Rynek tuczników: w Niemczech spokojnie, u nas nerwowo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: w Niemczech spokojnie, u nas nerwowo

25.06.2020autor: Jan Bromberek

Okazuje się, że spadki cen na naszym rynku nie mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się na rynku europejskim…

W Niemczech bowiem od pięciu tygodni cena pozostaje niezmieniona. 1,66 euro/kg w klasie E daje grubo ponad 7 zł/kg wagi poubojowej, o czym polscy hodowcy po serii obniżek mogą tylko pomarzyć. Okazuje się więc, że zamknięcie największej ubojni w Niemczech (z powodu dużej ilości zakażeń koronawirusem wśród pracowników) ma większe znaczenie dla polskiego rynku niż niemieckiego. Jest to co najmniej dziwne, albo wręcz przeciwnie pokazuje tylko absurdy, którymi kierują się nasi krajowi uczestnicy rynku. Nasze ubojnie szukają tylko pretekstu by zbić ceny. Wprawdzie w ostatnich dniach do skupu trafia nieco więcej tuczników, to jednak nie powód, aby obniżać cenniki kilka razy w tygodniu.

Dla przykładu pod koniec ubiegłego tygodnia stawki podstawowe na tuczniki po obniżce sprzed kilku dni oscylowały wokół 4,7 zł/kg żywca, a maksymalne na poziomie 5,5 zł/kg żywca. Po ostatnim weekendzie ceny te były już o kolejne 25 gr/kg niższe. Co więcej, ubojnie czekały na wieści o obniżkach w Niemczech, by móc bez żadnych skrupułów przyciąć ceny o kolejne 20-30 gr/kg żywca. W Niemczech ceny jednak nie obniżono, a na krajowym rynku jakby z dnia na dzień ubyło tuczników, zatem zapędy do obniżek zostały ostudzone, jednak trudno ocenić co się dalej wydarzy, bowiem ostatnie obniżki ubojnie tłumaczyły tym, że w Niemczech nie było podwyżek, to u nas ceny muszą spaść. Dosłownie absurd goni absurd. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

KE: prognozy produkcji rolnej są dobre mimo koronawirusa

Komisja Europejska przewiduje dobre prognozy dla produkcji rolniczej w tym roku mimo epidemii koronowirusa, która wywołała raczej szok popytowy niż podażowy. 

czytaj więcej
Porady prawne

Spóźniona faktura VAT RR

W marcu sprzedałam tuczniki, ale do dziś nie otrzymałam zapłaty i faktury RR. Odbiorca twierdzi, że fakturę wystawi, gdy będzie płacił, ale nie chce powiedzieć, kiedy to będzie. Co robić w tej sytuacji?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)