Ceny świń: na giełdzie VEZG rekordowe stawki. Jak reagują polskie zakłady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: na giełdzie VEZG rekordowe stawki. Jak reagują polskie zakłady?

29.06.2023autor: Jan Bromberek

Rynek tuczników nie przestaje zaskakiwać. Gdy się wydawało, że mamy do czynienia ze stabilizacją cen, zarówno u nas w kraju jak i na zachodzie Europy w notowaniach VEZG  zobaczyliśmy solidną podwyżkę.

Świnie po 2,5 euro

Ostatnie dni na rynku tuczników przebiegały bardzo stabilnie. Ceny w zasadzie niewiele się zmieniały, zakłady nadal poszukiwały surowca, jednak niezmienność stawek tłumaczyły barierą handlowa powyżej, której spada sprzedaż mięsa i wędlin. Żądania cenowe rolników z kolei skutecznie studziły notowania na tzw. małej giełdzie ISW, które w ostatnim tygodniu wykazywały delikatny trend spadkowy. Wbrew przewidywaniom w ostatnią środę na tzw. dużej giełdzie VEZG odnotowano solidną podwyżkę bo o 7 eurocentów/kg w klasie E do historycznego poziomu 2,5 euro/kg w kl. E czyli ponad 11,1 zł/kg. Trzeba pamiętać, że taki poziom cen u nas w kraju był już aktualny w zasadzie od dwóch tygodni, a nawet lokalnie rolnicy za tuczniki mogli wynegocjować 11,5 zł/kg w klasie E czy ponad 9 zł/kg żywca.

U nas mniejsze podwyżki

Właśnie dlatego nasi skupujący po wzroście cen na VEZG dość niechętnie podchodzą do wzrostu cen twierdząc, że u nas w ostatnich tygodniach mimo stabilnej ceny za Odrą, stawki za tuczniki i tak sukcesywnie szły w górę. Zdaniem analityków jednak wzrosty , nawet jeśli nie będą proporcjonalne do niemieckiej podwyżki, są nieuniknione. Towaru na rynku jest na tyle mało, że nie ma innego wyjścia. Na dodatek w naszym kraju ASF zbiera coraz większe żniwo. W ostatnich dniach notujemy zwiększoną liczbę nowych ognisk w stadach świń, o zarażonych dzikach nie wspominając. To oczywiści znowu może zachwiać rynkiem.

 Aktualne ceny tuczników

W bieżącym tygodniu ubojnie za tuczniki w wadze żywej płacą od 8,5 do 9,8 zł/kg i w wadze poubojowej od 11,5 do 12 zł/kg w klasie E. Zobacz, ile płacą poszczególne zakłady poniżej, klikając w tabelę. 

Sprawdzaj aktualne ceny świń w naszych notowaniach na topagrar.pl 

jbr
Fot. archiwum TAP

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje

  Ostatnie dni na rynku trzody chlewnej przebiegają pod znakiem stabilizacji cen za tuczniki. Cały czas brakuje surowca, jednak zakłady przetwórcze i ubojnie nie są skłonne więcej płacić za żywiec.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Kolejne ogniska ASF w powiecie parczewskim i radzyńskim!

Wschód Polski walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń. ASF zaatakował kolejne gospodarstwa w woj. lubelskim.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Potwierdzone 6. ognisko ASF w gospodarstwie. Zagłębie świń zagrożone

Inspekcja weterynaryjna potwierdziła szóste ognisko ASF w gospodarstwie pod Parczewem w zagłębiu trzody chlewnej na Lubelszczyźnie. Hodowcy świń ze strefy są zdruzgotani – to nie pierwszy raz, kiedy pomór trafił do ich regionu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)