Ceny świń: kolejne spadki na rynku trzody chlewnej, a towaru brakuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: kolejne spadki na rynku trzody chlewnej, a towaru brakuje

27.07.2023autor: Jan Bromberek

Niestety, spadki cen tuczników nie wyhamowały. W ostatnich dniach krajowi skupujący próbują znowu obniżać ceny skupu tuczników. Obecne stawki są już o ok. 1 zł/kg żywca niższe niż jeszcze niespełna dwa tygodnie temu. Jednocześnie brakuje towaru.

Z artykułu dowiesz się

  • Ceny tuczników na niemieckiej giełdzie
  • Spadki stawek poubojowych
  • Kiepski zbyt na mięso
  • Brak towaru na rynku
  • Ile ubojnie płacą za świnie?

Niemiecka giełda trzody chlewnej bez zmian

W naszym kraju skupujący świnie mają to do siebie, że niemal zawsze gdy za Odrą nadchodzi stabilizacja cen u nas przynosi to spadki w cennikach za tuczniki. Bo jak sami twierdzą, że nie może być tak, że u nas świnie są droższe niż np. w Niemczech. Jeśli sytuacja jest odwrotna, czyli gdy na Zachodzie świnie są droższe od naszych nikomu to nie przeszkadza. Sytuacja z punktu widzenia rolnika – niezrozumiała.

Jednak tak się dzieje, i ostatnie dni są tego przykładem. Deficyt tuczników spowodował, że w Polsce przez jakiś czas świnie kosztowały o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej więcej niż w Niemczech. Było to dosłownie „solą w oku” naszych pośredników i ubojni. Jak tylko giełda VEZG przestała podnosić oficjalne niemieckie stawki za żywiec u nas przyszły spadki i to konkretne. W jednym tygodniu ceny potrafiły spaść o 30-50 gr/kg wagi poubojowej.

Tym sposobem o cenach na poziomie powyżej 12 zł/kg w kl. E można zapomnieć. Obecne ceny to ok. 11 zł/kg w klasie E i maksymalnie 8,5-8,7 zł/kg żywca. Tylko te zakłady które płacą najlepiej, stałym dostawcom oferują ceny zbliżone do 9 zł/kg żywca – są to jednak odosobnione przypadki.

r e k l a m a

Kiepski zbyt na mięso

Oczywiście ubojnie spadki cen tłumaczą kiepskim zbytem mięsa. To jednak kłóci się z faktem, że pośrednicy i wspomniane ubojnie cały czas poszukują tuczników. Nie zawsze się to im udaje, niektóre ograniczają produkcję, jednak nie z powodu braku zbytu, ale z braku surowca do przerobu. Bardziej przekonującym argumentem jest to, ze do polski trafiło trochę więcej mięsa z południa Europy. Hiszpańscy eksporterzy wskazują na presję cenową ze strony USA w przypadku wysyłek mięsa do Chin.

Ponadto jak wiadomo naszym krajowym rynkiem rządzi największy podmiot, którym jest właściciel ubojni w Kutnie. Firma ta w dużej części opiera produkcję o „własne tuczniki kontraktowe”. Dlatego może łatwo sterować rynkiem, bowiem dobrze zna ilość żywca, który ma do dyspozycji. Gdy jest ich więcej jest to okazja do zbicia ceny. Tak też było w ostatnim czasie. Dostawy tuczników do Kutna spoza tuczów kontraktowych były mocno ograniczone – otwarcie wskazują na ten fakt firmy pośredniczące w obrocie żywcem.

Ceny tuczników sprawdzicie w tabeli!

https://www.topagrar.pl/notowania/trzoda/

jbr
fot. Janusz-Twardowska

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Czy hodowla trzody przestała się opłacać? Ponad 115 tys. t na minusie w handlu wieprzowiną!

- Różnica ponad 115% ujemnego bilansu w handlu wieprzowiną pokazuje, jak dużym problemem jest dla nas inflacja. Opłaca się importować surowiec, który powstaje w tańszych okolicznościach ekonomicznych, pomimo że jest to strefa euro -  mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Strzelecki ekspert ze związku Polskie Mięso. 

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Poprawna dokumentacja w produkcji świń - raport kończący miesiąc

Brak czasu na zapisywanie danych i analizowanie wyników produkcyjnych to błąd. Nasza ekspertka, dr Grażyna Kusior, podpowiada, jak zaprowadzić porządek w dokumentacji fermy, by móc wygenerować raporty podsumowujące i co najważniejsze – zabezpieczyć finanse fermy.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

POLPIG: Dlaczego w Polsce zwykle łatwiej założyć składowisko śmieci niż gospodarstwo hodowlane?

Łatwość, z jaką importerzy śmieci wprowadzają do kraju tysiące ton odpadów, w tym szkodliwe i toksyczne odpady chemiczne czy medyczne, budzi wiele pytań. Szczególnie w porównaniu z ilością barier i ograniczeń, z jaką musi się liczyć ten producent trzody chlewnej, który postanowił powiększyć swoją produkcję. Sprawę komentuje POLPIG. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)