Kolejne ogniska ASF w powiecie parczewskim i radzyńskim!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ogniska ASF w powiecie parczewskim i radzyńskim!

28.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Wschód Polski walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń. ASF zaatakował kolejne gospodarstwa w woj. lubelskim.

Ognisko nr. 7 wykryto w gospodarstwie znajdującym się w m. Królewski Dwór, w powiecie parczewskim na Lubelszczyźnie. Stado zostało już zlikwidowane, po otrzymaniu potwierdzenia wyników badań w nocy z wtorku na środę.

Ognisko w miejscowości Królewski Dwór

Jak poinformował naszą redakcję Piotr Kicman, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie w stadzie utrzymywano 150 świń w cyklu zamkniętym (lochy, prosięta, tuczniki i knur). W okolicy znajduje się około 140 małych gospodarstw, które utrzymują od 5 do 50 szt. świń. W bliskim sąsiedztwie również zlokalizowana jest jedna, większa ferma, gdzie utrzymywanych jest 1000 świń. Jak podkreślił PLW z Parczewa skupisko większych stad znajduje się z drugiej strony powiatu.

Ognisko w miejscowości Bezwola Górne

Z kolei na mapie GIW pojawiło się również ognisko nr. 8, które wyznaczono w gospodarstwie w miejscowości Bezwola Górne w gminie Wohyń, w sąsiednim powiecie – radzyńskim. Ognisko stwierdzono tuż obok 3. ogniska ASF w tym roku, które wykryto 15 czerwca br.

Jak podaje zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radzyniu Podlaskim w ognisku znajdowało się 28 świń w cyklu zamkniętym (3 lochy, 11 tuczników, 14 warchlaków). Ognisko zlikwidowano 23 czerwca br. i podjęto wszelkie działania zabezpieczające włącznie z dezynfekcją. Jak dodaje zastępczyni w obszarze zapowietrzonym jest 18 gospodarstw, w zagrożonym 133 gospodarstwa. 

- W obydwu obszarach są prowadzone wizytacje w gospodarstwach. Wyznaczeni lekarze weterynarii muszą przeprowadzić co najmniej jedną wizytację w zakresie bioasekuracji - informuje zastępca PIW w Radzyniu Podlaskim. 

Mapa ognisk ASF - powiat parczewski i radzyński

dkol
Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Co, gdy IW odmówi odszkodowania za ASF lub grypę ptaków?

Choć odszkodowania za grypę ptaków oraz ASF idą w miliony złotych, wciąż zdarzają się przypadki odmów wypłaty. Kiedy Inspekcja Weterynaryjna mówi „nie”, co może w tej sytuacji zrobić hodowca?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Pierwsze ognisko ASF w 2023 r. w woj. mazowieckim. Kolejne małe stado do utylizacji

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się kolejny czerwony punkt świadczący o potwierdzonym wynikiem badań ognisku ASF. 11 ognisko ASF w 2023 r. wyznaczono w miejscowości Stary Podoś w gminie Płoniawy Bramura.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny świń: na giełdzie VEZG rekordowe stawki. Jak reagują polskie zakłady?

Rynek tuczników nie przestaje zaskakiwać. Gdy się wydawało, że mamy do czynienia ze stabilizacją cen, zarówno u nas w kraju jak i na zachodzie Europy w notowaniach VEZG  zobaczyliśmy solidną podwyżkę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)