Ceny świń: na giełdzie VEZG rekordowe stawki. Jak reagują polskie zakłady?
Rynek tuczników nie przestaje zaskakiwać. Gdy się wydawało, że mamy do czynienia ze stabilizacją cen, zarówno u nas w kraju jak i na zachodzie Europy w notowaniach VEZG zobaczyliśmy solidną podwyżkę.
Świnie po 2,5 euro
Ostatnie dni na rynku tuczników przebiegały bardzo stabilnie. Ceny w zasadzie niewiele się zmieniały, zakłady nadal poszukiwały surowca, jednak niezmienność stawek tłumaczyły barierą handlowa powyżej, której spada sprzedaż mięsa i wędlin. Żądania cenowe rolników z kolei skutecznie studziły notowania na tzw. małej giełdzie ISW, które w ostatnim tygodniu wykazywały delikatny trend spadkowy. Wbrew przewidywaniom w ostatnią środę na tzw. dużej giełdzie VEZG odnotowano solidną podwyżkę bo o 7 eurocentów/kg w klasie E do historycznego poziomu 2,5 euro/kg w kl. E czyli ponad 11,1 zł/kg. Trzeba pamiętać, że taki poziom cen u nas w kraju był już aktualny w zasadzie od dwóch tygodni, a nawet lokalnie rolnicy za tuczniki mogli wynegocjować 11,5 zł/kg w klasie E czy ponad 9 zł/kg żywca.
U nas mniejsze podwyżki
Właśnie dlatego nasi skupujący po wzroście cen na VEZG dość niechętnie podchodzą do wzrostu cen twierdząc, że u nas w ostatnich tygodniach mimo stabilnej ceny za Odrą, stawki za tuczniki i tak sukcesywnie szły w górę. Zdaniem analityków jednak wzrosty , nawet jeśli nie będą proporcjonalne do niemieckiej podwyżki, są nieuniknione. Towaru na rynku jest na tyle mało, że nie ma innego wyjścia. Na dodatek w naszym kraju ASF zbiera coraz większe żniwo. W ostatnich dniach notujemy zwiększoną liczbę nowych ognisk w stadach świń, o zarażonych dzikach nie wspominając. To oczywiści znowu może zachwiać rynkiem.
Aktualne ceny tuczników
W bieżącym tygodniu ubojnie za tuczniki w wadze żywej płacą od 8,5 do 9,8 zł/kg i w wadze poubojowej od 11,5 do 12 zł/kg w klasie E. Zobacz, ile płacą poszczególne zakłady poniżej, klikając w tabelę.
jbr
Fot. archiwum TAP
Jan Bromberek
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>
Najważniejsze tematy