KE: prognozy produkcji rolnej są dobre mimo koronawirusa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE: prognozy produkcji rolnej są dobre mimo koronawirusa

07.07.2020autor: Kamila Szałaj

Komisja Europejska przewiduje dobre prognozy dla produkcji rolniczej w tym roku mimo epidemii koronowirusa, która wywołała raczej szok popytowy niż podażowy. 

Komisja Europejska opublikowała wczoraj raport na temat perspektyw dla poszczególnych rynków rolnych w 2020 roku. Wynika z niego, że łańcuch dostaw żywności okazał się odporny na kryzys. Potwierdzają to dobre prognozy dla sektorów, takich jak nabiał, cukier, wieprzowina czy pomidory.

Zboża i rzepak


Zdaniem Komisji Europejskiej w latach 2020/21 produkcja zbóż w UE wyniesie 286,3 mln ton, co oznacza spadek o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem 2019/20, ale nadal o 1,7 proc. powyżej średniej z 5 lat. Będzie to spowodowane oczywiście niekorzystną pogodą i niższym areałem zbóż ozimych. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie ze strony piekarni i gastronomii konsumpcja zbóż w UE spadnie o 0,6 proc. w sezonie 2019/20, ale będzie to spadek chwilowy.

Z raportu KE wynika, że produkcja rzepaku w roku 2020/21 powinna być na podobnym poziomie, co w sezonie 2019/20, czyli 15,4 mln ton. 
r e k l a m a

Buraki cukrowe


Pomimo mniejszej powierzchni buraków cukrowych (o 3 proc.), produkcja cukru w roku 2020/21 ma pozostać na tym samym poziomie, co w sezonie 2019/20.

Mleko i nabiał



W 2020 r. produkcja mleka w UE może osiągnąć prawie 144 mln ton. Będzie to o 0,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym i więcej niż przewidywano w wiosennych prognozach. KE spodziewa się zwiększenia produkcji w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Za tym scenariuszem przemawia przede wszystkim dostępna i niedroga pasza.

Z wyliczeń KE wynika, że w tym roku obniży się konsumpcja sera w 2020 r. Jednocześnie eksport wzrośnie o 2 proc. 

Mięso


KE oczekuje, że produkcja wołowiny spadnie o 1,7 proc. w 2020 r. Spowodowane to będzie przede wszystkim ograniczoną podażą. Stada są mniejsze, a wiosną z powodu mniejszej dostępności pasz przeprowadzano wcześniejsze uboje. Nie bez znaczenia jest także spadek popytu na usługi gastronomiczne.

Niższa będzie także produkcja drobiu - o 2 proc. Z kolei produkcja wieprzowiny wzrośnie o 0,5 proc. Scenariusz ten jest wspierany korzystnymi cenami, powrotem popytu konsumpcyjnego, perspektywami eksportowymi, głównie do Chin, i inwestycjami w tym sektorze.

Spożycie mięsa spadnie o 2,5 proc. do 65,4 kg na mieszkańca w 2020 r.

Owoce


Jeśli chodzi o sektor owoców i warzyw, ceny jabłek były bardzo wysokie w ostatnich miesiącach, ze względu na mniejsze zbiory w sezonie 2019/20 i wysoki popyt. 

Rekordowo mało będzie brzoskwiń i nektaryn. KE przewiduje plony na poziomie 3,1 miliona ton. Winne są oczywiście niekorzystne warunki pogodowe i likwidacja wielu sadów pestkowych w Europie. Mała produkcja przełoży się jednak na ceny, które już wzrosły o 19 proc. w pierwszych siedmiu tygodniach sezonu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. 

Stabilna pozostanie natomiast produkcja świeżych pomidorów. Bo chociaż mniej niż zazwyczaj zbiorą ich Hiszpanie, zostanie to zrekompensowane oczekiwanym wzrostem zbiorów w Polsce. Konsumpcja świeżych pomidorów w UE będzie niższa o 1 proc. w 2020 r.


Pełen raport do pobrania TUTAJ.  

ksz, na podst. Komisji Europejskiej, fot. KE
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rynek tuczników: niestety obniżka

O ile w ubiegłym tygodniu w Niemczech utrzymano ceny tuczników na niezmienionym poziomie o tyle w tym korekty nie dało się uniknąć.

czytaj więcej

Rynek zbóż i rzepaku: W oczekiwaniu na nowe zbiory

Tradycyjnie na krajowym rynku zbóż i rzepaku rozpoczął się mało aktywny okres. Rolnicy szykują opróżnione wcześniej magazyny do przechowania nowych zbiorów, a handlowcy realizują ostatnie kontrakty, przygotowują elewatory do lipcowego skupu i odbierają zaległe urlopy. Kiedy ruszą żniwa? Zdecyduje pogoda.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: w Niemczech spokojnie, u nas nerwowo

Okazuje się, że spadki cen na naszym rynku nie mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się na rynku europejskim…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)