Handel pomiędzy UE a Ukrainą wzrósł o 40%
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Handel pomiędzy UE a Ukrainą wzrósł o 40%

24.03.2023autor: Maryia Khamiuk

Wzajemny handel rolny pomiędzy Ukrainą a krajami Unii Europejskiej osiągnął w 2022 roku rekordowy poziom – 16,5 mld dolarów, a dodatnie saldo stanowiło 9,7 mld dolarów – Narodowy Centrum Badawczy „Instytut Gospodarki Rolnej” (IAE).

Oznacza to wzrost, aż o 39% w porównaniu z poziomem 2021 roku, który także był rekordowym i stanowił 11,9 mld dolarów. Jak zauważył wicedyrektor Narodowego Centrum Badawczego Mykoła Pugaczow, głównymi partnerami dla Ukrainy były takie kraje jak:
  • Polska,
  • Rumunia,
  • Hiszpania,
  • Holandia,
  • Włochy,
  • Niemcy i Węgry, stanowią 77% całkowitego krajowego obrotu handlowego produktami rolno-spożywczymi z Unią Europejską.

Jakie produkty importuje Ukraina z krajów UE?

W 2022 roku Ukraina nieco zmniejszyła import z państw członkowskich UE – o 17%, wartość produktów zagranicznych wyniosła 3,38 mld dolarów. Wyróżniło się kilka grup produktów:
  • Napoje, głównie alkoholowe (308 mln USD);
  • Pozostałości i odpady, produkty do karmienia zwierząt (291 milionów USD);
  • Różne produkty spożywcze, ekstrakty i koncentraty (290 milionów USD).
Oprócz tego produkty mleczne stanowiły 6% ukraińskiego importu z UE, przy czym ser był produktem „sztandarowym” zakupionym za 180 mln USD. Wielkość dostaw gotowych produktów zbożowych na rynek ukraiński wyniosła 207 mln USD, a import mięsa wraz z podrobami wyniósł także 207 mln USD. Po raz pierwszy znaczne koszty przypadły na warzywa, które zostały zakupione za 183 miliony dolarów.

Zobacz także: Elewarr: Nie skupujemy zbóż Ukrainy. Kto odpowiada za import ziarna?

Pomimo spadku dostaw tytoniu i wyrobów tytoniowych o 43% w porównaniu z 2021 r. oraz niewielkiego spadku ogólnego importu, Mykoła Pugaczow spodziewa się, że Unia Europejska pozostanie w tym roku głównym partnerem w zewnętrznym handlu rolnym Ukrainy. Wynika to z braku ceł na produkty z Ukrainy, dobrze rozwiniętych tras logistycznych oraz braku alternatyw dla tego regionalnego stowarzyszenia transportu zarówno drogowego, jak i kolejowego, przyczyniających się do wzmocnienia integracji gospodarczej między tymi stronami.


Oprac. mkh na podst. iae.org.ua
fot. envato.elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rosjanie opóźniają pracę korytarza zbożowego. Ukraina prosi o pomoc ONZ i Turcję

Rosjanie nie są zadowoleni z warunków „umowy zbożowej”, która została podpisana dla zorganizowania bezpiecznego eksportu żywności z oblężonej Ukrainy. Po pierwsze, ze względu na to, że Rosjanie uważają, że inicjatywa zbożowa jest realizowana na innych zasadach niż początkowo deklarowano. Ukraina z kolei zgłasza Turcji i OZN poważne problemy z transportem, które celowo powoduje Rosja.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ukraina: spadek produkcji rolnej w 2022 roku. Jakie prognozy na nowy sezon?

W związku z wojną, na terenie Ukrainy odnotowano widoczny spadek produkcji roślinnej, ale eksport z tego kraju utrzymał się na stabilnym poziomie. Według tamtejszych władz bezpieczeństwo żywnościowe jest zapewnione. Jak wyglądają dane statystyczne dotyczące produkcji rolnej, po roku od wybuchu wojny?  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)