenów kontrolowanych przez Ukrainę.
Te wstępne prognozy zostaną zrewidowane w zależności od korekt szacunkowych obszarów i zaktualizowanych prognoz plonów JRC MARS w pozostałym sezonie.
Przegląd meteorologiczny
Do tej pory w większości regionów kraju, sezon upraw ozimych charakteryzował się wyjątkowo wilgotną jesienią z temperaturami zbliżonymi do średnich, po których nastąpiła niezwykle łagodna zima. Początek wiosny przyniósł w większości obwodów temperatury znacznie powyżej średniej, z wyraźnym deficytem opadów w regionach najbardziej wysuniętych na południe.
Mkh na podst. JRC Publication Repository
fot. envato.elements
Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a