Nowy sezon na rynku zbóż - światowa produkcja, eksport i import w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy sezon na rynku zbóż - światowa produkcja, eksport i import w Polsce

01.08.2023autor: dr Juliusz Urban

Na starcie kolejnego sezonu zbożowego warto zastanowić się, jaki będzie globalny obraz światowej produkcji, jak będzie wyglądał bilans głównych zbóż w Polsce i jakie czynniki będą wpływać na ceny.

Z artykułu dowiesz się

  •  Światowa produkcja pszenicy.
  • Światowa produkcja kukurydzy. 
  • Globalne zapasy zbóż.
  • Polska produkcja i eksport zbóż łącznie.
  • Bilans pszenicy w Polsce wg K. Gwiazdy.
  • Bilans kukurydzy w Polsce wg K. Gwiazdy.
  • Cena za pszenicę w UE.
  • Cena za pszenicę w Polsce. 
  • Polska produkcja vs eksport pszenicy i kukurydzy.
  • Co zadecyduje o układzie cen w żniwa?
Tuż przed samymi żniwami wpływ światowych i krajowych wydarzeń analizował znany z wieloletniej działalności w międzynarodowych firmach handlowych i przetwórczych Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego

Produkcja zbóż wciąż rośnie

Za jeden z najistotniejszych czynników globalnego bilansu zbożowego uznał wciąż podnoszone przez USDA prognozy produkcji głównych zbóż.

Światowa produkcja pszenicy w 2023 r. wzrośnie o 11,69 mln t i będzie to wzrost o 1,48% w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast produkcja kukurydzy wzrośnie o 72,04 mln t, czyli aż o 6,26% – prezentował Krzysztof Gwiazda, na podstawie czerwcowego raportu USDA, a kolejny raport nie wprowadził istotnych zmian.
Ważne dane napływają z krajów decydujących o światowej podaży zbóż.

– Porównując raport czerwcowy z majowym okazuje się, że kluczowi eksporterzy w nadchodzącym sezonie zbiorą o 6 mln t więcej pszenicy, a kukurydzy o 2,5 mln t – mówił prezes Gwiazda.

r e k l a m a

Zobacz także: Według Komisji Europejskiej zbiory w Unii jednak mniejsze


Najistotniejsze wydają się jednak informacje dotyczące globalnych zapasów zbóż. – Światowy zapas pszenicy na koniec sezonu 2023/24 jest podwyższany o 4,05 mln t i wyniesie o 1,52% więcej niż w poprzednim sezonie, a zapas kukurydzy na koniec sezonu wzrośnie o 16,43 mln t, czyli o 5,52% w stosunku do sezonu 2022/23 – analizował.

Polska produkcja i eksport zbóż łącznie.
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że USDA podwyższył produkcję pszenicy i kukurydzy u kluczowych graczy rynkowych.

– Szacunki zbiorów pszenicy w UE podwyższono o 1,5 mln t, rosyjskie zbiory w porównaniu z majowym raportem mają być wyższe o 3,5 mln t. Zbiory pszenicy w Ukrainie są podnoszone o 1 mln t, a w Indiach aż o 3,5 mln t. Ukraina zbierze 2,5 mln t więcej kukurydzy niż prognozowano we wcześniejszym raporcie – prezentował ekspert.

Sezon z rekordowym importem i eksportem zboża

Prezes PZPPZ-M wypunktował najważniejsze wydarzenia sezonu 2022/23. Czynniki te wywierać będą duży wpływ także w nadchodzącym sezonie, a powstrzymywanie się ze sprzedażą pszenicy aż do lutego 2023 r. oraz ponowne zatrzymanie sprzedaży w końcu marca br., po spotkaniu tzw. okrągłego stołu i wznowienie jej 24 kwietnia (po publikacji rozporządzeń RM) spowodowało mocne wahania w eksporcie.
– Dopiero od marca 2023 r. mogliśmy obserwować zwiększające się tempo eksportu. Tylko czy było ono na tyle wystarczające, że gromadząca się w kraju zbożowa górka została rozładowana? – na takie pytanie starał się w trakcie prezentacji odpowiedzieć Krzysztof Gwiazda.
Tak postawione pytanie wydaje się szczególnie zasadne, gdy mamy do czynienia z sezonem o rekordowym imporcie, ale także rekordowym eksporcie zbóż z Polski. W świetle tych zdarzeń problem pozostałych zapasów tuż przed nadchodzącymi żniwami 2023 r. wydaje się najistotniejszy.

Bilans pszenicy w Polsce wg K. Gwiazdy.

Bilans kukurydzy w Polsce wg K. Gwiazdy

Krajowe zapasy zbóż w górę, to ceny w dół

Bilanse krajowe, zarówno ten pszeniczny, jak i dotyczący kukurydzy nie pozostawiają w tym zakresie większych niedomówień. Poza zbiorami najistotniejsze będzie saldo handlu międzynarodowego. – Przy zbiorach przekraczających 13 mln t, imporcie zredukowanym do 600 tys. t i eksporcie wynoszącym 5 mln t, zapasy pszenicy w sezonie 2023/24 wzrosną do 1,85 mln t. W kukurydzy, której produkcja na ziarno kolejny już sezon przekroczyć może 7 mln t, jeśli import spadnie do 1 mln t, a eksport wyniesie 3,2 mln t, to zapasy mogą być zredukowane do 575 tys. t – prezentował ekspert.
Przyglądając się analizom dotyczącym kilku ostatnich sezonów, trudno się oprzeć wrażeniu, że krajowe zapasy zbóż stale narastają, a ceny spadają. W ubiegłym sezonie począwszy od listopada 2022 r. mieliśmy do czynienia z ciągłym spadkiem cen światowych. Natomiast krajowi przetwórcy od października 2022 r. do stycznia 2023 r. płacili ceny powyżej parytetu eksportowego. Później jednak, porównując średnie ceny pszenicy w krajach UE i w Polsce warto zauważyć, że krajowe były zwykle niższe od średniej unijnej.


Przeczytaj także: Zaczną się problemy z miejscem - Rynkowy Serwis Spod Lady - 28.07.23 r.


– Szczególnie wyraźne różnice wystąpiły w styczniu 2023 r., kiedy to średnia cena płacona za pszenicę w UE wyniosła 1435 zł/t, a w Polsce było to 1366 zł/t. Pod koniec maja w Unii płacono średnio 1029 zł/t, a w Polsce już tylko 955 zł/t – informował K. Gwiazda, powołując się na dane MRiRW.
Zauważył także, że przedżniwny poziom notowań pszenicy na Matifie jest zbliżony do kursów w sierpniu 2021 r., kiedy to pszenica była wyceniania ok. 230 €/t. Dlatego krajowego rynku nie można pozostawić oderwanego od światowych realiów.

Polska produkcja vs eksport pszenicy i kukurydzy

Perspektywa globalna

Rosja wciąż rozszerza grono swoich klientów, ostatnio o Algierię i Arabię Saudyjską, a także kraje Afryki Wschodniej i Zachodniej. W nowym sezonie będzie miała najprawdopodobniej nadwyżkę eksportową pszenicy wynoszącą 45 mln t, a już teraz próbuje wpływać na ceny światowe przez mechanizm cła eksportowego lub nieformalną minimalną cenę eksportową.
W Unii Europejskiej na uwagę zasługują szacunki wyższych zbiorów pszenicy o 6 mln t w stosunku do sezonu 2022/23 i to pomimo prognozowanych słabych zbiorów w Hiszpanii, braku opadów na Litwie i w Łotwie, bo te gorsze prognozy rekompensują lepsze zbiory w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i we Francji, która może zebrać nawet o 1 mln t pszenicy więcej niż przed rokiem.

– Najprawdopodobniej będziemy mieli nieco większe niż się spodziewano zasiewy w Ukrainie i tym ważniejsze będzie to, co dalej stanie się z korytarzem zbożowym z ukraińskich portów – mówił prezes Gwiazda.


Zobacz także: Jak sprzedać zboże, żeby zyskać i ograniczyć straty?


Na rynek międzynarodowy wpływać będzie poprawiający się stan upraw pszenicy w USA.

– Warto też zauważyć, że Chiny w tym sezonie będą miały więcej pszenicy paszowej, co odbędzie się kosztem pszenicy konsumpcyjnej – kontynuował ekspert. Jego zdaniem światowy bilans pszenicy będzie nieco "luźniejszy", bo zapasy pszenicy na koniec sezonu 2023/24 są szacowane o 4 mln t wyżej niż w sezonie 2022/23.

Co w kraju zdecyduje o układzie cen na stracie żniw?

Czynnikami decydującymi o układzie cen na starcie żniw wydają się jego zdaniem informacje dotyczące utrzymania tempa eksportu pszenicy i kukurydzy w lipcu oraz jak duży faktycznie okaże się zapas pszenicy na koniec sezonu 2022/23. Istotne jest też to, co wydarzy się z importem z Ukrainy po 15 września br.
Dostrzegając zróżnicowaną kondycję upraw w zależności od regionu kraju, ekspert za najważniejsze uznał regularne funkcjonowanie polskiego eksportu drogą morską. – Potencjalna nadwyżka eksportowa zbóż w Polsce może osiągnąć nawet 10 mln t, w tym 5 mln t pszenicy i przeszło 3 mln t kukurydzy. Oznacza to, że polskie porty ponownie winny pracować na bardzo wysokich wolumenach przeładunkowych – podsumował prezentację na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej Krzysztof Gwiazda. Zaraz po połowie lipca dane pozostają nadal aktualne, gdyż zarówno giełda, jak i kolejny raport USDA realiów nie zmieniły.



dr Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Resort rolnictwa twierdzi, że sytuacja na rynku zbóż jest stabilna i opanowana

  Nie wszyscy jednak są tego samego zdania. Ministerstwo rolnictwa chwali się szybkim tempem eksportu zboża. Jak okiem rządzących przebiegają żniwa?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ceny zbóż i rzepaku w żniwa: zapisz się na SMS z cenami skupu!

Chcesz otrzymywać SMS-y i znać aktualne ceny zbóż i rzepaku? Zapisz się na Żniwne Pogotowie Cenowe!  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rekordowe zapasy zbóż i susza rolnicza – czy skup się w ogóle odbędzie?

To może być bardzo trudy sezon dla polskich producentów zbóż. Historycznie wysokie zapasy na przednówku oraz kończące się 15 września embargo na ukraińskie ziarno mogą spowodować, że firmy nie podejdą do skupu albo bardzo go ograniczą. Na to wszystko nakłada się rosnący problem suszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)