Stanom Zjednoczonym brakuje pszenicy po suszy. Czy odkupią europejskie zapasy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stanom Zjednoczonym brakuje pszenicy po suszy. Czy odkupią europejskie zapasy?

04.06.2023autor: Maryia Khamiuk

  Susza zmusiła Stany Zjednoczone do importowania europejskiej pszenicy. Wraz z gwałtownym wzrostem lokalnych cen, USA otrzymały niedawno dostawy polskiego zboża, a w nadchodzących miesiącach spodziewane są kolejne.

Konsekwencje suszy nie tylko zakłóciły transport wzdłuż rzeki Missisipi, ale również spowodowały historycznie wysoką rezygnację z uprawy pszenicy wśród amerykańskich rolników. Chociaż europejski kierunek dostaw budzi zdziwienie, opłacalność importu ziarna z Europy okazała się rozsądną alternatywą dla amerykańskich przetwórców.

Wzrastające koszty oznaczają poszukiwanie tańszych surowców

Wpływ suszy na amerykańską uprawę pszenicy doprowadził do znacznego wzrostu cen dla amerykańskiej twardej czerwonej pszenicy (jarej), która jest powszechnie stosowana do wypieku chleba/pieczywa. W rezultacie wzrost kosztów pszenicy z USA okazał się zauważalny, porównując do zboża dostarczanego przez innych głównych krajów zajmujących się eksportem. Tymczasem niektóre kraje Europy Wschodniej borykają się z nadwyżkami pszenicy, co doprowadziło niedawno do wprowadzenia ograniczeń w imporcie z Ukrainy.

Wg The Economic Times ta różnica cenowa umożliwiła zawarcie umów na dostawy pszenicy z niektórych krajów europejskich do Stanów Zjednoczonych co najmniej do października. Jak zaznaczono w publikacji, Anderson Inc. dostarczyła pszenicę do jednej z fabryk mąki Ardent Mills (Tampa, Floryda).

Dla amerykańskich przetwórców na wschodnim wybrzeżu importowanie zbóż z Europy jest bardziej opłacalne niż transportowanie ich z odległych stanów, takich jak Kansas.

r e k l a m a

Wykorzystanie okazji i rozwijanie nowych szlaków handlowych

Jak już wspomnieliśmy, atrakcyjna różnica w cenie już umożliwiła zawarcie umów dotyczących dostaw europejskiej pszenicy do USA. Przewidywane są również dostawy europejskiego zboża do innego zakładu Ardent Mills w Albany, w stanie Nowy Jork.

Choć niektórzy dostawcy i spedytorzy utrzymują tę informację w tajemnicy, fakt importu polskiej pszenicy do Florydy został już potwierdzony. Dane handlowe Unii Europejskiej pokazują, że w sezonie 2022/23 Polska wysłała do USA około 79 tysięcy ton pszenicy.

Także wg europejskich handlowców USA prawdopodobnie zakupili 60 tysięcy ton europejskiej pszenicy w połowie maja, połowa której (30 tys. ton) pochodzi z Polski. Tymczasem pozostałe 30 tysięcy ton pochodzi z Niemiec. Ta ostatnia transakcja podnosi łączną wielkość zakupów pszenicy z UE przez amerykańskich importerów do szacunkowej ilości ok. 270-300 tysięcy ton.

Wg Nasdaq Amerykańscy importerzy są zainteresowani głównie pszenicą do produkcji mąki o zawartości białka na poziomie 12,5% i 13%.

Przyszłość importu pszenicy do Stanów Zjednoczonych

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych prognozuje, że import pszenicy do USA w nowym sezonie 2023/24 osiągnie najwyższy poziom od sześciu lat. Lata suszy na Wielkich Równinach spowodowały znaczne straty w amerykańskich polach pszenicy. Niektóre rośliny są tak osłabione brakiem wilgoci, że nie wydadzą żadnych kłosów.

Szacuje się, że tegoroczne plony pszenicy jarej wyniosą tylko 67% obsianej powierzchni, co jest najniższym wskaźnikiem od ponad stu lat. Zakończenie corocznego wyjazdu inspekcyjnego Wheat Quality Council po polach pszenicy w Kansas przyniesie ostateczne szacunki dotyczące zbiorów i produkcji w największym amerykańskim regionie uprawy pszenicy. Na razie dane zebrane w drugim dniu wyjazdu wskazują na średnie plony, niższe od prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Eksperci rynkowi zastanawiają się, czy obecne zmiany w strukturze amerykańskiego rynku pszenicy, takie jak wzrost importu z Europy i spadek produkcji w kraju, doprowadzą do długotrwałych zmian w konkurencyjności Stanów Zjednoczonych na globalnym rynku zbożowym. Tymczasem, amerykańscy producenci, importerzy i handlowcy są zmuszeni dostosować swoje strategie do nowej rzeczywistości i szukać nowych szlaków handlowych, aby utrzymać konkurencyjność w branży.

Jak zaznaczył dyrektor generalny firmy Andersons, import zboża z Europy jest sensowny z uwagi na różnicę cen, natomiast odmówił komentarza dla The Economic Times na temat ewentualnych umów firmy w tej sprawie.

Mkh na podst. The Economic Times, Nasdaq
Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: produkcja i handel zbilansowane, reakcja cen zbóż opóźniona

Ostatnie dni przynoszą uspokojenie na zbożowym rynku. Ceny nie spadają już tak dramatycznie, a nawet w niektórych punktach zanotowano niewielkie podwyżki. Na światowe ceny wpływa nie tylko sucha pogoda, bo w kontrze do niej są występujące nie tylko u nas zapasy ubiegłorocznych zbóż.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak nerwowo reaguje na giełdowe ruchy na soi

Spadki notowań rzepaku na Matifie, które miały miejsce w środku bieżącego tygodnia spowodowały zdecydowane obniżki cen soi na Chicago. Soja taniała w reakcji na informacje z Chin.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)