Rozkwita handel kukurydzą na świecie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rozkwita handel kukurydzą na świecie

07.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Żniwa kukurydziane w Polsce nie mogą się rozkręcić na dobre, wciąż przeszkadza pogoda. W tym gorącym (chociaż na dworze chłodno) dla kukurydziarzy okresie – FAO prognozuje spadek zapasów kukurydzy na świecie i rekordowy poziom handlu.

Światowa produkcja zbóż gruboziarnistych prognozowana jest przez FAO w bieżącym sezonie, na poziomie 1,43 mld ton. Oznacza to wzrost o 2,5 mln ton w porównaniu z poprzednim raportem. Rosnące oczekiwania opierają się głównie na lepszych szacunkach zbiorów jęczmienia i właśnie kukurydzy, szczególnie w Brazylii, gdzie zbiory drugiego etapu tegorocznych żniw są na ukończeniu.

r e k l a m a
Pomimo trochę wyższych niż wcześniejsze prognozy ilości w Stanach Zjednoczonych, światowe zapasy kukurydzy odnotują znaczny spadek w sezonie 2019/20, spadając do 4-letniego minimum 337 milionów ton. Wynika to głównie z przewidywanego gwałtownego obniżenia zapasów w Chinach, co stanowi prawie 70% prognozowanego spadku rok do roku.

Planowany jest znaczny wzrost popytu na kukurydzę do zastosowań przemysłowych
, jednak prognoza wykorzystania kukurydzy na paszę została obniżona, o około 5 milionów ton w stosunku do poprzedniego raportu, do 648 milionów ton. Zmiana w dużej mierze wynika z korekt zużycia kukurydzy do celów paszowych w Chinach i UE.
Całkowity handel kukurydzą w sezonie 2019/20 ma wynieść około 161 milionów ton, spadając jedynie o 4 miliony ton w stosunku do szczytu zarejestrowanego w sezonie 2018/2019. Poziom ten nadal byłby drugim najwyższym rekordem w historii. Z punktu widzenia eksporterów kukurydzy przewiduje się, że dostawy ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy gwałtownie spadną, a sprzedaż z Argentyny i Brazylii może osiągnąć niemal rekordowy poziom.
W Brazylii, gdzie kukurydzę zbiera się dwa razy w roku, po rekordowej ubiegłorocznej produkcji, aktualne siewy na wiosenny zbiór 2020, postępują w najbardziej sprzyjających warunkach pogodowych, a ustalona przez rząd podwyżka ceny minimalnej kukurydzy, może spowodować wzrost powierzchni. FAO szacuje, że wyższe ceny na międzynarodowym rynku rok do roku mogą zainicjować także wzrost zasiewów w Afryce Południowej.

Co ciekawe także w Polsce, powoli rozkręca się eksport kukurydzy. Sucha kukurydza kupowana jest w porcie w cenach 640–650 zł/t. Te ceny mają znaczenie głównie dla rynku lokalnego i są alternatywą dla tych, którzy w swej najbliższej okolicy mają tylko płacących mało. Ponieważ w kraju poziomy cen skupu suchego ziarna kształtują się od 580 do 645 zł/t, to wykładnią opłacalności sprzedaży na eksport jest koszt transportu do portu. Na razie zaawansowanie żniw kukurydzianych w Polsce szacuje się na poniżej 10%, ziarno jest jeszcze zbyt wilgotne. Zaczynają się jednak pierwsze przymrozki, miejmy nadzieję, że niskie temperatury spowodują szybsze wysychanie ziarna i obniżą się koszty suszenia.

Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Kurs złotówki hamuje ceny pszenicy

Pomimo, iż pszenica na giełdach od poprzedniego tygodnia podrożała o 3 euro za tonę to w krajowym skupie nie widać wyraźnej poprawy cen.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Uzasadnione wyczekiwanie na wzrosty cen zbóż

Rynek zbóż jest w stanie wyczekiwania na wzrosty cen. Oferta przetwórców jest nieatrakcyjna dla rolników, którzy zmagazynowali ziarno.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak przygotować kombajn do omłotu kukurydzy?

Popularność kukurydzy uprawianej na ziarno rośnie w lawinowym tempie. Jednak zanim kombajn wyruszy w pole do zbioru tego gatunku trzeba go odpowiednio przygotować.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)