Rolnicy czekają na wzrosty cen zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy czekają na wzrosty cen zbóż

19.09.2019autor: dr Juliusz Urban

Gospodarstwa rolne są zajęte pracami polowymi, a proponowane w skupie niskie ceny nie skłaniają do sprzedaży ziarna.

Młynarze też nie bardzo wiedzą co robić. Mała podaż z jednej strony, z drugiej duża presja marketów, które słyszą informacje o rekordowych zbiorach na świecie, na obniżanie cen mąki. Prawdziwi młynarze współpracujący z lokalnymi producentami rolnymi od lat, nie są jednak mentalnie przygotowani na dalsze obniżanie już i tak niskich cen.

Pszenica konsumpcyjna jest kupowana w małych ilościach i na bieżąco w cenach 620–650 zł/t.

W pszenicy paszowej problem zaczyna się potęgować, gdyż niskie ceny nie skłaniają hodowców do zakupu pasz pełnoporcjowych i w firmach paszowych zboża nie ubywa. Trudno jest o bieżące wjazdy, pomimo zawartych wcześniej kontraktów.
Pszenica paszowa jest najczęściej kupowana w cenach 600–630zł/t. Czasem jednak pojawiają się oferty nawet poniżej 600 zł/t, ale na te ceny przystają nieliczni.

r e k l a m a
Do portów pszenica o zawartości białka 12,5% kupowana jest w cenie 690–695 zł/t z dostawą Gdańsk/Gdynia.
Eksporterzy kupują niewielkie ilości pomimo kolejnych ładowanych statków. W tej cenie nie jest łatwo zakupić pszenicę z bardziej odległych terenów naszego kraju. Transport jest wtedy zbyt kosztowny. Truckerzy narzekają na brak zajęcia. Ale jest to nie tylko problem Polski i  branży transportowej. Obecnie agencje donoszą, że eksport rosyjski jest tak przyhamowany, że po Morzu Azowskim pływają puste statki, poszukujące ładunku i są one przemieszczane przez armatorów w region Morza Czarnego. 

Pszenżyto jest już tak tanie, że obniżki cen są nieznaczne i spowodowane głównie mniejszą liczbą kupujących. W tym okresie o obrazie rynku decydują firmy paszowe. Jednak one obecnie kierują swe zainteresowanie na kukurydzę. Dlatego zakupy pszenżyta dokonywane są na bieżąco w celu uzupełnienia potrzeb. Za pszenżyto najczęściej płaci się  540–580 zł/t. 

Ceny jęczmienia są najbardziej stabilne, bowiem wciąż rośnie jego zużycie w chodowli trzody chlewnej, która wreszcie odzyskała oddech i stała się opłacalną. Gospodarstwa posiadające jęczmień nie chcą go sprzedawać po takich samych cenach, jak w żniwa. Wydaje się, że jęczmień może znaleźć odbicie cenowe najszybciej ze wszystkich zbóż. Aktualnie jest on kupowany w cenach 580–600 zł/t.

Stabilny cenowo jest także owies, którego w dobrej jakości jest na rynku najmniej.
Ceny kształtują się na  poziomie:  535–560 zł/t owsa. 

Więcej jest ofert na kukurydzę mokrą. Pierwsze cenniki są z poziomami 380–450 zł/t za 30% wilgotności. 
Potrącenia i dopłaty są w cennikach bardzo różne. Najczęściej symetryczne +/– 10 zł/t/%. Ale funkcjonują także zdecydowanie niższe dopłaty +6 zł/t/% i wyższe potrącenia –12 zł/t/%. Kukurydza wygląda w kraju rozmaicie i trudno jest jeszcze dziś o właściwą prognozę zbiorów. Czy będzie to ponad 4 mln, jak prognozowano jeszcze parę miesięcy temu? Czy, jak twierdzą handlowcy z Wielkopolski bliżej będzie 3,5 mln ton? Pierwsze dostawy kukurydzy mokrej na południu kraju pokazują wilgotności 28-33%, a plony 7-8 ton. W Lubuskiem i na Wielkopolsce są obawy o jeszcze niższe plony po rozliczeniu na sucho. Na wschodzie i północy kraju kukurydza jest dużo ładniejsza, ale tam na żniwa przyjdzie jeszcze poczekać. Pierwsze próby koszenia pokazały 40% na wilgotnościomierzach.
Wszystkie ceny skupu zobaczysz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban Fot. Claas Polska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Zboże na sprzedaż w magazynach. Brak ruchu w punktach skupu

Żniwa już dawno za nami, dlatego nadszedł czas na ich podsumowanie. Wielu rolników posiada magazyny, dlatego zwykle tylko część zbiorów sprzedają w żniwa, a resztę przechowują co najmniej do zimy.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ceny skupu zbóż – rynek może niebawem się ożywić

Drożejąca na giełdach pszenica  ma szansę na dalsze wzrosty cenowe. W kraju ceny zapewne także zaczną iść do góry, ale będzie się to odbywało znacznie wolniej.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Czy eksport rosyjskiej pszenicy w tym sezonie będzie niższy?

W roku dużej podaży zboża na rynkach światowych, wielkość eksportu największego dostawcy Rosji,  jest wciąż tematem numer jeden. Różne instytucje prognozują wielkość rosyjskiego eksportu na sezon 2019/20.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)